Oktatás 2022. 12. 12.

Szalagavatói ünnepség a Selye János Gimnáziumban régi-új formában

„Ha az ünnep elérkezik életedben, ünnepelj egészen. Felejts el mindent, ami a köznapok szertartása és feladata. Az ünnep a különbözés. Az ünnep a mély és varázslatos rendhagyás. Az ünnep az élet rangja, felsőbb értelme. S nem csak a naptárnak van piros betűs napja. Az élet elhoz másfajta, láthatatlan ünnepeket is. Ilyenkor felejts el mindent, figyelj az ünnepre.” (Márai Sándor)

Két év kényszerű kihagyás után 2022. december 10-én ismét ünneplőbe öltöztettük a szívünket, és a zsúfolásig megtelt komáromi Egressy Béni Városi Művelődési Központ színpadára a Gaudeamus igitur hangjaira a komáromi Selye János Gimnázium 119 végzős diákja vonult fel.

Velünk ünnepeltek vendégeink: Keszegh Béla, Komárom város polgármestere, Juhász György, a Selye János Egyetem rektora és felesége, Lázár Tibor, a budapesti Szent István Gimnázium igazgatója és felesége, Simon Gábor, a budapesti Szent István Gimnázium öregdiák-egyesületének elnöke és Kalotay Gábor, Langschadl István, a Komáromi Magyar Gimnázium Öregdiákjai és Tanárai Baráti Körének elnöke, ill. a Baráti kör alelnöke, dr. Kalácska József, iskolánk nyugalmazott matematikatanára. A budapesti székhelyű Tigra Kft. immár második éve jelentős összegű ösztöndíjjal támogatja pályázatgyőztes diákjainkat, közülük jó pár végzős diákunk a szalagavatón köszönthette Barsi Lászlót, a TIGRA Kft. szakmai igazgatóját és feleségét.

IV.A osztály: (felső sor) Gelle Fanni, Gelle Dóra, Gergely Zsófia, Pinke Kitti, Édes Réka, Polák Mátyás, Schiller Bence, Sipos Bence, Dóczé Dávid, Vargha Balázs, RNDr. Bukor Emőke – osztályfőnök, Dioši Dániel, Tornóczi Benedek, Szarka Gergő, Czirfusz Gabriella, Simonics Réka, Kaňuch Flóra Emma, Ember Monika, Vörös Virág, Grosch Dóra, Szabó Réka; (alsó sor) Lampert Erik, Juhász Barnabás, Molnár Ferenc, Lévay Máté, Doncs Zsombor, Pleva Levente, Juhász Balázs, Szabó Bence, Miskolczi Márk.

A fenti Márai Sándor-i gondolatokkal köszöntötte Hlavács Réka IV. C osztályos diákunk a szalagavató ünneplő közönségét. Réka ünnepi beszédében visszaemlékezett az elmúlt három tanévre, melyek olyan élethelyzet elé állították a fiatalokat, melyre nem voltak felkészülve. Hangsúlyozta, hogy nekik nemcsak a kötelező tananyaggal kellett megküzdeniük, hanem a bizonytalansággal, az elszigetelődéssel, a magánnyal is. „Rádöbbentünk, hogy melyek az igazán fontos dolgok az életben, sok-sok olyan apróságnak tudtunk és tudunk máig is örülni, mely fölött addig felületesen átsiklottunk. Lelassult az élet, elcsendesedtünk mi is – de érzéseinkben mélyebbek lettünk, lelkiekben megerősödtünk, megedződtünk” – mondta.

Andruskó Imre igazgató úr beszédében kiemelte a ma időszakának nehézségeit, hogy fiataljainkra olyan időszak vár, mely eddig ismeretlen, embert próbáló feladatok elé állítják az ifjú generációt is. 1987 óta, mikor ő érettségizett, az akkori 4,5 milliárdról a Föld lakosainak száma 8 milliárdra emelkedett. Ezen népességrobbanás ellenére Európában „demográfiai tél” uralkodik. Hangsúlyozta a gyermekvállalás és a nemzeti érzelmek megtartásának fontosságát. Kiemelte beszédében, hogy minden külső nehézség ellenére tartsák szem előtt az európaiság alappilléreit, őrizzék meg Európa több évezredes szellemiségét, mely a zsidó-kereszténységből, a római jogból táplálkozik és a görög bölcseletre épült civilizáció. Ne feledjék a francia forradalom máig fontos jelszavát: szabadság, egyenlőség, testvériség! „ Egy nap az ördög az súgta a fülembe, te nem vagy elég erős ahhoz, hogy legyőzd a vihart. Ma azt suttogtam az ördög fülébe, hogy én vagyok a vihar” – zárta ünnepi beszédét Andruskó Imre, ezzel is hangsúlyozva a fiataljainkban rejlő erő nagyságát.

Az igazgatói engedély megadása után következett a zöld szalagok feltűzése.

Az VIII.N 23 diákjának Spátay Adriana tanárnő, a IV. A 29 végzősének RNDr. Bukor Emőke tanárnő, a 22 IV. B-s tanulónak Lami Zsuzsanna tanárnő, Édes Attila tanár úr a 23 IV. C-s és a IV. D-be járó 22 diáknak pedig Paraska István tanár úr tűzték fel a szalagokat.

IV.B osztály: (felső sor) Groenewold Liliana, Szarka Dóra, Kiss Csilla, Nagy Fanni, Urban Hanna Luca, Kis Eszter, Pásztó Laura, PaedDr. Lami Zsuzsanna – osztályfőnök, Vankó Izabella, Szitás Margaréta, Fördős Nikoletta, Bakoš Orsolya Virág, Mészáros Dóra, Lénárt Dóra, (alsó sor) Jóba Zoltán, Ölveczky Árpád, Németh Máté, Polák Gyula, Patus Keve, Korcsek Kain Ernő, Ilias Domonkos, Vajda László, a képről hiányzik: Kučera Dárius.

A Szózat közös eléneklését hagyományosan a Selye János Gimnázium végzőseinek rövid kultúrműsora követte. A zenés-verses műsort összeállította és rendezte Spátay Adriana tanárnő. Az alkalmilag verbuválódott zenekart Pinke Kitty (zongora), Vajda László (harmonika), Ölvecky Árpád (gitár) és Polák Gyula (klarinét) alkották. Hlavács Réka, Grosch Dóra, Pleva Levente, Tornóczy Benedek és Farkas Péter énekeltek, Babits Mihály Hazám című versét pedig Lénárt Dóra és Molnár Ferenc tolmácsolták.

A szalagavatói ünnepség házigazdája, Baranyai Gergő (III. A) a következő műsorszám felkonferálásakor kitért az elmúlt két év járványügyi intézkedéseinek következményeire. Megemlítette, hogy az egymástól való elzárás baráti kapcsolatokat gyengített meg, sőt, szakított szét. Ezért volt nagy öröm, hogy a három testvériskola, az anyaországbeli budapesti Szent István Gimnázium, az erdélyi székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium és a felvidéki komáromi Selye János Gimnázium már idén tavasszal ott folytatta baráti kapcsolatát, ahol – egy rövid időre – a világjárvány megakasztotta. Gimnáziumunk szalagavatójára Spátay Adriana tanárnő hívó szavára a három gimnázium 1-1 volt diákja utazott el Komáromba, hogy műsorukkal meglepjék nemcsak a végzősöket, hanem volt iskolájuk jelenlévő képviselőit is. Az ünneplő közönség, tanárok, diákok, szülők, rokonok átélhették az országhatárokon átívelő barátság szépségét és erejét.

IV.C osztály: Rónai Eszter, Kurina Nikola, Szakács Luca, Hlavács Réka, Varga Csenge, Kajan Dóra, Édes Attila – osztályfőnök Molnár Vivien, Nátek Panna, Földes Mária, Forró Beatrix, Syllaba Jázmin, Bahurek Vivien, Takács Vivien; (alsó sor) Tóth Ákos, Paló Zsolt, Senkár Zoltán Kristóf, Baka Olivér, Pákozdi Benedek, Szombath Máté, Balogh Adrián, Szalai Adrián, Farkas Péter, Kovács Ákos.

Erdélyből a székelyudvarhelyi gimnázium képviseletében Péter Mónika érkezett. 2021-ben érettségizett, jelenleg az Erasmus-programban turizmus szakon egyetemi hallgató. Volt iskolája énekkarának, a Vox Gimiensisnek máig állandó tagja. „Sajnos, még nem volt szerencsém egyik testvériskolánkat sem meglátogatni, ezért külön megtisztelve érzem magam, hogy egy ilyen jelentős eseményen ismerhetem meg a Selye János Gimnázium közösségét” – szólt az üzenete.

Nagy Dorka népdalénekes 2017-ben érettségizett a budapesti gimnáziumban, majd a Corvinus Egyetemen szerzett mesterdiplomát. Zenész család sarjaként születésétől szerves része életének a zene. A népdaléneklés mellett közel 20 évig néptáncolt is. Jelenleg marketingkommunikációs szakemberként dolgozik, de tagja a Bekecs és a Borfolk zenekaroknak is.

A Selye János Gimnáziumot Jókai Ági színművész képviselte, aki 2010-ben érettségizett az iskolánkban. A pozsonyi Színművészeti Egyetemen végzett Ági jelenleg Budapesten él, s mindig büszke komáromi származására, iskolájára. Ahogy ő fogalmazott: „Köszönöm tanáraimnak, hogy mindig támogattak álmaim megvalósításában, iránymutatást, tartást adtak, s amellett, hogy megtanítottak integrálni és deriválni is, az akkor Kiss Péntek József által és Spátay Adriana tanárnő által vezetett Gimisz Diákszínpad egyik kineveltjeként én is gyarapíthatom annak a megszámlálhatatlan sok színésznek sorát, akik ebből az iskolából kerültek ki. Még egy drámatagozatos iskola is megirigyelhetné ezt a számot.”

IV.D osztály: (hátsó sor) Jassa Veronika, Viczencz Vivien, Müller Viktória, Kurali Vanesa, Csengel Anita, Páczer Viktória, Petrik Tamara, Németh Klaudia, Alexovič Júlia Fanni, Kováč Noémi, Félix Eszter, Ganzer Eszter, Turányi Réka; (első sor) Kollár Laura, Vida Beatrix, Kovács Vivien, Gubiš Eszter, Paraska István – osztályfőnök, Koniček Viktória, Paulis Csenge, Berecz Dominika, Szabó Jázmin, Málasi-Csomor Erzsébet Dóra.

Iskolánk szalagavatói ünnepségének hagyományos, felemelő része a Palotás. Szalagavatói műsorunk első felének zárásaként 16 hagyományőrző ruhába öltözött fiatal pár lépett a színpadra, hogy a Juhász Mónika tanárnő által betanított Palotással szórakoztassa a közönséget. A végzős tanulók és osztályfőnökeik köszönetüket fejezik ki a Komáromi Magyar Gimnázium Öregdiákjai és Tanárai Baráti Körének, hogy idén is támogatták a szalagavatói műsort a Palotás gyönyörű, korhű ruháival.

A 20 perces technikai szünetet követően a Selye János Gimnázium színjátszó csoportja, a Pro Urbe díjas Gimisz Színpad mutatta be az idei szalagavatóra készült darabját.

A Gimisz Diákszínpad az idén 29 éves – az idei a 30. produkciójuk. A sokéves hagyományokra építve ismét a negyedikes gimnazistákkal készült a szalagavatói előadás, a méltán népszerű Fekete Péter című Eisemann Mihály kisoperett – zenés vígjáték. Az alkotók a Vígszínház számára készült Somogyi Gyula – Zágon István átiratát vették alapul.

A darab koreográfusa Pavlovič Petra, zenei vezetője, korrepetítora Pálinkás Andrássy Zsuzsanna voltak. Az előadás dramaturgja és rendezője Bajkai Csengel Mónika.

2022. december 10-e estéjének megkoronázása a helyi sportcsarnokbeli bál volt. A méltó megnyitóról 80 diákunk gondoskodott, akik nagyon látványos keringőjükkel – melynek koreográfusa Hallmann Csilla volt – nyitották meg az est ezen részét. A városi sportcsarnokban 575 vendég szórakozott önfeledten, a legkitartóbbak a 20.00-kor kezdődő eseményt pirkadatkor, hajnal 5 órakor fejezték be.

VIII.N osztály: (felső sor) Kukucs Éva, Korinek Bettina, Simsik Réka, Varga Tímea, Válek Vivien, Sereghy Csenge, Vanya Zsuzsanna, Spátay Adriana – osztályfőnök, Sánta Júlia, Kovarčíková Beáta, Belovics Bianka, Gerencséri Barbara, Mézeš Cynthia, Fiala Tímea; (alsó sor) Boncsek Ede, Németh Dominik, Bóna Szilárd, Pivoda Dániel, Németh Márk, Gulyás Gábor Zsombor, Krizsan Bence, Ledecky Gábor, Gacsal Ákos, Klepáček Ladislav.

A Selye János Gimnázium köszönetét fejezi ki mindazoknak – tanároknak, diákoknak, szülőknek –, akik rengeteg energiát, időt nem sajnálva megszervezték, segítették a végzősök szalagavatójának létrejöttét.

Spátay Adriana