Életatlasz – egy nem mindennapi fotókiállítás Gútán
A hellóGúta Polgári Társulás 2013. október 30-án, szerdán, a gútai művelődési központ Libresso termében tárja az érdeklődők elé az Életatlasz című kiállítást, amelyen ismert irodalmi történetek jelenetei láthatóak gútai helyszíneken, gútai és Gútához kötődő emberek részvételével.
A tárlat 34 fotót tartalmaz, ami 13 tematika köré csoportosítva mutatja be az élet valamennyi aspektusát ismert irodalmi művek jeleneteinek megidézésével. Az egyes témákhoz az adott műből vett idézet is tartozik.
Az Életatlasz c. kiállítás az immár nyolcadik évfolyamába lépő Gútai Színházi és Kulturális Napok egyik kísérőrendezvénye.
A fotótémák bizonyos sorrendben történő csoportosítása egy új történetet kibontakozását teszi lehetővé. Az Életatlasz tehát az élet bemutatása a kilátástalanságtól egészen a reményig. Célja elgondolkodtatni az embereket, alternatív életszemléletet kíván bemutatni és cselekvésre ösztönözni, az egyén életének meghatározó tettekre serkenteni az arra fogékonyakat.
A projektben több mint 70 ember vett részt, kicsik, nagyok, fiatalok és idősebbek egyaránt, négy nemzedék (4G) összefogásával jött létre. A négyévesektől egészen a 60 év felettiekig széles a paletta. Az élet valamennyi területét mutatja be a gyermeki léttől kezdve a kamasz lázadáson és nonkonformizmuson át egészen az időskor dilemmájáig. A történetek a mese, a fantázia, a sci-fi, a romantikus, a kaland és az erotikus regényekből kaptak hagyományos ugyanakkor újszerű megközelítést.
„Az egyik legnagyobb kihívás a rendezés során annak kitalálása volt, hogy miképpen lehet az ismert és közkedvelt irodalmi művek egyes jeleneteit gútai környezetben megvalósítani.” – mondta el Borka Roland, a kiállítás ötletgazdája, aki szerint ez nem egy hagyományosan vett tárlat, egyfajta kisvárosi közösségi installáció.
Forró Tibor, a hellóGúta Polgári Társulás elnöke ezzel kapcsolatban elmondta: „Tenniakaró lelkes fiatalokból álló társulásunk örömmel állt a kezdeményezés mellé. Több alkalommal is szerveztünk a művelődés és olvasás létjogosultsága mellett kiálló akciókat. Megemlíthető a Könyvrehívás akciónk, ami a helyi Billiard Clubbal karöltve minden év első hónapjaiban szervezzük, lényege, hogy ingyen teát kapnak a klubba érkezők, akik beleolvasnak egy-egy könyvbe. Valamint nagy sikernek örvendett tavasszal azon igyekezetünk, hogy a helyi önkormányzat valamennyi képviselőjét beírattattuk a városi könyvtárba. Másik ezzel kapcsolatos tevékenységünk a tavaszi és nyári hónapokban megvalósuló első PhotoWalk akció, amelyre több mint egy tucat fotós érkezett, hogy lencséjén keresztül bemutassa Gútát. Lényegében a Könyvrehívás és a photowolk akciók művészi összekapcsolása ötletével keresett meg minket Borka Roland, hogy a két akciót ötvözve létrehoznánk egy művelődést ösztönző és a város turisztikai látványosságait is bemutató fotósorozatot, amit aztán speciális kiállítás keretében tárnánk az érdeklődők elé. Nagy öröm számunkra, hogy a mintegy fél éves munkát igénylő ügyhöz több mint hetvenen csatlakoztak és érezték maguknak a projektet.”
Mottó: „Egység a sokféleségben”
Az Életatlasz az élet sokféleségét mutatja be.
Borka Roland hozzátette: „Nemcsak egy egyszerű fotókból álló kiállítási anyagot terveztem, hanem idézetekkel megspékelve egy történetet, az élet történetét, meséljük el. A mai világban rendkívül népszerűek a fotók idézetekkel, s ezt a divatot kihasználva gondoltam közelebb hozni az emberekhez a kiállításon szereplő anyagot. Történetét tekintve a reményvesztettség és kiábrándultság és halál gondolatával foglalkozó történettől kezdve az egyes életkorokban fontos és meghatározó életállomások valamint az időskor végelszámolása után eljutunk a vigaszig és reményig. Azt gondolom, szellemi táplálékként a mai világban leginkább erre van szükség. Az Életatlasz az élet valamennyi területét bemutatja, míg a halált egy egészen más felfogásban, egy új élet alternatívájaként ábrázolja. Minden elképzelhető életterületről merít és az adott korosztály érdeklődését kiváltó művekből válogat, így valóban mindenki megtalálhatja a hozzá leginkább közelebb állót. Célja gondolkodásra serkenteni az embereket, és hogy a saját életük jobbá tételéhez igenis cselekvő hitre van szükség, legyen az a hit az eszményekben, a barátságban és a szerelemben, hit az álmaink megvalósításában, hit önmagunkban és hit az életben. Nem áll ki egyetlen állítás mellett sem, a közönségre hagyjuk, mit vesz ki belőle. Ez a kiállítás a szeretet, az élet és az emberség ünneplése.”
A fotókat egy fiatal és tehetséges fényképész, Karasz Viktor készítette. Az alig húszéves fiatalember korábban csak szabadidejében fotózott, a maga és közvetlen környezetének szórakoztatására. Számára rendkívül sok hozadéka volt a projektben való részvétel, remek tanulási és fejlődési lehetőségnek tartja, ahol nemcsak szakmailag, de személyiségileg is sok tapasztalatot szerzett. „Ez a projekt számomra új kihívás volt. Soha korábban nem csináltam ilyet, ezért izgatottan és kíváncsian álltam a feladat elé. Bár sok részletre már a tervezés korszakában odafigyeltünk, azonban az élet hozott néhány váratlan helyzetet, amit aztán a pillanat töredéke alatt kellett megoldani. Rendkívül ösztönző és inspiráló volt. Elmondhatatlanul sok élménnyel gazdagodtam és hálás vagyok érte.” – nyilatkozta a projekt fotósa.
A projekt kapcsán egy rövid werkfilm is készült, amely a különböző munkafázisokat mutatja be, és a kész videót nemcsak a tárlat megnyitóján kerül levetítésre, hanem elérhetővé válik a világhálón is. A képeket elsősorban fizikai formájukban lehet megtekinteni, ezzel is próbáljuk ösztönözni az embereket, hogy látogassanak el a kiállításra. A kiállításra került fényképek utómunkálatait az nDesign vezető grafikusa, Tóth „jjb” Péter végezte. Az Életatlasz című tárlatot november 8-ig tekinthetik meg az érdeklődők.
fotókiállítás
Helyszín: Gúta, Városi Művelődési Központ
Megnyitó: 2013. október 30., szerda, 19:00
Megtekinthető: 2013. november 8-ig.
Szervező: hellóGúta Polgári Társulás