Komáromban találkoznak a kétnyelvűségért küzdők
Több, az anyanyelvhasználatot, kétnyelvűséget támogató projektbe vágott bele az Anyanyelvünkért Polgári Társulás. A civil szervezet hamarosan egy kétnapos konferenciát is szervez Komáromban, melyre független szakértők, továbbá a Híd és az MKP képviselői mellett a kétnyelvűségért küzdő aktivisták is meghívást kapnak.
Cúth Csaba, a polgári társulás elnöke múlt keddi sajtótájékoztatóján elmondta, a Nyelvi jogaink egy helyen elnevezésű projekt keretében, melyet a kormányhivatal támogatott, olyan adatbázist hoztak létre, mely az összes nyelvhasználatot szabályozó szlovák jogszabályt tartalmazza. A társulás honlapján, az anyanyelvunkert.eu oldalon 364 hatályos jogszabályt gyűjtöttek össze, melyek közös tulajdonsága, hogy valamilyen módon érintik a kisebbségi vagy az államnyelv használatát. A jogszabályoknak csak a nyelvhasználatra vonatkozó és ezzel szorosan összefüggő részeit töltötték fel, hogy minél könnyebben meg lehessen találni a nyelvhasználati rendelkezéseket, áttekinthetőbbé téve az egész problémakört. „Az adatbázist bővíteni fogjuk még azokkal a Szlovákia által elfogadott nemzetközi jogi dokumentumokkal is, amelyek a hétköznapi nyelvhasználatra hatással vannak. A projekt továbbfejlesztéseként a feltöltött jogszabályok magyarra fordítását is tervezzük“ – közölte az elnök. A weboldalon címkék, szavak és jogszabályszámok alapján egyaránt lehet keresni.
Visszavonták az egyik projekt támogatását
A civil szervezet elnöke megemlítette, tavalyi terveik között szerepelt, hogy szlovákról magyarra fordítják a közoktatás legfontosabb törvényeit és rendeleteit és ezekhez szószedetet készítenek. A munka oroszlánrésze el is készült, még a szakmai ellenőrzés hiányzik, illetve az elkészült anyag összefésülése már meglévő terminológiai szótárakkal, fordításokkal. A projekt azonban egyelőre nem fejeződhetett be, mivel a polgári társulás nem kapta meg a megpályázott kisebbségi támogatást, annak ellenére, hogy amikor még A. Nagy László kisebbségi kormánybiztos hivatalban volt, erre ígéretet kaptak. Utódja, Mária Jedličková megbízott kormánybiztos azonban visszavonta a támogatást. Hozzátette, nem adják fel, idén újra pályázni fognak.
A jövőbeni tervekről szólva elmondta, magyarországi partnerszervezetükkel, a székesfehérvári Vörösmarty Társasággal közösen egy konferenciát szerveznek február 27–28-án Észak-Komáromban, melynek témája az anyanyelvhasználat lehetőségei Szlovákiában az egyes nyelvhasználati színtereken. Cúth Csaba rámutatott, az utóbbi években egyre több szervezet foglalkozik az anyanyelvhasználattal és a kétnyelvűséggel, éppen ezért úgy gondolták, elérkezett az idő, hogy a különböző területeken működő szervezetek egy konferencia keretében eszmét cseréljenek a kérdésekről. A kétnapos konferencia első részében főként a szakma kap teret, például jogászok, nyelvészek. Előadókat várnak a Gramma Nyelvi Irodától, a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalától, illetve a mellette működő Jogsegélyszolgálattól, továbbá megszólítják a Hídat és a Magyar Közösség Pártját is. Érdekesnek mutatkozik a konferencia befejező része, melyen az anyanyelvhasználat és kétnyelvűség népszerűsítéséről lesz szó, s melyre a politikai pártok mellett civil szervezetek és aktivisták is meghívást kapnak – a többi közt a Kétnyelvű Dél-Szlovákia, a Fontos vagy! mozgalom és a Pro Civis képviselői is. A Nyelv, ami összeköt című projekt keretében megvalósuló konferenciát a Nemzeti Együttműködési Alap támogatja.
(DELTA)