Kultúra 2012. 11. 29.

Andruskó: Nem lesznek kommandósok!

Nagy lavinát indított el a Selye János Gimnázium igazgatójának, Andruskó Imrének csupán az az egy facebook-os állapotfrissítése, miszerint a Partytime sorozatra rendőrségi razziát vezényel, méghozzá a szülői tanács beleegyezésével. Felkerestük az igazgató urat, és megkértük: Öntsünk tiszta vizet a pohárba!

Az első kérdés adott. Az igazgató úr állapotfrissítése nagy port kavart. Mi a véleménye erről?

Valószínűleg félreértések sorozatáról beszélhetünk. Ez alatt a razziát is értem. Mi annyiban egyeztünk meg a szülői tanáccsal, szövetséggel, hogy olyan kérést juttatunk el a „szervek” felé: két-három rendőr kimenne a partira, öt-hat fiatalt szúrópróba gyanánt megszondáztatna, s ennyiben ki is merülne az egész. Esetünkben nem szuper kommandósokról van szó, mint azt az egyes kommentekben olvastam. Nem is tudtam, hogy ekkora vihar alakult ki emiatt, épp tegnap nézegettem a világhálón a dolgokat. Hozzátenném, lehetséges, hogy nem is lesz az egész „akcióból” semmi, hiszen a rendőrparancsnok nem köteles akceptálni a kérésünket.

Mi az oka ennek a radikálisnak mondható lépésnek, mert biztosan nem jókedvéből szánta el erre magát?

Természetesen! A kulturált szórakozáshoz mindenkinek joga van! A gond ott kezdődött, hogy ezek a partik hajnali 3-4 óráig is eltartanak, és másnap a gyerekek kialvatlanul, dekoncentráltan jönnek az iskolába és ez elfogadhatatlan. Mi is szoktunk szervezni bálokat, diszkókat hétköznaponként, de éjfélkor befejezzük. A problémák: az időpont és a parti hossza. A legégetőbb pedig az, hogy állítólag a fiatalkorúak is fogyasztanak alkoholt, és ezt szeretném, szeretnénk visszaszorítani! Lehet, hogy szerencsétlenül sült el a „kiírás”, de legalább annyit sikerült elérnünk, hogy foglalkoznak a témával a komáromi polgárok. Mindenki elmondja a pro és kontra érveit! Mi inkább a megelőzésre fektetjük a hangsúlyt, hiszen a gimnáziumban különböző interaktív előadásokat is szervezünk, amelyek a drogfogyasztás megelőzésére, illetve az alkoholfogyasztás káros hatásaira fókuszálnak. Ezeket minden diák abszolválja. Bizonyos időközökben megjelennek az intézmény területén drogkereső kutyák is, amiről a diákok is tudnak. Persze nem a konkrét időpontról.

Milyen további lépések várhatók?

Úgy érzem, hogy most is tisztességesen jártunk el. A szülők azt kérték, hogy mindenki legyen értesítve a történésekről. Jövő héten egy körlevelet küldünk ki, amelyben ecsetelni fogjuk, hogy nekünk ez a partisorozat nem tetszik. Mivel igazgatóként nincs jogom befolyásolni azt, hogy tanítás után ki-hova megy(nem is akarom), ha a szülő elengedi a gyermekét, s ott nem iszik, ehhez semmi közöm. Ha pedig nagykorú, akkor este azt csinál, amit akar. De hangsúlyozzuk, a tapasztalatunk az, hogy a fiatalok is alkoholt fogyasztanak, így nem tudjuk tétlenül nézni tovább. Egyébként a Gépipari Szakközépben, Vetter kollégánál is kiverte a biztosítékot ez a jelenség, nemcsak nálunk. A tanári kar is kérte, hogy valamilyen úton-módon orvosoljuk a problémát, hát lépünk.

Akkor a kommandósok elmaradnak…

Persze! Én nem vagyok ellene annak, ha a fiatalok szórakoznak, de csak bizonyos határokon belül, és a törvényeket be kell tartani. Elhangzottak olyan vélemények, hogy Andruskó kiküldi a kommandósokat, terrorelhárítási alakulatokat: Isten ments! Az viszont szerintem abszolút normális dolognak számít, ha rendőrök járőröznek a városban, különböző akciónál is megállnak és ellenőriznek. Volt már olyan eset, hogy az év végén rendezett afterpartynkon, amit az iskola területén szoktunk rendezni(hattól éjfélig, 5-600 diákkal), háromszor szerveztük és minden egyes alkalommal benéztek a járőrök. Pedig nem én hívtam őket…Megesett az is, hogy 11 magasságában leállították az egészet, mivel vélhetően valaki bejelentett, hogy hangos a zene, pedig mindenhol jeleztük az eseményt.

Olyan összeesküvés-elméletek is napvilágot láttak, hogy ez az akció összefüggésben lehet a gimis bállal, ami egy időpontban lenne megtartva a fent említett partival…

A diákparlament képviselői tegnap el is jöttek utánam. Kérték, hogy mondjam el azt, hogy ők is ki fognak adni egy közleményt. Semmi egyeztetés nem történt köztünk ebből a lépésből kifolyólag . Erről csak a szülői tanács vezetősége tudott. Az igaz, hogy huszadikára akartak szervezni egy bált, de megegyeztünk, hogy nem akkor lesz, hanem más alkalommal.

Mit tenne hozzá zárásként?

Én nem akarok a gyerekeknek rosszat! Mindenki eldöntheti: aki nagykorú, nyugodtan megiszik pár pohár sört…Ha kiskorú és alkoholt fogyasztott, akkor pedig viselnie kell a következményeket! Ennyi. Nem akarok üldözni senkit. A személyes tapasztalatom az, hogy mi az iskola területéről ki tudjuk tiltani az alkoholfogyasztást, de a közeli kocsmák azok már más tésztának számítanak. Például tizenöt kiskorú gyereket is elcsíptem pálinkázás közben. Átlagban azt a trükköt alkalmazzák, hogy egy nagykorú kikéri a „kört”, s szétdobja a kiskorúak között is…Még a felszolgáló „kérte ki magának” a vele járó incidenst! Közöltem, ha visszajövök tíz perc múlva és hasonló szituációt fogok látni, kihívom a rendőröket. Természetesen elslisszolt mindenki. Ez ellen viszont küzdeni kell, és nem engedhetem a diákjaimnak! Ha a kollégák észlelik, hogy az iskolában valaki illuminált állapotban van, hazaküldik és kettes-hármas magaviselet. De ez eléggé ritkaság. A Selye János Gimnáziumban nem terrorizálunk, nem. Meg az a megjegyzés, hogy az épületet zárjuk. Ez nem börtön. Minden normális ember zárja, különböző lopások történtek, bárki bejött. Annyiban változott a „házirend”, hogy csengetni kell és kész. Ez nem egy hermetikusan lezárt épület, ahonnan nincs kiút. Bárki ki tud menni, és nem menekülési útvonalakat kell tervezgetni…

Összegezve, ha a rendőrség akceptálja a levelünket, a partisorozat állomásán megjelennek páran és körülnéznek. Ha mindent rendben találnak, távoznak. Ha nem, akkor egy-két diák „megszívja”…Azt is megcsinálhattam volna, hogy nem szólok semmit, és megjelenek ott tíz rendőrrel. A gyerekek most tudják, hogy mi várható, így elválik…Többször rendőröket nem fogok kérni, a szülőknek a körlevélben annyi, hogy a Partytime nem a mi rendezvényünk, és a saját felelősségükre engedjék el a csemetéket. Ennyihez úgy érzem, mint igazgató jogom van! Viszont, aki hétköznap-éjjel szórakozik, legyen legény nappal is az iskolapadban!

 

Szinek János, a Partytime főszervezője is eljuttatott hozzánk egy közleményt, így vélhetően átfogó képet tudtunk adni a dolgokról. Íme:

„A délelőtti órákban sikerült egyeztetnünk Andruskó Imrével, a Selye János Gimnázium igazgatójával. A megbeszélésen tisztáztuk a felmerült félreértéseket. A közfelháborodást az váltotta ki, hogy a szülői tanács beleegyezése alapján Andruskó Imre egy közösségi oldalon olyan kijelentést tett, miszerint „razziát kér“ a Partytime rendezvényre.
A probléma a razzia szó értelmezésével van: itt szó sem volt speciális erők bevetéséről, pusztán az Igazgató Úr egy kérvénnyel fordult a rendőrség felé: kérvényezte, hogy erősítsék meg a rendőri felügyeletet a városban, illetve „nézzenek körül“ a rendezvényen. Ez az egész akció nem célzottan a Partytime ellen irányul.
Egyetértünk az Igazgató Úr álláspontjával, és támogatjuk az iskolát abban, hogy a szülők értesítve legyenek arról, hogy a Partytime nem Gimidiszkó és nem iskolai rendezvény. A fiatalkorú vendégeinket pedig megkérjük, hogy ne informálják félre a szülőket és ésszel, kultúráltan szórakozzanak! Ha ez így lesz, akkor nem lehet semmiféle problémájuk abból, hogy eljönnek hozzánk bulizni egyet.
Továbbra is hangsúlyozzuk, hogy a Deja Vu-ben (a Partytime helyszínén) nem szolgálunk ki fiatalkorúakat alkohollal és dohányáruval. Továbbá, a Partytime és az iskolák közös érdeke, hogy ésszerű keretek közt szórakozzanak a résztvevők. Ezúton is üzenjük mindenkinek: mi szórakoztatni és nem zülleszteni szeretnénk a fiatalokat!
Összegezve: ez nem egy tervezett rendőrségi razzia a Partytime ellen, csupán egy érthető lépés a Gimnázium részéről. Szinte az eddigi összes bulin voltak hasonló ellenőrzések, de ebből soha nem volt probléma.”