FOTÓK: Így építették újjá a komáromi vasúti hidat a 20.század közepén
1954. december 28-án adták át Komárom felújított vasúti hídját, amely 10 év után ismét összekötötte a város magyar és (akkor) csehszlovák részeit. Az eredetileg 1908-ban épült komáromi vasúti összekötő híd volt az első, amely kapcsolatot teremtett Magyarország és a Felvidék között.
A komáromi vasúti híd elődjét, az 1909-ben átadott Duna-hidat a boldog békeidők korának legismertebb hídépítő mérnöke, Feketeházy János tervezte. A 2800 tonnás ötnyílású oszlopos rácsozású híd mindkét oldalán olyan betonerődöt alakítottak ki védelmi célokból, aminek lőrései a híd felé néztek. A hidat azonban 1945 márciusában a második világháború végén a visszavonuló Wehrmacht csapatai felrobbantották.
Az új híd tervezését 1952-ben kezdték meg, 1954-ben pedig a tényleges munkálatok is megkezdődhettek. Az újjáépítést 1954. december 28-án fejezték be, ekkor avatta fel a magyar és a csehszlovák közlekedési miniszter. A Barátság-híd nevet kapott átkelőhelyen 1955. január elsején indulhatott újra vasúti közlekedés.
(forrás: kemma.hu, fortepan.hu)