A Komáromi Napok rendezvénysorozat történelmi múltja
A Duna jobb és bal partján elterülő két részre osztott történelmi város vezetői 1991-ben határozták el egy közös, határon átnyúló fesztivál létrehozását. Az eseménysorozat megnyitóját a két város képviselő- testületeinek közös, évente váltakozó helyszínen megtartott ünnepi ülése jelenti.
Az ünnepi ülés dátuma – április 26. – nem véletlenszerű, hanem történelmileg adott időpont. Az 1849. április 19-i győztes nagysallói ütközet után a felmentő honvédsereg előtt megnyílt az út Komárom felé, és április 22-én bevonult a városba.
A bevonuló honvédsereggel Komáromba érkezett Görgey Artúr tábornok főparancsnok, valamint Klapka György és Nagy Sándor tábornokok. Komárom a Duna bal partján felszabadult az ostrom alól. A jobb part azonban még az osztrákok kezén volt, akik továbbra is ágyútűz alatt tartották a várost. A magyar csapatok átkelését a Dunán mintegy 30 ezer osztrák katona próbálta megakadályozni. A Duna jobb partjának birtoklását eldöntő csatára az április 25- ről 26- ra virradó éjszaka került sor.
Április 25-én este a komáromi lakosok áldozatkész segítségével vert hídon Damjanich és Klapka hadtestének katonái átkeltek a Csillagerődbe. Éjfél után megrohamozták az ellenségnek a hídfőhöz közel eső sáncait és heves csatában hajnalig kiűzték állásaikból az osztrákokat, akik előbb Mocsáig és Ácsig hátráltak, majd Ácsról Győr felé vonultak vissza. A győztes csata emlékét idézi a Komáromi Napok kezdetének dátuma.
Az első évek után a fesztivál fokozatosan a mai nagyszabású rendezvénnyé nőtte ki magát. Ma már kijelenthetjük, hogy a Komáromi Napok a város legjelentősebb és legjobban „várt” eseményévé vált, amelyen egyaránt helyet kap a kultúra, sport, a kézművesek bemutatói, a borászat és a gasztronómia.
A főszervező mindig a két város. Nem szabad azonban elfeledkeznünk a társszervezők és segítők hosszú soráról sem: a Városi Művelődési Központ, a Szinnyei József Könyvtár, a Duna Menti Múzeum, a Szabadidőközpont, a nyugdíjasok klubja, a Csemadok, a Matica slovenská, az óvodák, alap- és középiskolák, egyházak, non-profit szervezetek, sportklubok és sorolhatnánk még, de ugyanilyen hosszú a lista a Duna túloldalán is.
A koordinátorok feladata sem egyszerű. Azok listája, akik az eltelt években a legtöbbet tettek a Komáromi Napokért, nagyon hosszú. A sort Gráfel Lajossal lehetne kezdeni, majd Varga Annával, Soók Gizellával, Sebő Beátával, Pézman Zoltánnal és Weszelovszky Gáborral folytatni, de ez csak a jéghegy csúcsa.
Nagyon nehéz egy szülőnek kimondani, hogy melyik gyermeke legkedvesebb a szívének. Ugyanilyen nehéz az eltelt 22 év után eldönteni, hogy melyik sportesemény vagy éppen koncert volt a legsikeresebb.
A sport terén talán a legkiemelkedőbb a hagyományos Komárom – Komárno utcai futóverseny, hisz idén már a 40. (!!!) évfolyama zajlik. Nem feledkezhetünk el a hagyományosan megrendezett junior röplabda, ifjúsági vízilabda és ökölvívó tornákról, a Klapka Kupáról, a szabadidősportok közül a Csárda Túráról sem, de az Erős Emberek Szlovák Bajnoksága is méltó hírnevet vívott ki magának.
A rendezvénysorozat talán legjobban várt része a koncertek sorozata. Az elmúlt évek során a komolyzene, a könnyű- és népzene kiemelkedő egyéniségei léptek fel.
Évente megrendezésre kerül a Népművészet Ünnepe, melyen Lakatos Róbert és barátai adnak színvonalas előadásokat. Fellépett már Komáromban Berecz András és a SĽUK is. Idén a Lúčnica néptánccsoport követi őket a sorban.
A komolyzenei koncertek elsősorban a „hazai” nagy neveket vonultatták fel: Skuta Miklós, Török Ferenc, Rácz Csaba, Lakatos Róbert, a Komáromi Kamarazenekar, a Concordia vegyeskar, ill. a Művészeti Alapiskola tanárainak és növendékeinek fellépései gazdagították a fesztivált.
A rendezvénysorozat szerves része az évente sorra kerülő tárlatnyitások sorozata a Duna Menti Múzeumban, a Csemadok Galériában, a Limes Galériában, a Matica slovenská székházában, de más kiállítóhelyeken is. Legújabban a Shopping Center 3. emeletén rendeznek sikeres fotókiállításokat.
A könnyűzenei koncertek hazai és külföldi előadók sokaságát mutatták már be. Néhányat említsünk meg az eddigi legsikeresebb fellépők közül: Charlie, Caramel, Ladánybene 27 + Brass, Karthago, a Tátrai Band, a Csík zenekar, Irigy Hónaljmirigy, Demjén Ferenc, R-Go, Kovács Kati, Korál, a Benkó Dixieland Band, Zséda, Marót Viki és a Nova Kultúrzenekar, a Bergendy Szalonzenekar, a Budapest Bár Zenekar, az Apostol, a Nox, a Babos Projekt és a Princess.
A hazai előadók sora is hosszú: a Ghymes, Vadkerti Imre, Zdenka Predná, The Paranoid, The Backwards, Peter Lipa, Pavol Hammel, Katka Koščová, Collegium Musicum, Para, Peter Cmorík, Jana Kirschner, Puding Pani Elvisovej, Kor-Zár, Smola a Hrušky, Zuzana Smatanová, Horkýže Slýže, Peha, IMT Smile, Chiki-liki-tua, Hodek Dávid.
A Komáromi Napok 23. évfolyama is gazdag programot és jó szórakozást ígér. Mindenki megtalálhatja a kedvére valót. Csak a szép idő és a jókedv legyen fontos! Mozduljunk ki otthonról, beszélgessünk, ismerkedjünk egymással, mert ezt nem csak a világhálón tehetjük! A Komáromi Napok rendezvényei erre kitűnő alkalmat nyújtanak.
(pt, wg, foto: archív)