Rehabilitációs torna a komáromi kórház neurológiáján

Az AGEL Komáromi Kórház Neurológiai osztályán a betegek átfogó ellátásban részesülnek, amely magában foglalja a gyógytornát is, fizioterapeuta irányításával. A rehabilitációs torna célja, hogy támogassák a gyógyulási folyamatot és javítsák a betegek képességeit olyan neurológiai betegségek után, mint a stroke, a Parkinson-kór vagy más rendellenességek.
Mgr. Karin Voláriková fizioterapeuta az orvosokkal együttműködve olyan gyakorlatsort állított össze, amelyek célja a betegek motoros funkcióinak, koordinációjának és általános mobilitásának javítása. Ezek a gyakorlatok kulcsfontosságúak a mozgás helyreállításában és a betegek függetlenségének növelésében.
„A torna fontos része a neurológiai betegségek utáni felépülésnek. A páciensekkel végzett gyakorlatok nemcsak a fizikai mozgásokról szólnak, hanem arról is, hogy a pácienseket arra ösztönözzük, hogy leküzdjék saját korlátaikat, és a lehető legnagyobb önállóságot érjék el” – mondja Karin Voláriková gyógytornász. Nem mellékesen a reggeli gyakorlatok során a páciens elfelejti a nehézségeit – a személyzet pedig a kötelességeit, eltörölve az egészségügyi szakember és a páciens közötti képzeletbeli határt.
És mindezt kellemes zene kíséretében, először a jógagyakorlatok ellazító, végül az egyszerű tánclépések ritmusát követve. A gyakorlatoknak körülbelül négyéves hagyománya van. „Érdemes látni először a meglepett, majd a mosolygós és boldog arcokat sok betegnél, nem is számítva minket, egészségügyi dolgozókat. Az utóvizsgálat is más hangulatban telik. Volt olyan furcsa helyzet is, amikor egy beteg lánya jött hozzám a látogatási idő alatt, és aggódott, hogy az édesanyja hallucinál, mert elmesélte neki, hogyan táncolt az alapellátó nővérrel egy ABBA-dalra. Megnyugtattam a hölgyet: az édesanyja jól van, a tánc valóban megtörtént, és jól éreztük magunkat” – mondta Dr. Eva Hanáčková, az AGEL Komáromi Kórház Neurológiai osztályának vezetője.
A betegek a kórházi tartózkodásuk alatt hetente egyszer végezhetik el ezeket a gyakorlatokat. Ilyenkor érzelmi támogatást is kapnak, amely segítséget nyújt nekik megbirkózni felépülési időszakkal. A torna nemcsak a fizikai egészségre, hanem a betegek mentális jólétére is pozitív hatással van, ami hozzájárul az életminőség javításához.
Forrás: Agel sajtóhír

