Harmincéves a martosi Hagyományőrző Együttes
Fennállásának harmincadik évfordulóját népdallal, néptánccal ünnepelte az elődeik tradícióit őrző martosi Hagyományőrző Együttes.
A Zsittnyan István kultúrházban megtartott ünnepség Lipták Mónika szavalatával és Varga Bernadett énekével vette kezdetét, aki martosi népdalokat adott elő. Zsigó Anna, a Csemadok helyi szervezetének elnöke tartott ünnepi visszaemlékezést, a harmincéves együttesről, akik ez alatt az idő alatt Martos és környéke zenés és táncos hagyományait gyűjtötték össze és állították színpadra. A csoportnak köszönhető, hogy a martosi színpompás viselet nem merült feledésbe.
Az együttes menyecskekórusként alakult és bekapcsolódott a „Tavaszi szél vizet áraszt” mozgalomba. Kétszer kaptak arany fokozatú minősítést és elnyerték a Csemadok kiváló népművészeti csoportja címet. Változást hozott az együttesbe a férfiak csatlakozása, ami lehetővé tette, hogy az énekes szokások mellett táncokat is feldolgozzanak. Évente kb. 20 fellépést vállalnak különböző rendezvényeken, fesztiválokon.
Az ünnepi gálaműsor a hagyományőrzők legújabb táncával – Rábaközi tánc – indult, amelynek koreográfusa Keszeg István. Köszönet illeti a Csutora tánccsoport vezetőjét, Szűcs Károlyt Győrújfaluról, aki kölcsön-adta a kosztümöket a tánc-hoz. Kísért az Árgyélus zenekar Takács Péter vezetésével. Továbbá a műsorban még felléptek: Szikes citerazenekar Ímelyről, Bellő Konkoly-Thege gyermeknéptánccsoport Ógyalláról, az Árgyélus zenekar Komáromból és a hagyományőrző együttes Tardoskeddről.
Végül a színpadra szólították az együttes vezetőjét, Kovácsné Keszeg Gyöngyit, aki harminc éve irányítja az együttes munkáját, Keszeg Istvánt, aki sok szép koreo-gráfiát állított össze a csoport számára és Sedliak Pál fényképészt, aki állandó kísérője az együttesnek, hogy felvételeivel megörökítse az együttes munkásságát.
A martosi népi együttes tevékenysége az elmúlt harminc év alatt virágba szökkent. A sikerek mindig lendületet adnak a csoportnak, reméljük nagyon sokáig közösen ápolhatják Martos község hagyományait. A csoport feladatának tekinti a hagyományőrzést, a régi népdalok megismertetését, megszerettetését.
(DELTA)