Város 2015. 10. 30.

Ötlettől a vállalkozásig: A bőrmíves

Büszkék lehetünk sportolóinkra, színészeinkre, zenészeinkre. De ne feledkezzünk meg helyi vállalkozóinkról sem, akiknek termékei egyre ismertebbé válnak a környéken, sőt gyakran az ország más szegleteiből, vagy akár külföldről is kapnak megrendeléseket. Rovatunkban azokat a cégeket szeretnénk bemutatni, amelyek kiemelkedő teljesítményükkel, egyedi gyártmányaikkal emelik a helyi gazdaság fényét. Vajon hogyan váltak sikeressé, hogyan jutottak el az ötlettől a jól befutott vállalkozásig?

Varjú Tamás, Bőrmíves – Komárom

DSC_7085Tamás autodidaktaként, hobbiként kezdte a bőrözést, majd egy erre szakosodó főiskolán végezte tanulmányait, így fejlesztette tökélyre képességét. „Tetszett az a kettősség, ami a bőrdíszműveket jellemzi. Egyrészt a rusztikusság, a vad, ősi vonal fogott meg, másrészt a bőr finomsága és gyönyörű, míves jellege. A bőr és az ember kapcsolata visszanyúlik a gyökereinkhez. Már gyermekkoromban is megfogott a tapintása, érdekelt a története, az elkészítése.“
A fősuli ideje alatt készített egy-két tárgyat az ismerőseinek. A hobbi fokozatosan szakmává, megélhetésé alakult. „Minden termékem saját tervezésű és a műhelyemben készül. Gépet, mint például varrógép, nem használok. Kizárólag a hagyományos kézműves módszert alkalmazom. A minőségre törekszem – nem a mennyiségre!“

A vásárlókör sokszínű, a környékről és külföldről is érkeznek megrendelések. „Létrehoztam egy saját kollekciót, „minimal art designer” stílusban. Ezek a termékek szépek, jó minőségűek – ugyanakkor, mivel kevés munkával járnak, kevesebb pénzbe kerülnek.” Idővel viszonteladók is megkeresték.

„A klientúrám széleskörű. A szakmán belül különféle területekre lehet specializálódni, amelyek mindegyike professzionális gyakorlatot, többéves tapasztalatot és odafigyelést igényel. Én igyekszem több területet lefedni: készítek termékeket a néptánccsoportok számára, de minimal art designú árukat is.“ Tradícionális magyar népművészeti motívumokkal ellátott igényes termékek és saját kollekció is szerepel a kínálatban. Minden egyes darab egyedi, két egyforma csak kifejezett megrendelés esetén készül. Kardtokok és óraszíjak is beszerezhetők ugyanitt. „Egyes termékeim sorozatban készülnek, és galériákban is árusítják.“

A nyersanyagokat különböző bőrgyárakból szerzi be. „Ahány gyár, annyi féle alapanyag, de mindenképp profibb egy több száz éves múltú bőrgyárral dolgozni: van kimondottan szíjjazó bőrökre szakosodó, van aki színes börők gyártására specializálódott, és akad, aki kizárólag a tradicionális népművészetre alkalmas anyagot gyárt.“ A műhely folyamatos fejlesztés alatt áll, haladva a korral és a vásárlói igényekkel. „Jelenleg egy saját galériaműhelybemutatóterem beindításán ügyködöm, bízom benne, hogy a közeljövőben elkészül.“ És ami a távolabbi jövőt illeti: Tamás szeretne egy olyan márkanevet kiépíteni, amelyet később érdemes lenne „megörökölni” a gyermekeinek. A hozzátartozók most is sokat segítenek. A hosszú távú cél azonban egy családi vállalkozás kialakítása.