Gázórákat visszatekerő bűnbanda után nyomoznak
Gázórák visszapörgetésével a gázszámla csökkentését ígéri a fogyasztóknak egy Nyitra megyében tevékenykedő bűnbanda. Ha valaki enged a csábításnak, és kiderül a trükközés, büntetésből több ezer eurós gázszámlát kell kifizetnie.
Speciális készülékek segítségével a gázóra számlálóját olyan értékre állítjuk be, amilyet csak a fogyasztó akar, majd a gázórát leplombáljuk. Senki sem veszi észre, hogy ezt csináltuk“ – állítólag így reklámozta „szolgáltatását“ a bűnbanda egyik tagja. A banda 100 eurót kér a gázóra megbuherálásáért, cserébe több mint ezer eurós „megtakarítást kínál“ a gázszámlán. A csalók állítják, nincs mitől félniük, mivel a bandatagok gyakran cserélik telefonjaikat, és soha senkinek nem árulják el nevüket. A rendőrség viszont már a nyomukban van – írta a Pravda napilap.
A gázórák leolvasásával, illetve gázelosztással foglalkozó SPP Distribúcia társaság állítja, le tudják leplezni a gázórák manipulálását. A cég szóvivője, Ivana Zelizňáková figyelmeztette a fogyasztókat, előbb-utóbb minden csalásra fény derül, s nemcsak rendőrségi ügy lesz az esetből, de a jogosulatlan fogyasztás miatt kiállított borsos számlát is be kell fizetnie az érintetteknek. Tavaly országszerte 289 olyan esetet rögzítettek, amikor a gázóra plombáját hamisították, manipuláltak vele.
A vállalat közlése szerint az utóbbi időben főként Nyitra, Nagyszombat és Trencsén megyében fordulnak elő hamisításos esetek. Sokszor valóban nehéz megállapítani a zárópecsétről, hogy hamisítvány, azonban szakértők segítségével le tudják leplezni a csalást. Ha kiderül, hogy feltörték az eredeti plombát, a törvény értelmében a szolgáltató olyan számlát állíthat ki, mintha a trükközésen kapott ügyfél minden gázfogyasztó készüléke maximális teljesítményen, megszakítás nélkül működött volna. Egy olyan esetben, amikor egy gáztűzhely mellett egy gázkazán is használatban van, a büntetésből kiszámlázott összeg meghaladhatja az 5 ezer eurót.
A szóvivő megjegyezte, a hamis, sérült plombáért mindig a fogyasztó felelős, ugyanakkor ez még nem jelenti azt, hogy az esetet aikusan jogosulatlan gázfogyasztásként kezelik. „Minden ügyet egyediként bírálunk el, s szakértők bevonásával vizsgálunk meg“ – tette hozzá.
DELTA