Régió 2012. 06. 12.

Vörös árnyalatok-A szovjet korszakot idéző kiállítás nyílik a Monostoriban

A komáromi Monostori Erődben 2012. június 19-én, kedden, 16 órakor „Vörös árnyalatok” címmel nyílik az erőd szovjet korszakát is idéző állandó kiállítás.

A „Vörös árnyalatok” címmel nyíló, az erőd szovjet korszakát is idéző állandó kiállítás arra vállalkozik, hogy a felvillantott képek, események segítségével elgondolkoztassa a nézőt, és alkalmat adjon a múlt kibeszélésére. A kiállított tárgyakon keresztül a látogató bepillanthat a szovjet laktanyák zárt kapui mögé, valamint megismerheti az ideológia mindennapokra és emberi sorsokra gyakorolt hatását. A kiállítás felvillantja a vörös korszakhoz kapcsolódó emlékek különböző árnyalatait is, amik a ma élő emberek fejében és szívében élnek, a rajongástól a gyűlöletig.

Ön a vörös milyen árnyalatára emlékezik?

Komáromot és a Monostori erődöt 1945–ben szállta meg a szovjet hadsereg. 1990-ig tartották ellenőrzésük alatt a várost és az épületet. E hosszú idő alatt az emberek elfelejtették a monarchia korabeli boltíves falakat, a sok-sok nemzet tudásából épült, végeláthatatlan kazamatarendszert és a bástyából nyíló csodás kilátást a Dunára. Maradt a szovjet, fegyveres katona látvány az őrtoronyban, a radarok zaja és a TITOK. Mire használják? Mit őriznek? Mit takargatnak?

Miután 1991-ben a szovjet katonai alakulatok elhagyták a várost, kiderült, hogy a Monostori Erőd Közép-Európa legnagyobb lőszerrraktáraként szolgált. Ha felrobban, ma nem ott folyik a Duna és Komárom városa eltűnik a térképről. Még ebben az évben a területet lőszermentesítették, és a Dunai bástyát megnyitották a látogatók előtt.

Nemcsak a város, hanem az ország történetéhez is szervesen és elválaszthatatlanul kapcsolódik a szovjet időszak. Az emberek identitása, attitűdjei nem értelmezhetőek a 45 év ismerete nélkül. Emlékezetükben a mai napig él a szovjet katonai koszorúzások látványa, a

lövések hangja, és máig foglalkoztatják őket a TITKOK. Bizarr, hátborzongató és komikus történetek kerülnek elő, amik az elmúlt korszakról mesélnek. Ez a hagyaték máig érintetlen a fejekben és a lelkekben, a feldolgozatlan múlt kísért, befolyásol. A korszak nem zárulhat le a titkok felfedése, a zavaros érzések letisztulása és a múlt kibeszélése nélkül.

A Monostori erőd esetében csak néhány dokumentumra, fotóra lehet támaszkodni, ha az ember az igazságra kíváncsi. Nagyobb részben mesék, legendák töltik be az űrt a kíváncsiság és a valóság között. Ezt az űrt igyekszik betölteni a Monostori Erőd Nonprofit Kft., első lépésben ezzel a kiállítással.

A kutatómunka érintette a tótvázsonyi laktanyát, az úgynevezett „Kis Moszkvát”, ahol 20 éve érintetlenül hevertek a földön az itt hagyott tárgyak. A hatalom társadalmi hatásait, valamint az ellenállást kutatva megkerülhetetlenné váltak az észak-komáromi és a megyei események, melyek feltárásában országos, megyei és helyi intézmények nyújtottak szakmai segítséget. A helyi és környékbeli lakosság körében közzétett felhívásnak köszönhetően pedig a város és az erőd szovjet időszakából származó tárgyak gazdagítják a gyűjteményt. A kort legjobban tükröző, legkülönlegesebb tárgy felajánlója elnyerte az Adományozók Arany Oklevelét, amelynek átadására a kiállítás megnyitásakor kerül sor.

A kiállítás létrehozásában együttműködő partnereink voltak:

Békási Imre – magánszemély

Duna Menti Múzeum

Gráczki László – magánszemély

Hadtörténeti Intézet és Múzeum

Jókai Mór Könyvtár

Klapka György Múzeum

Komárom-Esztergom Megyei Levéltár

Kravcsenkó György – magánszemély

Laczkó Dezső Veszprém Megyei Múzeum

MH 25. Klapka György Lövészdandár