Kultúra 2014. 09. 04.

Film, díszlet, festészet – komáromi díszletfestő hollywoodi szuperprodukcióban

Július végén mutatták be a magyar és amerikai mozikban a Herkules című filmet, Dwayne Johnson címszereplésével. A film háttérmunkájában egy komáromi lakos, Szakáll Gábor is részt vett, többek között az ő munkájának is köszönhető az a gyönyörű díszlet, ami megjelenik a mozivásznon.

Honnan jött a felkérés a filmes munkához?
Tavaly indítottam egy céget Comdeco néven. Előtte ismerősök, rokonok kérésére festettünk hálószobákat, gyerekszobákat. Majd megkeresett az egyik barátom, aki már több éve dolgozik a filmes szakmában, hogy dolgozzak a csapatban. Mivel több nyelven beszélek, és a filmezés egy nemzetközi csapatban zajlik, egy szervezői munkát ajánlott, a festőket kellett volna irányítanom. Úgy gondoltam első film lévén, én is beszállok a festési munkákba, hogy lássam, hogyan működik ez a gépezet.

Kikből állt a csapat?
Francia, spanyol, cseh, szlovák, magyar angol és egyéb nemzetiségű restaurátorokkal, festőkkel, patinázó művészekkel, stukkókészítőkkel dolgozhattam együtt.

Hol és mikor zajlott a forgatás, és mennyi időt vett igénybe az előkészületekkel együtt?
A forgatás tavaly zajlott a budapesti stúdióban, év végén fejeződött be. A díszlet elkészítése, ami az egyik fő jelenetben is szerepel, az alapoktól kezdve egy évig tartott. Hatalmas, monumentális méretű az egész. Maga a festés pár hónapot vett igénybe.

Mi volt az Ön feladata?
Én festhettem többek között Herkules születési szobáját. A film első perceiben látható ez a fal, miközben a csecsemő Herkulest tartják. A kültéri részeken a falakat, a sziklákat, a szobrokat kellett dekorációs festéssel elkészíteni, díszíteni, patinázni. Nyáron a legnagyobb melegben, napi 11-12 órában kellett dolgozni. Volt, hogy még éjszaka is, attól függően, hogy a forgatás mikor zajlott, megsérült-e valami, mert akkor azt ki kellett javítani. A király tróntermében a falak melletti oszlopok alapozását rám bízták, az antikolt hatás, pedig már egy spanyol mester több napos munkája volt. Érdekesek a belső terek, ránézésre kő, meg bronz, de a valóság csak akkor derül ki, ha valami oknál fogva sérül. A szobrokat szobrászművészek készítették. Csináltak egy sablont, aminek segítségével legyártották a szükséges darabokat. Ezekből kellett varázsolnunk pl. fémhatású szobrokat különböző technikákkal, majd végül patinát kellett rávinni.

Volt, hogy többször kellett valamit megfesteni?
Jean-Vincent Puzos volt felelős ezért a látványvilágért. Aszerint, hogy ébredt aznap reggel, volt, hogy többször átfestetett valamit. Majd jött az operatőr, beállította a fényeket, s ha nem tetszett neki, akkor is át kellett festeni pl. sötétebbre, vagy világosabbra.

DSCF2648

Hány festő dolgozott a filmen?
Több csapat volt, és azokon belül is volt több nemzetiség. Volt olyan is, hogy akár ötven festő is dolgozott egyszerre. Ők már évek, évtizedek óta benne vannak a filmes szakmában és nagyon sokat lehetett tőlük tanulni.

Hogyan zajlottak a munkálatok?
Volt egy csapat, akik összeállították, és az adott szetthez méretezték a különböző görög motívumokat. Az ismétlődő motívumokhoz papír sablonokat is nyomtattak, amit hagyományos módon kellett a falra felvinni. Azt, hogy a háttér, a fal antikolt hatást mutasson már a festők feladata volt, erre nincs sablon, ezt csak mesterektől lehet tanulni.

Milyen festékkel dolgoztak?
Falfestékek, akrilfestékek. Valamint voltak különböző technikák, melyek a hétköznapi emberek számára ismeretlenek, szintén csak mesterek felügyelete mellett sajátítható el. Ezeknek a munkáknak az a lényege, hogy gyorsan kell dolgozni, itt nincs idő arra, hogy valaki napokig, hetekig pepecseljen egy-pár négyzetméteren. Több száz, vagy akár több ezer négyzetméter felületekről beszélünk. Az alapozás többnyire festékszóró gépekkel történik, 25 kilós kannákat is kell cipelni a nagy melegben, tisztítani a rendszert, fújni vele, alapozni. Ez mind hozzátartozik. Ezek a művészek ezzel tisztában is vannak, nem félnek összekoszolni magukat, beleadni apait-anyait. Az eredmény –a látvány- a filmben magáért beszél.

N4Ef67aZRXmN00vD9vP0THMPY7_ph67E4nSEt5TrnDM

Lesz ennek a munkának folytatása a jövőben, más filmekben?
Idén úgy nézett ki, hogy több filmforgatás is lesz, de sajnos más helyszínek mellett döntöttek. Elvileg megint kialakulóban van valami, és én is várom, mert szívesen mennék megint. Annyira megfogott ez az egész, hogy szeretném folytatni. Most már a szervezői munkát vállalnám.

Mi a véleménye a filmről?
Jean-Vincent Puzos volt a megálmodója-felelőse a film díszleteinek. A film alapja egy képregény volt, annak a látványvilágát, hangulatát próbálták belevinni a moziba. Sokáig azt mondták, hogy nagyon komor lesz, de a végén kiderült, hogy nagyon sok poén van ebben a filmben, jó kis családi mozi lett belőle. Iskoláskorú gyerekekkel is meg lehet nézni, mindenki jól fog szórakozni. Emészthető, nincs extra mondanivalója, nem is arra akarták kihelyezni, a látvány és a pörgős csatajelenetek a lényeg, valamint a főszereplő izmai, amivel sok hölgyrajongónak próbáltak kedveskedni. Dwayne Johnson, a címszereplő, a twitter blogján úgy nyilatkozott, hogy ez a leggyönyörűbb díszlet, amire az életében a lábával léphetett, büszke volt rá, hogy szerepelhetett a filmben.

DSCF3423

Mi a terve a jövőre nézve?
Szeretnék minél több filmben részt venni, ez jelenti számomra a maradandó alkotást. Olyan alkotásban részt venni, amit több százmillió ember lát a világon, az kevés embernek adatik meg.
A munkák alatt volt olyan időszak, amikor szükség lett volna több ügyes festőre. Ha sikerülne további filmekben jelen lennem, akkor gondolnék az itthoniakra is. Ha vannak ügyes festők, és úgy érzik, hogy megállnák a helyüket és nem félnek a nehéz fizikai munkától, akkor ilyen embereket be tudnék szervezni, hiszen én is egy barátomon keresztül kerültem bele. Jó lenne, ha lenne egy kis helyi csapat, akikkel filmről filmre együtt tudnánk járni. Ha úgy éreznék, hogy az anyagiakon kívül számukra is jelentene egy ilyen munka valamit, akkor várom őket, nekem ez sokat jelentett.
Ozgyin Erika
Fotó: Szakáll Gábor