Mix 2017. 04. 28.

Medvehagyma – igazi tavaszi nagytakarító

Komárom környékén is megtalálható a medvehagyma, elsősorban a Csallóközaranyos mellett található nagyléli szigeten, Keszegfalva területén, illetve a Duna és a Vág partjának egyes szakaszain. Finom és egészséges, emellett pedig a gyűjtése igazán kellemes időtöltés a tavaszi napsütésben.

Finom és egészséges, emelett pedig a gyűjtése kellemes időtöltés a tavaszi napsütésben. A medvehagyma a tavasz első hírnökei közé tartozik. Hatalmas gyógyerő szunnyad benne: a népi bölcsesség szerint a medvék is ezt keresik téli álmuk után, hogy gyomrukat, beleiket és vérüket megtisztítsák.  (Innen származik az elnevezése is.)

Csak humuszban gazdag, árnyékos ligeterdőkben, vizek mentén terem. Zsenge levelei március-áprilisban, sűrűn beterítik az erdős területek alját. Virágzásuk egy hónappal később kezdődik – gyűjteni még virágzás előtt kell. Levelei hasonlítanak a gyöngyvirágéra, azonban levelei hosszúkásabbak. Hogy valóban medvehagymát találtunk-e, arról könnyen meggyőződhetünk, ha megdörzsöljük ujjaink közt a levelét. Ha fokhagyma illatot áraszt, akkor gyűjtsük tovább.

Mire jó?

Ami a jótékony hatásait illeti, különösen alkalmas a szervezet tavaszi salaktalanítására: kitisztítja a májat, az ereket, a beleket. Fokozza az emésztőrendszer működését. Gazdag C-vitamin tartalmának köszönhetően javítja a szervezet ellenálló-képességét. A népi orvoslás a medvehagymát termesztett társához (hagymához, fokhagymához) hasonlóan a felső légúti megbetegedések esetén is alkalmazza.

Tudományos megfigyelések szerint vérnyomáscsökkentő és vérzsír csökkentő hatású, lassítja a koleszterin lerakódások kialakulását az érfalban, javítja a vérkeringést. Rendszeres fogyasztása a szív-érrendszeri megbetegedés megelőzésének természetes gyógymódja.

Népi megfigyelés, hogy a hagyma bőrön történő külsődleges használata (borogatásként, lemosásként) jótékony hatású egyes gombás fertőzések kezelésében. Érzékeny bőrű egyének esetében azonban fokozott óvatosság szükséges! Ha alkalmazása során bőrgyulladás jelentkezik bőrkiütés, bőrpír formájában, függesszük fel a használatát. Érdemes először csak kis területre felvinni, és csak akkor alkalmazni kiterjedten, ha nem alakul ki hatására kellemetlen bőrreakció.

Egyszerűen finom! 

A medvehagyma fogyasztását mindemellett azért is ajánljuk, mert finom! Elmajszolhatjuk a vajas kenyér mellé, de ha ezzel nem elégedünk meg, az interneten számos, medvehagymából készült receptet találhatunk. Tehetjük tésztára, salátába; készíthetünk belőle levest; ízesíthetjük vele a húsvéti tojás töltelékét. Mi egy egyszerűen elkészíthető fűszervajat, és egy vendégváró pogácsát ajánlunk figyelmükbe.

  • Medvehagymás fűszervaj

Egyszerű, de nagyszerű! Jól érvényesül benne a medvehagyma és a fokhagyma jótékony hatása, hiszen nyersen használjuk fel azokat. Kenyérre is kenhetjük, vagy grillezés során zöldségeket, húsokat is bekenhetünk vele.

Hozzávalók:

20 dkg tehénvaj, só, 1 nagy csokor medvehagyma levél

Elkészítése:

  1. A medvehagymát mossuk meg, majd papírtörlővel itassuk le róla a vizet.
  2. Vágjuk fel apróra, majd jól dolgozzuk össze a vajjal.
  3. Amennyiben lágyabb vajat szeretnénk, tehetünk hozzá 1-2 kiskanál olívaolajat is.

 

  • Medvehagymás pogácsa

Ez a remek, könnyen elkészíthető pogácsa a család kedvence lesz.

Hozzávalók / 6 adag

50 dkg finomliszt, 2 db tojás, 25 dkg margarin, 2 dl tejföl (zsíros), 2 dkg élesztő, 1 dl tej, 2 teáskanál cukor, só ízlés szerint, 1 csokor medvehagyma, 10 dkg sajt (reszelt)

Elkészítése

  1. A lisztet a margarinnal elmorzsoljuk, hozzáadunk 1 tojást, a tejfölt, amit szintén belekeverünk. Beletesszük a sót.
  2. Langyos tejbe tesszük a cukrot, és az élesztőt megfuttatjuk benne.
  3. A megfuttatott élesztőt beleöntjük a masszába és az egészet összegyúrjuk.
  4. Az apróra vágott medvehagymát szintén belegyúrjuk. A tészta állaga elég laza lesz.
  5. A tésztát tálba tesszük és 2 órán át pihentetjük a hűtőben.
  6. Majd kivesszük és lisztezett deszkán kinyújtjuk és hajtogatjuk, majd fél órára ismét a hűtőbe tesszük. A hajtogatást még kétszer/háromszor megismételjük.
  7. Lisztezett deszkán kinyújtjuk, pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk, késsel formázzuk, és sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük. Ne tegyük szorosan egymás mellé a pogácsákat, mert sütés közben még kelni fog.
  8. A tepsibe helyezett pogácsákat – egy ecset vagy toll segítségével – felvert tojással megkenjük, és sajttal meghintjük.
  9. 180 °C-os, előmelegített sütőben, légkeveréssel 25-30 percig sütjük, míg a pogácsák teteje szép aranyszínű nem lesz.