Sajtótájékoztató a hajógyárral kapcsolatban
Az utóbbi hét hírei nagyon negatívan érintik városunkat és az egész Komáromi járást. Először a dél-komáromi ipari parkban működő Nokia mobiltelefongyártó cég illetékesei jelentették be, hogy a termelés egy részét Ázsiába helyezik át, aminek egyenes következménye a bejelentett 2300 fős leépítés.
Ezzel összefügg a beszállító cégekben tervezett leépítés, ami az elbocsátottak számát mintegy 2800-ra növeli. Ennek a létszámnak körülbelül kétharmada városunk, illetve a járás lakója. A hajógyár esetleges bezárásával a munkanélküliség aránya, ami jelenleg 18% körül mozog, hamarosan elérheti akár a 25%-os szintet. A részvénytársaság alelnökével, Roman Skalával folytatott informális megbeszélés alapján elmondható, hogy két hajó építésére továbbra is fennáll a német megrendelő igénye, azonban csak azzal a feltétellel, ha a finaszírozásban besegít a szlovák állami Eximbank, hitel vagy hitelgarancia nyújtása formájában. Az alkalmazottak képviselői szerint az SLKB cégnél 289 törzsalkalmazott dolgozik és mintegy 100 külsős. A cégvezetés feltételezi, hogy február végéig kénytelenek lesznek elbocsátani 25 tözsalkalmazottat és szinte minden külsős alkalmazottat, ami összesen mintegy 120 ember. A további két hónap során az alkalmazottak számát 70 személyre csökkentik, ami további 190 alkalmazott elbocsátását jelenti. Ahhoz, hogy ez ne kövekezzen be a szlovák kormány, illetve a pénzügyminisztérium támogatására, segitségére van szükség, mégpedig minél gyorsabban. Hiszen 114 éve létező gyárról van szó, Szlovákia egyetlen hajógyáráról, amelynek megszűnése nem csak a már így is nagyon magas munkanélküliséget növelné, de nagyon súlyos áttételes következményei is lennének. Nemcsak a törzs-és külsős alkalmazottak maradnának munka nélkül, de a bedolgozó vállalkozókon és különböző vállalatokon keresztül mintegy 500-600 munkahely szűnne meg.
A hajógyártás bonyolult folyamat, ha nem jön időben a segítség, nagyon nehéz lesz újra talpra állítani a céget, feléleszteni a hajógyártást, de az is lehet, hogy ez már lehetetlen lesz. Sajnos az utóbbi 20 évben semmilyen nagyobb mértékű ipari beruházás nem történt régiónkban, nem sikerült megvalósítani a Hetény mellett tervezett ipari park létesítését sem, a mezőgazdaságot pedig szinte szétforgácsolták. Ha sürgősen nem változik valami a régiónkhoz való hozzáálláson a legfelsőbb szinteken, Komárom és környéke egyre mélyebbre csúszik a nyomor felé vezető lejtőn.
(forrás: komárno.sk, fotó: Hráček Adrián)