Blog 2013. 05. 06.

Megkérdeztük! Mi a véleményed a komáromi kátyús utakról?

Megkérdeztük! Érdekes, de aktuális kérdést tettünk fel anno. Azóta felvirágoztatták Komáromot. Nos, mit is gondoltak a polgártársak?

A kátyúk városa és környéke: Ön szerint sikerül tavaszra kijavítaniuk az úthibákat Komáromban? Mi a véleménye róla?

Boldoghy Olivér-színész, vállalkozó

Biztos vagyok benne, hogy igen! Egy olyan városban, ahol százezer euróért tudunk venni egy fényjelző berendezést (szemafort), a kátyúk eltávolítása nyilván nem jelenthet gondot. A javítást sem aprózzuk el, külön a Marsról hozatunk hozzá tartós lávabetont, a karbantartók pedig homár-szendvicseket kapnak majd tízóraira. A pénz Komáromban nem számít, ugyan már, az a legkevesebb…

Csonka Ákos-pedagógus

Borzasztónak tartom, hogy a tavasz közeledtével évről-évre ilyen állapotok uralják közutainkat. Némely szakasz járhatatlan annak ellenére, hogy első osztályú útnak van titulálva. A közútkezelők pedig csak várnak, hogy jobb idő legyen. Számomra ez elfogadhatatlan, ha annyira európernek hirdetjük magunkat, akkor a részletekre is oda kéne figyelni. Nyilván majd nagy kegyesen hozzálátnak a kátyúk ideiglenes rendbetételéhez, de a problémát nem oldják meg, csak javítanak rajta, ami pedig ahhoz vezet, hogy jövőre még több és még több kátyú fog keletkezni.

kátyú2

Oláh Sándor-webszerkesztő, grafikus, fotós

A komáromi foltozott utak állapota botrányos, szokás szerint. Főleg a Petőfi utca és a Dunarakpart. Az úthibák foltozása itt már csak a probléma elodázása. A valódi kérdés szerintem az: miért nincs pénz arra, hogy egyszer – de rendesen – felszedve, újraburkolva meg legyenek csinálva az utak? Vajon Pozsony nem oszt ide pénzt? Ha ez a helyzet, akkor ugye nem kell részleteznem és minden olvasónak világos, hogy miért…És vajon a parkolódíjak hová csordogálnak el? Azok felhasználása útjavító célokra részben talán megoldás lenne a komáromi utak karbantartására. Arra a kérdésre, hogy tavaszra sikerül-e kijavítani az úthibákat, szerintem nincs jó válasz. Ha részben igen, az csak ideig-óráig fog tartani, tartós megoldást ne várjunk, amíg Pozsonyból tartják karban.

Bósza János-autonómia-harcos

Itt lakom ebben a városban már 58 éve és megéltem sok telet, kommunistákat, rendszerváltókat, új-kapitalistákat és megtanultam, vagyis igyekeztem a demokrácia szabályait elfogadni olyannak, amilyenek. Idővel sikerült kiismerni az embereket is, és általában megtudom ítélni néhány lényeges sarktételt figyelembe véve, hogy ki és mikor hazudik, beszél mellé, vagy az igazat mondja. Nos, ami a kátyúkat illeti, a múlt téli helyzettel kezdeném, amikor még több volt a pénz is, rövidebb tél, bizony még augusztusban találkoztam pl. a Petőfi utcán kátyúkkal. Kerülgettem, amikor a piacra jártam, de ilyen kátyú több helyen is található volt. Szerintem az idei kátyúk maradnak, méghozzá nagyon sokáig, még olyan helyen is, ahol máskor nem szoktak lenni. Már megjelentek pl. a mi utcánkban, a Katonatemplommal szemben. Tervezem, hogy veszek egy zsák betont, és ahogyan a múltban is sokszor megtettem: bebetonozom. Az az érzésem, hogy a városvezetés és a kompetensek egyáltalán nem anyagiakat kímélő módon temetik be a kátyúkat. Véleményem szerint egyszerű technológiával, a pénz egyötödén ugyanazt a munkát el lehetne végezni, és azokat már elkezdhették volna. Szombaton erről is beszélgettünk a CC-ben, az Európa-udvarban. Akárcsak a Vár utca kétirányúsítása is kidobott pénz, mintegy 34 ezer euró, mert ugyanazt, amit el akarnak érni, megoldható 100 euróból két útjelző táblával. Ilyen kidobott pénz volt a méregdrága szemaforokra szánt és még sorolhatnám. Aztán ne csodálkozzunk, hogy a kátyúk maradnak, és tovább idegesítenek bennünket, tönkretéve a teleszkópjainkat.

Lucza Andor és Xénia-magánvállalkozók

Abban az esetben, ha a lakosok összefognak, akkor akár hamarabb is megtörténhet a kátyúk kijavítása. Semmiképpen sem hiszem, hogy teljes útfelújításra számíthatunk mindenhol, bár a város bármely területén már régen elkelt volna  a javítás. Nagy mértékben függ ez attól is, hogy mennyi tőke áll rendelkezésre a városnál, hiszen a költségvetésbe bele lehetne tekinteni. Véleményem szerint Komáromban már szinte nem lehet balesetmentesen közlekedni, sok helyen kritikus állapotban vannak az utak. Egész Dél-Szlovákia területén nagyon kevés útfelújítás történik. Valószínűnek tartom, hogy nincs elkülönített összeg erre a célra magasabb kormányzati szinten sem. Pedig, ha befektetőket szeretnének ebbe a régióba vonzani, elsősorban az úthálózat megfelelő európai szintű minőségét kellene biztosítani.