Csallóköz kincsei nyomába eredtek az iparisták
Az őszi hónapokban a komáromi Gépipari és Elektrotechnikai Szakközépiskola harmadikos diákjai a Csallóköz ősi kincsei nyomába eredtek „ A nemzeti kisebbségekhez tartozó tanulók regionális és multikulturális oktatásának támogatása 2024” című fejlesztési projekt jóvoltából.
A Csallóköz kincsei projekt fő célja a csallóközi régió mélyebb megismerése volt, különös tekintettel az ősi mesterségekre – aranymosás, halászat, hajógyártás, molnárság -, amelyek hosszú évszázadokon át biztosították a megélhetést az itt élő emberek számára.
A szeptemberi kutatómunkát és projekttevékenységeket októberben tanulmányi kirándulás követte az egykori Szlovák Hajógyár területén működő SAM Industries cégbe, amely hajók javításával és karbantartásával foglalkozik. A diákok bejárhatták az üzem területét, megismerkedhettek a gyártási folyamatokkal, és a nagy múltú komáromi hajógyár történetébe is bepillantást nyerhettek.
A projekt jóvoltából a diákok látogatást tettek a dunaszerdahelyi Csallóközi Múzeumban, ahol ízelítőt kaptak Csallóköz kulturális – néprajzi örökségéből. A régészeti leletek Kukkónia történelmébe kalauzolták a diákokat, majd értékes információkat hallhattak a dunai aranyászokról és halászokról. Dunaszerdahelyről Dunatőkésre, majd Gútára vezetett az út, ahol a molnárok életébe és a vízimalmok működésének rejtelmeibe avatták be a kísérők a résztvevőket.
Novemberben az iskola aulája adott otthont a tanulók élményeit és ismereteit összegző, interaktív kiállításnak, lezárva ezzel a hónapokig tartó kalandot, amelynek során az iskola tanulói egyedülálló módon gyűjthettek tapasztalatokat őseink életéről.
PaedDr. Nagy Ágnes