Blog-Lemezajánló: Historica-Kis magyar historica
2011. december 16-án látott napvilágot a Historica zenekar első nagylemeze, amely a Kis magyar historica címet viseli. Amikor kézhez kaptam a korongot, épp egy hosszú kocsikázás állt előttem, így nagyon megörültem, hogy a guruló alkalmatosságban elhelyezett felszerelésben első alkalommal hallgathattam meg a srácok albumát, amely 10+2 számot tartalmaz.
A korong megjelenése előtt, a dalokat szinte ritmusról ritmusra kivesézve, a szövegeket betéve tudva, amelyben az élő koncertek látogatása is sokat segített, nagy izgalommal helyeztem be a cd-lejátszóba a hanghordozót. Bizony, Ézsiás Péter és csapata tudott meglepetést okozni! Az igaz magyar történelem elevenedett meg, dallamos rockzenébe csempészve. Talán hiánypótlóként is felfogható az első lemez, mivel sarkítások és csúsztatások nélkül, az igazság elevenedik meg egy szempillantás alatt, és az egyes események által generálódott érzés került rockzenébe ágyazva. A címadó-, egyben az egyik legnépszerűbb szerzeménnyel, a Kis magyar historicával indítanak, amely minden igaz magyar lelket megérint, mind az Anyaországon belül, mind pedig az elszakított területeken. Nincs időnk felocsúdni a kábulatból, mivel következik Németh László-Csoki gitárjátékával felvezetett Nándorfehérvár.
„Kapitány” karcos, de kellemes hangja szinte vizuálisan is elénk varázsolja a történelemi eseményeket, és teljesen átadjuk magunkat annak az áradatnak, amely újabb és újabb helyszínekre sodor. Felvidékre kalauzolnak a remek zenészek, Kassára, majd Jelasics a szolga bán és Pákozd. A Nyerges-tető a székelyek hősi helytállását énekli meg. A „névtelen” hősök, akik példát mutattak székely becsületből..Lelkesítő dal száll a szélben, Székelyekhez! Teljesen átjön, és nagyszerű érzéssel tölt el: „Velünk az Isten!” Igazából Száll a lelkem! Lelassítok, egy sodort bagó. Majd Petivel énekelem, „magamévá” teszem a szerzeményt, a felvidéki út mentén dekkolva a fagyos, téli éjszakába kiáltom: „Betiltották, a sötétből lesték, akkor is kimondom, dicsértessék! Trianon gyalázatát a bőrömön nap mint nap érezve-sok nemzettestvérem, sorstársam nevében is: „köszönjük szépen az ilyen békét!”.
A két kedvencem következik. A Wass Albert emlékére írt Kard és Toll, és a zenekar tagjainak szavaival élve, magam is hálás szívvel gondolok mindazokra, akik az országhatárokon kívül és belül őrzik, ápolják, építik magyarságunkat! Ökölbe szorul a kezem, amikor a sírgyalázókra gondolok! De melegség járja át szívem, amikor a Historica zenészei, Baráti Kör, Poncski Lilla versmondó felé kanyarodom, akik jótékénysági koncerteket szerveztek-szerveznek a megrongált sír helyreállítására. Ahol tudnak segítenek, ennek ékes példája a Czegei Wass Albert Alapítvány is. A Megsárgult kép című szerzemény az egyik legnépszerűbbnek számít a rajongók körében. Magvas mondanivalója, megkérdőjelezhetetlen igazság, impozáns zenei körítéssel. Bátran állíthatjuk, hogy telitalálatnak bizonyul. Poncski Lillának, a magyar lánynak írt dal, a 18 nyár, gyönyörű, érzelmekkel átitatott líra, s könnyeket csal a legedzettebb férfiember szemébe is. A tisztaság, őszinteség, ami árad a zenekar tagjai irányából, a mondanivaló, irányvonal, amit képviselnek különleges, egyedi a rock palettáján. A lemez méltó megkoronázása a karácsonyi dal, amely a szeretet ünnepének dísze lehet a nagy magyar család tagjai körében.
Az album a nemzet összetartozását hirdeti, eszmeisége, szövegeinek igazságtartalma, a remek zenei aláfestés csupán a megszokott visszaigazolás arról a tényről, hogy ilyenek Ők a civil életben is. Barátságosak, tiszták és csak a nemes célok lebegnek előttük. Csikós Csaba a doboknál, Erdős Janó-basszusgitár, aki Berkes Charlie távozása után szállt be a zenekarba, méltó utódnak bizonyul! Németh László, alias Csoki a szólógitár virtuóza, Hegyi Károly a billentyűknél, Egerszegi Zsiga, aki nemcsak remek szövegeket ír, hanem fuvarozza is a zenekart, s vokálban is oroszlánrészt vállal. Tumbász Márton, aki a hegedű betéteket biztosította, mind-mind a tudása legjavát hozta. A formáció frontembere, az énekes, a „Kapitány“ a fedélzeten, Ézsiás Péter és a mögöttük álló csapat kiemelkező nagylemezt hozott össze. Az első dalok, idén töltik be tizedik „életévüket“.
A formáció Sic Dicunt (lat. Így beszélik) néven működött egy rövid ideig, majd H-599 rockzenekar néven folytatták, de a legnagyobb sikerieket a jelenlegi, Historica néven érték el. Elfogultság nélkül állíthatjuk, ez csak kezdetként fogható fel. Az első nagylemez hatalmas kincsnek számít minden igaz magyar ember számára. A borítót szemrevételezve, nem hivalkodó stílusban, de remekül, visszafogottan elkészített grafikai munka dícséri a külcsínt is. Minden megtalálható rajta, ami a zenekarhoz, az általuk megénekelt történelmi eseményekhez köthető, s ez készítőjének, Kiss T. Attilának köszönhető. A dalszövegek rovásírásos változata ifj. Forrai Márton keze munkáját dícséri. Hangmérnökként pedig Ember Péternek sikerült, igazi „emberes“ tett.
Talán ajánlás sem kellene hozzá, hiszen nagyszerű anyag, hangzásvilág, érték a mai világban! S így végezetül, a lemezborítón fellelhető jelmondatra gondolok, amely a Historica Baráti Kör lobogóján olvasható az egész Kárpát-medence területén, ahol megfordulnak ezek a remek emberek: „Velünk az Isten!“ Reméljük, még sokáig, együtt örömben-bánatban egyaránt…
Értékelés-Lemezanyag: 5 Hangzás: 5 Csomagolás: 4
(Magyar Hang, Holecz Attila)