Oktatás 2024. 10. 16.

A bencés emlékév megnyitója a Selye gimiben

„Barlangod mélyén, Benedek, ne késsél / Vadon fekvő föld ugarát feltörni! / A világ szólít: koszorús erényed / Messze világlik” – olvasható a bencés zsolozsma első himnuszában.

Komárom most a bencésekre figyel, hiszen a Selye János Gimnáziumban 2024. október 10-től immár hivatalosan is elkezdődött a bencés emlékév. Az emlékévet hivatalosan Andruskó Imre igazgató nyitotta meg egy sajtótájékoztató keretein belül Orosz Örssel, a Sine Metu polgári társulás vezetőjével együtt. Orosz Örs nemcsak lelkiekben készült az emlékévre, de az egyesület bencés gyűjteményéből is mutatott néhány különleges darabot: többek között Király József püspök egykori latin nyelvű könyveit tekinthettük meg. Király püspök, aki Jókai Mór nagyatyja testvére, Jókay Katalin fia volt, illetve Komárom vármegye táblabírája, jelentős ösztöndíjjal támogatta a komáromi fiatalok oktatását.

A komáromi gimnázium 1812-től a bencések felügyelete alatt állt, ám az intézmény 80 évvel ezelőtt, az 1944/45-ös tanévben bezárta kapuit, és politikai okokból a háború után sem indulhatott újra a száműzött bencés szellemiség ápolása. A mai gimnázium ezt a szép hagyományt saját előzményének tekinti és rendszeresen megemlékezik a Szent Benedek rend jótéteményeiről. Az emlékév azonban nem korlátozódik Komáromra: a győri Czuczor Gergely Bencés Gimnázium, illetve a Tihanyi Apátság Múzeuma, Komárom városa, valamint a Pannonhalmi Bencés Apátság is bekapcsolódik a rendezvénysorozatba.

A Selye János Gimnázium diákjai ismét egy eseménydús emlékév elé néznek: a gimnázium vezetése és a Király Püspök Alapítvány kiírt egy pályázatot, mely a bencés múlt kutatását segíti elő. A kutatás tárgya lehet a neves bencés tanárok munkássága, tudományos tevékenysége, a bencés iskolák helyzete a történelem viharaiban, illetve a rend felvidéki és erdélyi története. A bencés emlékév keretein belül meghirdetett szakmai napot Elek József történelem szakos tanár úr koordinálja majd.

A tanév során intenzív kapcsolattartásra számíthatunk a győri Czuczor Gergely Bencés Gimnázium és a Selye János Gimnázium között, s ennek gyümölcseként számos közös rendezvényre kerül sor. Ennek az együttműködésnek köszönhetően kapott például több selyés diák meghívást a februárban megrendezésre kerülő bencés bálra. A gimnázium ötven diákja egy tanulmányút keretén belül ismerkedhet meg a bencés szellemiséggel, iskolakultúrával, rendtörténettel. A Tihanyi Bencés Apátság Múzeumának igazgatója, Barkó Ágoston atya több előadást is tart majd az érdeklődő diákságnak.

A szórakozni vágyókat bálok és koncertek várják, de a bencés iskolák, intézmények és a komáromi gimnázium csapatai labdarúgóbajnokságon is összemérhetik erejüket.

A bencés emlékév alkalmából hasonmás kiadásban jelenik meg a Magyar Királyság hegy- és vízrajzi térképe, mely Vörös Péter hagyatékában maradt fent, s melyet Németh Vilmos Mihály, a komáromi bencés gimnázium egykori igazgatója és oktatója alkotott meg 1881-ben.

Köszönjük Andruskó Imre igazgató úrnak és a bencés emlékév partnereinek odaadó munkáját, hiszen így méltón emlékezhetünk meg nagymúltú iskolánk történelméről, közelebb kerülhetünk a bencés szellemiséghez, jobban megismerhetjük az egykor iskolánkban tanító, rendkívüli műveltségű, országszerte elismert bencés atyák munkásságát. Külön öröm továbbá, hogy a programok sokféleségébe a művelődés és kreativitás mellett a tartalmas szórakozás és a sport is belefér.

Benedek tanítása, mely imára és munkálkodásra szólít fel, mindig aktuális. A „vadon fekvő föld ugarát feltörni” erőihez mérten minden kultúrember kötelessége.

Csehy Flóra, III.C