Kultúra 2019. 06. 24.

Repüljünk „Sohaország”-ba Pálinkás Eszterrel!

Már régebb óta megfigyelhető, ahogy a MyNeverland Instagram vagy Facebook oldalán felbukkannak a gyönyörűbbnél gyönyörűbb képek… különleges kompozíciók, egyszerűből extrává varázsolt helyszínek, ismerős és ismeretlen arcok – olykor meglepő kontextusban, többnyire a természet ölelésében. Ha még nem jártál „Sohaország”-ban, Eszti lesz a kalauzod!

A fiatal lány világot jár, ahol csak teheti, fényképez, az egyes tájak mellett pedig önmaga feltérképezésén is dolgozik. Ami az életmódját illeti, ő is a környezetkímélők táborát erősíti. Esztit először Athénban értük utol, amikor is inspirációs időszakát töltötte a hangulatos országban. „Körülnéztem, milyen lehetőségek vannak máshol a világban“ – így bontogatja szárnyait egy ígéretes fotóstehetség. Láthattuk már kiállítását Érsekújvárban és a Komáromi Zeneiskola épületében a Művészeti Alapiskola jóvoltából, ahol kilenc évig ő maga is rajztagozatos volt. A művészi beállítottság tehát már kiskorától jelen van.

Van, ami hobbiként indul és az is marad egy életen át… Ám ha úgy érzed, hogy egy soha el nem múló szenvedélyt találtál, miért ne csináld azt hivatásszerűen? „Már sok éve fotóztam, amikor eldöntöttem, hogy a szórakozásból egyben hivatást is kéne csinálni. Persze eleinte ez csak egy álom volt, az évek alatt azonban sikerült minden feltételt megteremtenem hozzá“ – kezdi történetét Eszti. Ahhoz, hogy egy felszerelést megtudj venni, rengeteg pénzre van szükség, és ez még nem minden. A kurzusok, melyek által egy fotóművész képezni tudja magát, szintén busás áron futnak. Ezért a pénzügyi tőke összeszedése érdekében nem is akármilyen munkát vállalt külföldön. „Amszterdamban bentlakásos gondozóként dolgoztam egy nyaktól lefelé lesérült férfinál, 0-24-ben. Sosem gondoltam volna, hogy képes leszek ilyesmit csinálni, viszont annál jobban megerősített. Akkor már biztos voltam benne, hogy ha erre képes voltam, akkor bármit elérhetek az életben, amit elhatározok.“

Sokáig autodidakta módon tanult, amit szuperül élt meg, de aztán jöttek más fotósok, akiktől elleshette a szakma valódi fortélyait is. „E kettő kombinációjával egyébként szerintem sokkal egyedibb a művészi megközelítés azzal szemben, mintha csak egy adott forrásból merítesz és azt veszed alapul.“ Ezután még lehetőséget kapott egy állami támogatásra is, így végképp eldőlt, saját vállalkozást indít. „Persze sokan úgy gondolják, rizikós, ráadásul a piac is telített fotósok terén, de egyszerűen éreztem, hogy ezt kell csinálnom. Azóta egyre több felkérést kapok a saját projektjeim mellé és nagyon hálás vagyok ezekért minden egyes nap!“ Ami még különlegessé teszi Eszti pályáját, hogy nincs stúdiója. „Ennek az oka, hogy a természetes fényeket és a kinti környezet változatosságát szeretem. Maguk az emberek is sokkal oldottabbak egy kinti, természetközeli közegben. Ha viszont valaki ragaszkodik a stúdiófotózáshoz, kibérelünk egyet, ám ezenkívül a saját stílusomat képviselem.“

Mivel a hobbiból munka lett, Eszti más időtöltéseket is besorolt a szabadidejébe. „Szeretek jógázni, utazni és így egyre jobban megismerni a világot, mindeközben magamat is. Ami pedig egy új életfoma nálam, hogy megpróbálok a lehető leginkább környezettudatosan élni. Odafigyelek arra, mit veszek és próbálok minden kifogyó háztartási terméket saját készítésű biodolgokkal pótolni.“

Ma már külföldről is felkérik őt egy-egy megbízásra, és ha utazásra adja a fejét, ő maga is tesz róla, hogy az adott országban egy kis munka is várjon rá. Helyi platformokon hirdeti, mikor érkezik a városba, így aki megnézi a munkáit és érdeklődik, nyugodtan jelentkezhet. „Imádok új helyeket felfedezni és mélyvízbe csöppenni. Sydneyben például egy gyönyörű barcelonai lányt volt lehetőségem fotózni. Pont egy esős időszakba futottunk bele, de ez szerencsére az ő kedvét sem vette el. Sőt, igazán hangulatos képek kerekedtek belőle. Külföldön nagyon máshol tart a fotózás, mint nálunk, de szerencsére látni, hogy az emberek már nyitnak az újdonságok felé itthon is.“

A fiatal lány legtöbbször csak barangol a nagyvilágban, ilyenkor nem viszi magával a fényképezőgépet, hanem telefonnal készít videókat. „Ezeket a youtube csatornámra (My Neverland) teszem mindig fel, ahol már jócskán gyarapodnak a világjáró videók, illetve a fotózások kulisszái mögé is be lehet tekinteni.“ Eszti székhelye jelenleg Komáromban van, de az említetteken kívül volt már Indonéziában, Szingapúrban, Marokkóban és élt Barcelonában is. „A leghasznosabb dolog az életemben, hogy egymagam más kultúrákban élhettem, ahol láttam, hogy máshogyan is lehet. Barcelonában például megláttam, hogy az életet lehet könnyen is venni, stressz nélkül, boldogan – akár válságban is. Ugyanezt tapasztaltam Balin és a világ egyéb pontjain is. Itthon erre ritkán látunk példát. Amszterdamban pedig úgy éreztem magam, mint valami idegen egy másik bolygóról – esténként ugyanis kihúnytak a fények az ablakokban és kivétel nélkül mindenhol együtt vacsoráztak a családok, gyertyafénynél! Ez náluk szent. És ez csak két dolog, de minden helyen tanulok valamit és végül azt mondom, igen, ezt így kéne csinálnunk nekünk is! Már most regényeket tudnék mesélni, és ki tudja mit hoz még a jövő…“

(Milány Kincső; megjelent: az AhojSzia havilap júniusi számában)