Alapy Gáspár (Komárom, 1880 – Dachau 1945. február 5.)
Észak- Komáromban született Alapy Gáspár tisztviselő, Komárom volt polgármestere, akiről büszkén mondhatjuk, hogy példát mutatott és felvirágoztatta a várost.
Tanulmányai elvégzése után 1907-ben kezdett el dolgozni a városházán. 1921-ben Dél-Komáromban folytatta a munkát, ahol egy évvel később már helyettes, majd 1928-tól kinevezett polgármester lett. Mai szemmel nézve is hihetetlen erőfeszítéseket tett, hogy élhetőbbé, szebbé és nagyobbá varázsolja a várost. Korábban nem volt középület, út, villany- és csatornahálózat Dél-Komáromban, csak az északi városrész 13 utcája a Duna jobb partján. Alapy Gáspár nevéhez fűződik Dél-Komáromban a városi székház, a pénzügyi palota, két templom, két imaház, három iskola, rendőrségi székház, adóhivatal, pénzügyi laktanya, vasutas-lakótelep, strandfürdő, stb. építése. Ez idő alatt nyitotta meg kapuit a népkönyvtár, a mozi és egy magán zeneiskola is. Az addigi 7 utcából álló Dél-Komáromból egy 53 utcás virágzó kisváros vált. A város lakóinak száma polgármestersége alatt megháromszorozódott. Annyira népszerű volt, hogy érdemeinek elismeréseként 1939. július 15-től az újraegyesített Komárom polgármestere lett. 1944. augusztus 31-én vonult nyugdíjba. Ő volt az egyetlen magyarországi polgármester, aki felemelte szavát a zsidótörvények és deportálások ellen. Elutasított mindenféle antiszemita megnyilvánulást. Véleménye miatt 1944. október 17-én a nyilasok letartóztatták és zsidópártolás vádjával előbb a Csillagerődbe, majd Dachauba hurcolták, ahol, mint az 136708-as számú fogoly halt mártírhalált 65 éves korában. Alakját A béke szigete című 1983-ban készült filmdráma örökíti meg Hajdufy Miklós rendezésében, Bessenyei Ferenc főszereplésével. Nevét Dél-Komáromban tér és szakközépiskola is őrzi. A trianoni békeszerződés 90. évfordulója kapcsán felmerült, hogy szobrot állítanának a tiszteletére a dél-komáromi körforgalomban, az északi részhez vezető útra mutatva, szimbolikus helyen, hogy általa mindenki emlékezhessen a két Komárom összetartozására. Sajnos a tervek a választások miatt nem valósultak meg.
Mondása, melyet minden politikus figyelmébe ajánlhatunk, szállóigévé vált: „Én esküt tettem rá, hogy minden polgár ügyét egyformán szolgálom.