Selyés diákok a helytörténet sikeres kutatói
Rancsó Sarolta és Rancsó Kamilla, a Selye János Gimnázium diákjai, a Kincskereső és a Tudok vetélkedők sikeres résztvevőiként már többször bizonyították elkötelezettségüket szülőföldjük iránt. Közel áll hozzájuk a helytörténet és annak kutatása, és keresik azokat a lehetőségeket, ahol ezzel foglalkozhatnak. Ezúttal a Palóc Társaság által 23. alkalommal meghirdetett magyarságismereti esszéíró pályázaton szerepeltek eredményesen.
A testvérpár már harmadik alkalommal kapcsolódott be a magyar nemzeti egységet megcélzó nemes versenybe. A pályázók minden évben több témakörből választhatják ki a számukra legérdekesebbnek tűnőt. Sarolta és Kamilla a „Nagyi mesélj! – Családi történetek, képek, emlékek című kiírást tartotta legizgalmasabbnak ez évben. Így pályázatukban a hetényi nagymamák és nagypapák által megélt valós történeteket jegyezték le a kitelepítések és a deportálások nehéz időszakából. „Úgy gondoljuk a «tarisznyások» életmeséi mindannyiunk számára tanulságosak kell, hogy legyenek. Fontosnak tartjuk, hogy egyéni sorsok bemutatásával is minél több ember megismerje ezt a korszakot” – írják az esszé zárógondolataiban. Feljegyzett élettörténeteiket a zsűri is érdekesnek találta, elismeréssel fogadta és első hellyel jutalmazta.
A versenybe a Kárpát-medence különböző szegletéből 39 középiskolai dolgozatot küldtek be. A dolgozatok kiértékelésére és a díjak átadására a Magyar Kultúra Napja alkalmából 2019. január 20-án a Magyarság Háza Budapesten a Duna Palotában adott otthont.
Gratulálunk a testvérpárnak és örülünk, hogy a Selye János Gimnázium sok tehetséges diákja között ott vannak a jövő helytörténészei, hagyományápolói, s helytállnak, mert ez biztosíték felvidéki magyar közösségünk jelene és jövője számára is.
(Deák Irén, SJG tanára)