Város Dél-komárom 2024. 09. 17.

805 cm-re várják a tetőzést Dél-Komáromnál!

Dr. Molnár Attila polgármester nemrég beszámolt a dél-komáromi árvízvédelmi intézkedésekről. A város közösségi oldalán közzétett videóüzenetében arról tájékoztatta a lakosságot, hogy a település jelenleg biztonságban van, nincs szükség különleges árvízvédelmi intézkedésekre.

A polgármester részt vett a megyei védelmi bizottság ülésén, majd összehívta a helyi operatív törzset, hogy áttekintsék a helyzetet. Ezt követően helyszíni szemlét tartottak a Duna partján, ahol a várható vízszintet és a védekezési feladatokat vizsgálták meg.

Dr. Molnár Attila elmondta, hogy a Duna tetőzése csütörtökre és péntekre várható a város térségében, az előrejelzések szerint 805 centiméteres vízállással. Ez az érték a 2013-as nagy árvíz óta a második legmagasabbja lehet a városban, az új gát megépítése révén azonban a település még 9 méteres vízszint esetén is biztonságban van. Ugyanakkor a mostani, 8 méteres vízszinttel is komoly figyelemre és óvatosságra van szükség, hiszen a vízszint emelkedése a település különböző pontjain védekezési intézkedéseket követel meg.

A polgármester külön kiemelte, hogy a koppánymonostori szabadstrand víz alá került, ezért ott már megtették a szükséges intézkedéseket: kiürítették a konténereket, lezárták a zsilipeket, ahol szükséges volt, illetve szivattyúkat is telepítettek. A helyzet folyamatos elemzése zajlik, a hatóságok készenlétben állnak a szükséges beavatkozásokra.

A közlekedést érintő változásokról is beszámolt. A Komárom-Esztergom vasútvonalat lezárták, helyette pótlóbuszok közlekednek. Emellett a 10-es út Neszmély és Süttő közötti szakaszát is várhatóan lezárják a hét második felében. A Vámosszabadi hidat már lezárták, így az autós forgalom átirányításra került a Monostori hídra. A közlekedési nehézségek miatt értesítették az érintett vállalkozásokat is, hogy felkészülhessenek az esetleges akadályokra.

Dr. Molnár Attila elmondta, hogy Észak-Komárom polgármesterével, Keszegh Bélával folyamatos kapcsolatban vannak, hogy összehangolják a védekezési tevékenységeket. A városi rendezvényeket is lemondták. A polgármester kiemelte, hogy minden erőforrást a védekezésre összpontosítanak, és arra kérte a civil szervezeteket is, hogy mondják le programjaikat, és ha szükséges, vegyenek részt az árvíz elleni védekezésben.

A környező települések segítségére is készen áll Komárom, hiszen több helyen szükség lehet a lakosság támogatására. Aki tud segíteni például homokzsákok pakolásában, azt arra kérik, hogy jelezze részvételi szándékát a komarom@komarom.hu címen. A városházán és a városüzemeltetésnél folyamatos ügyeletet biztosítanak, hogy bármilyen szükséges beavatkozást azonnal meg lehessen tenni.

Árvízhelyzet Magyarországon

Az idei ősz kiemelten veszélyes árvizeket hozott Magyarországra, különösen a Duna menti területeken, ahol az elmúlt hetek esőzései és a hegyvidéki hóolvadás jelentős vízszintemelkedést eredményezett. Számos településen készültséget rendeltek el, és a hatóságok folyamatosan figyelik a helyzet alakulását. A legveszélyeztetettebb régiókban, mint például Komárom és Esztergom térsége, már most szükségessé váltak a védekezési intézkedések.

A szakértők szerint az árvízhelyzet hátterében az éghajlatváltozás is szerepet játszik, hiszen a szélsőséges időjárási jelenségek egyre gyakoribbak. Az intenzív esőzések és a hirtelen olvadások növelik a folyók vízhozamát, amelyek a meglévő árvízvédelmi rendszerek próbára teszik.

Az árvízi védekezés Magyarországon hosszú múltra tekint vissza, és az elmúlt évek során komoly kormányzati fejlesztések történtek az árvízvédelmi infrastruktúra megerősítése érdekében. Az újonnan épült gátak és védművek, valamint a modern technológiák alkalmazása lehetővé teszi, hogy a hatóságok gyorsan reagáljanak a veszélyhelyzetekre. Ennek ellenére a lakosság bevonása is elengedhetetlen a sikeres védekezéshez, hiszen a közösségek összefogása, valamint a lakosság gyors reakciója sokszor döntő szerepet játszik a károk minimalizálásában.

Az árvízi készültség és a védekezési munkálatok jelentős költségekkel járnak, ezért az állami és önkormányzati támogatások mellett fontos szerepe van a helyi közösségek és civil szervezetek hozzájárulásának is.