Blog 2013. 04. 22.

Szelektív hulladékgyűjtés Komáromban: kiábrándító helyzet

„A Földet, nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

Ma van a Föld napja, ilyenkor nagyobb figyelmet szentelünk annak, mi történik a környezetünkben, a természetben, hogyan ápolhatnánk és óvhatnánk meg ezt a kincset, ahol élünk.

Környezettudatos életmódra kell törekednünk, amihez hozzátartozik, hogy ne vegyünk meg olyan dolgokat, amire nincs szükségünk, ha mégis, akkor nagyobb kiszerelésben vásároljuk a termékeket és vászonszatyorral menjünk bevásárolni, hogy a lehetőségekhez mérten minél kevesebb szemetet halmozzunk fel. Ha olyan termékeket vásároltunk, melyeket újra is lehet hasznosítani, akkor válasszuk őket külön és vigyük őket egy gyűjtőhelyre. Törekedjünk tehát a 3R elv betartására, ami a „Reduce, Reuse, Recycle”, vagyis csökkentés, újrahasználat, újrahasznosítás. Ha veszünk egy fél literes üdítőt, töltsük újra többször, majd miután végképp elhasználódott, kerüljön a palack a szelektív gyűjtőbe.

A szelektív hulladékgyűjtéshez elengedhetetlen, hogy a feltételek biztosítva legyenek a közvetlen környezetünkben. Az emberek hajlandóságát növeli a hulladékgyűjtő szigetek elérhetősége. A cél az lenne, hogy a város teljes lakossága hozzáférjen és gyalogosan is legalább pár perc alatt elérjék a gyűjtőpontokat.

Példaként említem most Budapestet, ahol már a társasházakra is kiterjeszttették a házhoz menő lakossági hulladékgyűjtést és minden egyes társasház számára fokozatosan elérhetővé válnak a szelektív hulladékgyűjtő kukák és azok elszállítása is díjmentes. Míg ha körbenézünk, Komáromban a helyzet kiábrándító. A családi házas övezetben valóban működik a gyűjtés, havonta maximum 4 zsák igényelhető és ezeket a megadott időpontokban el is szállítják, de vannak, akik még erről a lehetőségről sem tudnak, így nem is veszik igénybe. A lakótelepeken a kukák vagy hiányoznak, vagy olyan módon megrongálták őket, hogy a szelektív gyűjtés értelmetlenné vált. Sokak számára nem is egyértelmű, hogy léteznek, hiszen a kihelyezett kukákról a matricák lekoptak, színek szerint nem mindenütt lehet őket megkülönböztetni, és vannak, akik nem is figyelik mit hova dobnak. Ezáltal szinte semmiben sem különülnek el kommunális hulladékot tároló kukáktól.

szelektiv
Sokak számára nem is egyértelmű, hogy léteznek, hiszen a kihelyezett kukákról a matricák lekoptak, színek szerint nem mindenütt lehet őket megkülönböztetni, és vannak, akik nem is figyelik mit hova dobnak.

Gondoljunk csak bele, milyen sokat tehetünk azzal, ha szelektíven gyűjtünk. Az újrahasznosított műanyagból készülnek például a fogasok, a fólia, sőt még ruhadarabok is. Egy polár pulóvert 27 PET palackból lehet előállítani. A beolvasztott fémeket az autógyártásban használják fel. Egy bicikli elkészítéséhez pedig 670 alumínium doboz szükséges. Az üvegekből ugyanúgy üveg lesz, viszont elkészítésük ebben a formában sokkal kevesebb energiát igényel, mintha homokból állítanák elő. Újrahasznosított papírból készítenek például kéztörlőt, vagy toalettpapírt és a kedvelt puzzle-t is ebből állítják elő.

A város feladata, hogy biztosítsa a megfelelő feltételeket minden egyes háztartás számára, nekünk, lakosoknak pedig tudatosítanunk kell, hogy rajtunk is múlik a városunk és környezetünk tisztasága. Már egészen kicsi korban el kell kezdeni a gyerekek környezet-tudatosságra való nevelését. A szelektív gyűjtés csak az egyik pillére, ugyanakkor nagyon fontos része. Ne feledjük: „A Földet, nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

Ozgyin Erika