Régió 2014. 01. 05.

Változások az új esztendő szociálpolitikájában

A család-, munkaügyi és szociális minisztérium már a 2013-as évben is számos kulcsfontosságú intézkedést foganatosított három alapvető, a munkáltatói, nyugdíjaztatási és szociális politika terén. A hírek szerint az idén a vállalkozók kötelezettsége kevesebb,a szülőké több lesz.

Az alábbiakban a minisztérium által kiemelt, a szociálpolitika 2014-ben ránk váró legalapvetőbb változásokról adunk hírt.

Ján Richter munkaügyi miniszter Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) szerint az új esztendő legnagyobb kihívása a foglalkoztatás. A szaktárca nagy hangsúlyt helyez a szociális rendszer hatékonyságát erősítő intézkedésekre. Richter elismerte, fontos a minisztérium által az elmúlt évben megkezdett folyamat folytatása, ami végezetül egyértelműen a gazdaság jövő évi teljesítőképességében is visszatükröződik.

A szaktárca szóvivője, Michal Jurči az alábbi változásokra hívja fel a lakosság figyelmét:

Szülői támogatás : A terhességi-gyermekágyi segély megszűnését követően az anya igényt tarthat az állam által folyósított, a megfelelő gyermekgondozás biztosítása céljából folyósított gyermekgondozási segélyre. A gyes összege a gyermekágyi segélytől eltérően egységes, nem függ az anya korábbi jövedelmétől. A gyermek hároméves koráig, illetve a gyermek egészségügyi problémái esetén hat éves korig igényelhető.

Január elsejétől a szülők is jobban járnak, ugyanis a gyermekgondozási segély havi 3, 6 euróval lesz több, tehát összességében 203, 20 eurót kapnak. Ikrek esetében 249, 50 euróról 254 euróra emelkedik, a hármas ikrek szülei 299, 40 euró helyett 304, 80 eurót támogatásban részesülnek.

Amennyiben a szülő legalább három hónapon keresztül nem biztosítja idősebb gyermeke rendszeres iskolalátogatását, a kisebb gyermekre járó gyermekgondozási segélynek csak a fele, – januártól 106, 60 euró lesz a korábbi 99, 80 euró helyett.

A minisztérium két újdonság bevezetésével is igyekszik a gyermekgondozási segélyt szedő szülők segítségére lenni. A beteggondozási segély kifizetését nem befolyásolják azok a jövedelmek, melyeket a munkáltató nem a szokásos munkadíj fejében fizet ki. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a gyermekgondozási segéllyel együtt szedhetők a munkabéren kívüli juttatások, például a munkaadótól kapott különféle kedvezmények és a karácsonyi jutalom is.

A másik előny, hogy az anyasági vagy szülői szabadság időszaka nem számít bele a munkanélküli időszakba. Leegyszerűsítve, ha az anyasági vagy gyermekgondozási segélyen lévő szülő rendelkezik olyan jövedelemmel, mely negatívan befolyásolná a munkanélküli segély alakulását, azt nem fogják figyelembe venni.

Újdonság az is, hogy 2014. február 1-jétől a szülő az illetékes munkaügyi hivatalnak írásban köteles jelenteni a kiskorú (3 éves kortól iskolába lépésig) gyermekek ellátásának módját és helyét.

Családi pótlék: A szülői jövedelemtől független, havonta kifizetett segélyről van szó, mely maximum a gyermek 25 éves koráig folyósítható, amennyiben középiskolás vagy főiskolás gyermekről van szó.

2014. január elsejétől a családi pótlék is mérsékelten emelkedik. A szaktárca javaslata szerint a juttatás 23,10 helyett 23,52 euró lesz, ami minden gondozásra szoruló gyermek esetében mindössze 42 cent emelést jelent.

A törvénymódosítás alapján akkor sem veszíti el a szülő a teljes családi pótlékot, ha gyermeke kihágást követ el. A családnak a segélyt egyéni közvetítőn keresztül folyósítják.

Öregségi nyugdíj : A minisztérium módosította az öregségi nyugdíjak emelésének módját is. Az, hogy milyen magas lesz a jövőben az öregségi nyugdíjak összege, a szaktárca szerint az a havi átlagbér és a fogyasztói árak emelkedésétől függ majd. A nyugdíj meghatározott összeggel emelkedik. A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy a nyugdíj magasságától függetlenül minden nyugdíjas érezni fogja az emelést, még ha az nem is lesz számottevő.

Az öregségi nyugdíjak a jövő év elejétől 8,8 euróval, a korkedvezményes öregségi nyugdíjak 8,9 euróval emelkednek. A nyugdíjasokat január folyamán írásban is értesítik az emelésről.

Anyagi szükséghelyzet: Az anyagi rászorultság esetén járó segély összege 1,1 euróval emelkedik, tehát jövőre a szociális segély összege 60,50 euró helyett 61,60 euró lesz. Az új feltételek szerint a szükséghelyzetben lévő polgárok csak abban az esetben tarthatnak igényt a segélyre, vagy a segély egy részére, ha önkéntes tevékenységként vagy katasztrófa-megelőzés, katasztrófák következményeinek elhárítása, árvizek, balesetek és egyéb más katasztrófák esetén hajlandók havonta 32 órát közmunkát végezni.

Járulékalap: 2014-ben az egészségügyi biztosítóknak elvezetendő járulék kiszámításánál a vállalkozások és más önálló kereseti tevékenység esetében a 2012-es részleges adólapból kell kiindulni. A 2012-es részleges adóalaphoz hozzá kell adni a befizetett szociális és egészségügyi biztosítás összegét, majd 1, 6-es hányadossal elosztani. A megkapott eredmény képezi az éves járulékalapot. Ezt az összeget újra el kell elosztani a 2012-es év vállalkozás hónapjainak számával.

Milyen konkrét változásokra számíthatunk? 2014-ben a minimális járulékalap a 2012-es szlovákiai átlagfizetés (802 euró) 50 százaléka, tehát 402, 50 euró lesz. Jelenleg ez 393 euró. Tehát január elsejétől az egyéni vállalkozók társadalombiztosítása járulékának összege havi 133, 42 euró lesz.

A maximális járulékalap összege a jelenlegi 3930 eurótól eltérően 4025 euró lesz, s ebből következően az egyéni vállalkozók társadalombiztosítási járulékának maximális összege havi 1334, 28 euró lesz.

Önkéntes munkanélküli biztosítás: Míg 2013. december 31-ig egyetlen munkanélküli segélyt igénylő személy sem mutathatott ki a segély kiszámításának alapjául szolgáló önkéntes biztosítás terén hátralékot, 2014. január 1-jétől a szociális biztosításról szóló törvénymódosítás értelmében a szociális biztosító megengedi a maximum 5 eurós hátralékot.

Jó hír az is, hogy az önkéntes biztosítás megszűnik. Ha a biztosítás két hónapnál hosszabb ideig nem kerül befizetésre, a biztosító ezt jelzésnek tekinti, hogy a biztosított felmondja az önkéntes biztosítást. Ez azt jelenti, hogy az önkéntesen biztosított személyek esetében nem keletkezik hátralék, és a biztosítók számára sem behajtási kötelezettség.

Minimálbér: „A minimálbér összegének magassága munkára kell, hogy ösztönözze az embereket, és biztosítania kell, hogy a munkabérből meg is tudjanak élni. Riasztó, hogy éppen az alkalmazotti réteget fenyegeti a szegénység, illetve azokat a családokat, melyeknél legalább az egyik szülő alkalmazott“ – hangsúlyozta Ján Richter munkaügyi miniszter.

Tekintettel arra, hogy a kormány jóváhagyta a mimimálbér emelését, így 2014. január 1-jétől az a jelenlegi 337,70 euróról 352 euróra emelkedik. Az alkalmazottak tehát jövőre nettó 12,36 euróval magasabb bért kapnak, mint az idén. A minimális órabér is növekszik, 1,941 euró helyett 2,023 euró lesz.

 

(forrás: aktálne.sk, hírek.sk, illusztrációs fotó)