Bastrnák rávilágít az évszázad bizniszére
Robert Fico elszántan halad a lenini úton, amit az a tény is látványosan bizonyít, hogy a „nép nevében” megszünteti a több-biztosítós rendszert az egészségügyben. A kormány már elfogadta az erre vonatkozó szabályozást, és ismerve 83 képviselőjük fegyelmezettségét, biztosra vehetjük, hogy a Smer-es többségű parlament sem gördít akadályt annak megvalósítása elé.
A hangzatos indoklások (az egyszerű emberek védelmében, a nép nevében… stb.) ellenére tudatosítanunk kell, hogy Szlovákia lakosságának ez a lépés anyagilag nagyon fájni fog, hiszen a terv végrehajtásának egyetlen lehetséges módja a visszavásárlás. Erre viszont a pénzt a mi zsebünkből, a mi adóinkból veszik majd el, s ez a többi ágazatra fordítható pénzek csökkenésével jár majd. Magyarán: a lakosság befizetett adójából a kormány most nem a lakosok körülményeinek javítására, hanem Fico álmainak megvalósítására költi majd a pénzt. Érdekes, hogy állítólag kevés pénz van az államkasszában, ám az egészségügyi biztosítási rendszer „államosítására” mégis telik… Jogos tehát feltételezni, hogy a jelenlegi kormánynak ez egy nagy üzlet lesz – amit a mi pénzünkből valósít meg.
Az a bizonyos lóláb jelentősen kilóg, hiszen tervüknek jelentős anyagi áldozattal járó megvalósítása semmi pozitívumot nem tartalmaz. Az egybiztosítós rendszer ugyanis semmire sem jó. Az állami egészségügyi biztosítók minden politikai rendszerben bizonyították, hogy a rájuk bízott javakkal nem képesek hatékonyan gazdálkodni. A magánbiztosítók viszont az elmúlt időszakban bizonyítani tudták, hogy jól bánnak a közpénzekkel, hiszen mindig pozitív szaldóval zártak. Lám, a kormány most mégis azokra akarja rábízni az emberek pénzét, akikre (enyhe túlzással élve) az jellemző, hogy „loptak, csaltak, hazudtak”.
Az egybiztosítós rendszer az egészségügyi szolgáltatók számára sem teremt korrekt piaci feltételeket, hiszen aki „jó lesz a kormánynál”, az előnyökhöz juthat. Ennek persze az ellenkezője is igaz: aki nem tetszik majd a kormánynak, az hátrányos helyzetbe kerül. További negatívumot jelent még az is, hogy a páciensek érdekei sem lesznek szem előtt tartva, hiszen minden kormány inkább a költségvetés egyensúlyára helyezi a hangsúlyt, mintsem a biztosítottak érdekeire. Emiatt az állam sohasem juttat majd elégséges forrást a biztosítónak, aminek következményeként a biztosító sem tudja majd kielégíteni a szolgáltatókat. Könnyű belátni, hogy ennek egyenes következményeként a szolgáltatóknál elmaradnak majd azok a fejlesztések, melyek a páciensek részéről jogos elvárást jelentenek. Az állam tehát megint a betegeken fog spórolni. A kormány ezzel a tervével nemcsak saját „bizniszt” csinál (a lakosok pénzéből fizetve), hanem jelentős akadályokat is gördít az egészségügyi ellátás javítása, fejlesztése elé. Újra lehetőség nyílik majd az ellenőrizetlen és pazarló gazdálkodásra, s ennek egyértelműen a páciensek isszák meg a levét.
Az államosítás és az „Állam bácsi” misztifikációja nem felel meg a jelen kor követelményeinek. Véleményem szerint nem büntetni és sanyargatni kéne a magánbiztosítókat, hiszen ők bizonyítottan tudtak jól és hatékonyan gazdálkodni. Arra kéne inkább törekedni, hogy még nagyobb verseny alakuljon ki közöttük – csak ez vezethet ugyanis az egészségügyi ellátás folyamatos javulásához. Nagyon rossz hír Szlovákia lakosai számára, hogy a jelenlegi kormány évekkel (évtizedekkel?) visszaveti a piaci versenyt és akadályozza az egészségügyi ellátás fejlesztését, aminek mi polgárok isszuk meg a levét…
(forrás: basti.sk)