Blog 2012. 07. 14.

A foci és a válság

Ismét egy adattal kezdeném. Riasztó az euróövezet munkanélkülisége, amely az Eurostat szerint 11,1 százalék volt májusban. Az EU-t figyelve a helyzet valamivel rózsásabb, mivel a mérések itt „csak” 10 százalék feletti arányt mutatnak.

A legnagyobb problémával az újonnan focimámorban úszó spanyolok küzdenek, akiknél 24,6 százalékos a munkanélküliségi ráta, ami azt jelenti, hogy minden negyedik munkaképes embernek nincs munkája. Még szerencse, hogy van jó pár millió szerencsés, aki nem küzd ilyen gondokkal, így a spanyolok a kontinensviadal minden mérkőzésén nagy számban vettek részt. Talán el is gondolkoztunk, vajon honnan van ennyi pénze a rengeteg szurkolónak?

Esetleg csak azon töprengünk, vajon régiónkban miért viselünk olyan könnyedén el mindent. Mi az oka annak, hogy a folyamatos megszorítások ellenére ritkák a sikeres szakszervezeti tüntetések? Miért csak az orvosoknak sikerül kiharcolniuk bármit is?

Talán túlzottan konfliktuskerülő lenne a szlovák állampolgár, aki mindent eltűr, s az sem számít, ha emelkednek a költségek, amíg valaki mosolyogva megígéri neki, a multik majd megmentik a gazdaságunkat. Közgazdászként persze nem tisztem keresni a választ az ilyen lélektani kérdésekre, de sokszor elgondolkozom, a még mindig kedvező makrogazdasági adatok ellenére miért nem élünk magasabb színvonalon. Esetleg tévedek, s csak azért panaszkodunk, mert az embernek sosem elég?

Egyre szélesebb körben ismerkedünk meg az új szlovák gazdaságpolitika vezérvonalaival, s kíváncsivá tesz engem ennek megvalósítási lehetőségén túl az is, milyen módon fogadja majd a polgár a változásokat. Tudjuk, a fentebb jelzett munkanélküliségi ráta nálunk csak emelkedni fog. Lehet, hogy nem fogjuk érteni ennek okait, de abban biztosak lehetünk, a háttérben húzódó stratégia nem ellenünk irányul. Pusztán jó tanulóhoz méltó módon akarja teljesíteni a kormányunk a külvilág követelményeit. Azt, hogy fájdalmas lesz, mindenki tudja, az viszont már az elmúlt hat évben mutatott politikai és gazdasági mutatványok fényében kétséges, hogy egyben célhoz is vezet bennünket.

Nekünk, egyszerű polgároknak akkor kellene hangosan kiáltanunk, amikor meredek lejtőre érkezünk. Ebben az időszakban ugyanis sokkal könnyebb lesz egy focitornát megnyerni, mint jól gazdálkodni. Ha nem hisznek nekem, akkor nézzék meg azoknak az országoknak a gazdasági helyzetét, amelyek 2004 óta Európa- és világbajnokságot nyertek!

(Rajkovics Péter, Csallóköz hetilap)