Blog 2012. 12. 23.

Hogyan vezessünk télen?

A tegnapi nap egyik legfontosabb híreként szembesülhettünk azzal a ténnyel, hogy a hét utolsó napján ónos eső várható hazánk több megyéjében. Mi pedig azért is vagyunk, hogy a hideg időben, hótól vagy ónos esőtől csúszóssá vált utakon közlekedő hűséges olvasóinkat hasznos tanácsokkal lássuk el, segítve ezzel egy biztonságosabb közlekedési gyakorlat érvényre jutását. Megmutatjuk, hogyan kell vezetni télen!

A reggeli órák

Nagyon fontos, hogy ilyen, zord és fagyos éjszakákkal járó időszakban a reggeli indulásnál jól melegítsük be a gépjármű motorját. Ez úgy működik a gyakorlatban, hogy beindítjuk a kocsit, és néhány percig járni hagyjuk. Lényeges, hogy zárt tér esetén ne erőltessük ezt a megoldást, ugyanis az könnyen szénmonoxid-mérgezéshez vezet – legyünk figyelmesek a betegség első jeleire: köhögéssel kezdődik!

Miért is fontos a melegítés? Azért, mert az autó is ugyanolyan, mint egy focista: ha egy labdarúgó a meccs, vagy az edzés előtt nem melegít be, abból könnyen baj lehet. Természetesen egy kocsi nem húzódhat meg, illetve nem szenvedhet térdszalagszakadást, de a motorja tönkremehet. Ha nem figyelünk a motor melegítésére, akkor hamarosan dobhatjuk ki az autónkat a francba! Hát kinek van erre pénze?!

A másik nagyon fontos dolog, hogy az autó belső tere is felmelegszik azalatt a néhány perc alatt. Ez pedig azért lényeges, mert így nem kell kabátban vezetni. A kabátban történő vezetés veszélyes, hiszen a rajtunk lévő vastag szövet bizony rendesen korlátozza a mozgástartományunkat: aki vezetett már kabátban (és nagyon sokan vannak ilyenek, látom reggelente!), az pontosan tudja, hogy miről beszélek. A megoldás: a gépjármű melegítése!

Egyéb dolgok

Nyilván mondanom sem kell, hogy a téli autózás alapkelléke a fagyálló folyadék, a pokróc és a jégkaparó (aki még nem oldotta meg a téli gumik cseréjét, az szégyellje magát!). Ha megtehetjük, akkor vigyünk magunkkal lapátot is: ez olyan esetekre hasznos, amikor a parkolóhelyekhez a feltorlódott hótól nem tudunk hozzáférni. Egy lapát segítségével ilyenkor könnyedén helyet tudunk biztosítani a kocsinknak. Természetesen ha egy mellékúton vesztegelünk, és nem tudunk segítséget hívni, akkor ezek, a fent felsorolt eszközök sem védenek meg bennünket. Ezért is fontos, hogy a téli időszakban – ha megtehetjük – költözzünk nagyobb városba, és azt ne is hagyjuk el a jobb idő bekövetkeztéig.

Maga a vezetés

Az utunk első méterein mindenképpen fékezzünk aprókat, így hamar kiderül, hogy milyen az út állapota. De legyünk óvatosak! Ha gazdag és befolyásos emberek lakta környéken élünk, akkor jó esély van arra, hogy az utat megfelelő állapotban találjuk, viszont amíg elérünk a célállomásig, addig találkozhatunk rosszabbul előkészített felületekkel is! Ezért nagyon fontos, hogy mindig, amikor új útra fordulunk, nézzük meg, hogy mennyire csúszik. Figyelem! Ezt csak nagyon lassú sebességnél tegyük meg, mert különben balesetet okozhatunk!

Ha ezeket az apró jótanácsokat mindenki megfogadja, akkor simán átvészeli a téli vezetés nehézségeivel járó időszakot!

(forrás: bianconeri.blog.nepsport.hu)