Emléktábla dr. Lipschner Mór tiszteletére
Tegnap, szeptember 4-én emléktáblát lepleztek le dr. Lipscher Mór, a komáromi kórház egykori igazgató-főorvosa tiszteletére a kórház sebészetének épületén. Az ünnepélyes táblaavatóra a Zsidó Kultúra Európai Napja alkalmából került sor.
Az ünnepséget megtisztelte jelenlétével Pavel Traubner orvosprofesszor, a Szlovákiai Zsidó Hitközségek Központi Szövetsége tiszteletbeli elnöke, valamint Grósz Andor orvos-dandártábornok, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének vezetőségi tagja.
Dr. Lipschner Mór emberek százait gyógyította Komáromban és a környéken az 1900-as évek első évtizedeiben. A térségben szinte szállóigévé vált: „Ne félj, gyermekem, Lipscher doktor úr majd meggyógyít!” Ezen kívül Dr. Lipschner Mór volt az első orvos a történelmi Magyarország területén, aki sikeres agydaganatműtétet hajtott végre.
Dr. Lipschner Mór 1870 körül született Csacán, Trencsén megyében. Orvosi oklevelét 1895-ben szerezte Budapesten, ahol 1898 és 1905 között a kor neves sebészorvosának, Herczel Manónak az asszisztense lett.
1900 nyarán ő végezte el Magyarországon az első agydaganatműtétet, amelyet hamarosan egy másik agytumor-operációja is követett. 1902-ben, mindössze 32 évesen a komáromi közkórház igazgatója és a sebészeti osztály vezetője lett. Komáromban elsőként hajtott végre narkózisban történő műtétet, már az első itt töltött évében 136-ot. 1935-ben kényszernyugdíjazták, majd 1944-ben komáromi zsidó sorstársaival együtt koncentrációs táborba hurcolták, ahol elpusztult.
Forrás és fotó: Felvidék.Ma, Komárom.online