Régió 2013. 09. 13.

„A hely nevei, a nyelv helyei” – Dunamocs

A Fórum Intézet gondozásában megjelent kötet, négy nyelven a kisebbségi nyelvhasználat történetéről és állapotáról szól. „A hely nevei, a nyelv helyei” című kötetet Orosz Örs mutatta be a Dunamocsi Burcsákfesztiválon.
„E kötet történelmi betekintést kíván nyújtani az első világháborút követően Csehszlovákiához került, ma Dél-Szlovákia részét képező magyarlakta területek nyelvhasználatának egy fontos szeletére, melyet nyilvános nyelvhasználatnak nevezhetünk. A köztéri feliratok, a közéleti és a hivatalos nyelvhasználat dokumentumai beszédesen tükrözik a kisebbségben élő szlovákiai magyarok sorsát is. E több mint félmilliós közösség 1918-ban, egyik napról a másikra egy nyelvileg idegen állam határai közé került, és az új szláv nemzetállam építésében időszakonként erőszakosabb, néha türelmesebb állami politika által idegenné vált saját szülőföldjén. 1918-ban a hatalomváltással szinte azonnal megjelentek az új állam hivatalos nyelvének használatát szabályozó rendelkezések is, és ezek változásai végigkísérik az elmúlt kilencven évet. Ezekről is áttekintést kíván nyújtani a könyv, hisz a jogi előírások alapjaiban határozzák meg a nyilvános nyelvhasználatot” – mondta a könyvbemutatón Orosz Örs.
Impozáns, szemléletes és módfelett aktuális a négynyelvű (magyar, szlovák, angol, francia szövegű) kiadvány. A Horony Ákos, Orosz Örs és Szalay Zoltán nevével jegyzett könyv megkerülhetetlen összegzés, mely nemcsak a száraz tényanyagot – a nyelvtörvényeket, rendeleteket – ismerteti precízen, hanem utal a mellette virágzó gyakorlatra is, az elengedhetetlenül szükséges terjedelemben érinti a demográfiai változásokat, a nemzetiségi arányok eltolódását, és röviden a történelmi kontextust is felvázolja.
„A hely nevei, a nyelv helyei” nemcsak hasznos kézikönyvként, hanem gazdagon illusztrált albumként is lapozgatható.
DELTA

dunamocsi könyvbemutató 1