Kultúra 2015. 04. 14.

A XI. Komáromi Egyetemi Napok megnyitója

Reggel kilenc órakor immáron tizenegyedik alkalommal hivatalosan is elindult a KEN, azaz a Komáromi Egyetemi Napok.
A rendezvénysorozat megnyitóját Tóth János, a Selye János Egyetem rektora tartotta, aki nyitóbeszédében a tizenegyes szám elemzésével, annak különböző természet- és mitológiabeli megjelenésével foglalkozott. A rektor a megnyitójában kiemelte, hogy a szórakozás mellett a tudomány is helyet kap az Egyetemi Napokon belül, és szintén kiemelte, hogy a szerdai Tudományos Diákköri Konferenciára 37 munka érkezett ami öt szekcióra oszlik. Tóth János zárszavában elmondta, hogy a Komáromi Egyetemi Napok a nemsokára megrendezésre kerülő Komáromi Napok elő rendezvényének is tekinthető. Beszédét a „hajrá Komárom, hajrá Selye János Egyetem és hajrá KEN a tizenegyediken!” szavakkal zárta.
A nap első előadója Csáky Pál EP képviselő volt, aki előszavában kiemelte, hogy szereti a Selye János Egyetemet és mindent meg is tesz, hogy támogassa az intézményt. Csáky előadásában több kérdéssel is foglalkozott, mint például a globalizáció, amivel kapcsolatban kiemelte, hogy „mindenki találja meg világnak azt a picit szegletét, ahol ő a legjobb”. Beszédének végén Csáky Pál a hazaszeretetről és a Selye János Egyetem fontosságáról beszélt, hiszen – mint elmondta –a Selye a felvidéki magyarok értelmiségét képzi.
A plenáris második előadója Gundel Takács Gábor műsorvezető és sportkommentátor volt, akivel Bugár Gergely és Leckési Gábor beszélgetett az életútjáról. Rögtön a bevezetőben megtudhattuk, miért nem lett színész, valamint azt is, hogyan indult be a tévés karrierje. A továbbiakban számtalan dolgot tudhatott meg a közönség a jó sportkommentátor ismérveiről és az egyes közvetítésekre való felkészülésről. A színes és szórakoztató történetek mellett, sajnos itt sem kaphattunk választ az őt övező rejtélyes kérdésekre, miszerint hova esnek az emberek és ki volt az igazgató az Áll az alku című vetélkedőben. Ez utóbbiról azonban annyit megtudhattunk, hogy tényleg volt ember a vonal másik végén.
A nap további részében karokra helyeződött a hangsúly, ahol is, az érdeklődők olyan rendezvényeken vehettek részt, mint a Kávé világa Ondrejka Peterrel, ahol az érdeklődők nem csak megtudhatták honnan ered és hogyan készül a kávé, de még meg is kóstolhatták őket. A Gazdaságtudományi Karon Dr.Jarjabka Ákos előadásán vehettek részt az érdeklődők, aki a Pécsi Tudományegyetem Diaszpóra- projekt keretén belül a nemzeti-szervezeti kultúra kiemelt szerepéről és globális elemzési modelljeiről számolt be részletesen.
A napzáró programjai: Bujna Zoltán a biciklis dervis beszámolója az ázsiai útjáról és a Sirály kollégiumban megrendezett Tanár-Diák Est Keserű Józseffel.

-SJE HÖK-