A felvidéki magyarság helyzetéről diskurált Berényi és Bugár
A szlovák-magyar viszonyról, a szlovákiai magyarság és az anyaország közötti kapcsolatokról, továbbá a felvidéki magyarság létszámcsökkenéséről beszélt Berényi József, az MKP és Bugár Béla a Most-Híd elnöke
A két párt elnöke szerdán a szlovákiai magyar egyetemisták legnagyobb nyári rendezvényén, a Gombaszögi Nyári Táborban vendégeskedett.
A Berényi Józseffel és Bugár Bélával zajlott beszélgetést eredetileg pártelnöki vitának szánták a szervezők, ám a két politikus végül úgy döntött, külön-külön válaszol a kérdésekre.
A beszélgetés során Berényi a szlovákiai magyarság létszámfogyatkozására, a jelenség okaira, valamint lehetséges orvoslási lehetőségeire mutatott rá. Bugár a szlovákiai magyarság és az anyaország közötti kapcsolatok helyzetéről, valamint annak következményeiről beszélt.
Berényi József, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke elmondta: a 2011-es népszámlálás eredményeinek nyilvánosságra hozatala óta a párt prioritásának számít a felvidéki magyarság létszámfogyatkozásának a megállítása. Ennek kapcsán leszögezte: a szlovákiai magyarság identitásának megőrzése szempontjából 20 éve nem volt ilyen nehéz a helyzet, mint most. Hangsúlyozta: nyíltan kell beszélni erről a jelenségről, arról, hogy szlovák részről egyre nagyobb a magyarsággal szembeni intolerancia, ami ellen kell együtt fellépni. „Nem egy toleráns társadalom épül jelenleg Szlovákiában” – hangoztatta Berényi.
Az autonómia kérdésköre kapcsán leszögezte: a 110 ezres fogyatkozás legitimmé teszi ezeket a követeléseket akkor is, ha a szlovák közélet nacionalizmussal bélyegezi meg ennek felvállalóit. „Az EU 27 tagországából 11-ben működnek különböző autonómia modellek, ez nem probléma, ez megoldás” – hangsúlyozta.
Arra a kérdésre, hogy a Híd miért nem vesz részt a magyar-magyar kapcsolattartásban, Berényi József kijelentette, hogy a magyarországi politikusok felé már tolmácsolta ezt az igényt.
Rámutatott a vegyes házasságok következményeire is. „Ezek döntő többségéből nem magyar nemzetiségű és identitású gyerekek nőnek fel, ez pedig nem a magyarság fennmaradását segíti” – szögezte le.
Bugár Béla, a Hídt elnöke ezzel ellentétes véleményének adott hangot. Szerinte a vegyes házasságoknak vannak olyan példái is Szlovákiában, amikor az ilyen kapcsolatból származó, magyarul nem tudó gyermeket magyar iskolába íratják be a szülők és azok ott tanulnak meg magyarul.
Bugár szerint a szlovákiai magyarság a déli régiókból való elvándorlásának legfőbb okai gazdasági hátterűek és a dél-szlovákiai régió leszakadásából adódnak, közvetlenül nem függenek össze a kisebbségek jogi helyzetével. „A kisebbségek számára megteremtett lehetőségek kihasználása a lakosság joga és kötelessége” – hangsúlyozta Bugár, aki szerint sok esetben a jelenlegi jogaival sem él a szlovákiai magyarság.
A kettős állampolgársággal kapcsolatban Bugár kijelentette: „butaságnak” tartja, ha egy ország csak azért válik meg állampolgáraitól, mert azok felvették más ország állampolgárságát.
A Híd politikusa egy kérdésre válaszolva azt hangoztatta, hogy pártja bármikor hajlandó „tisztességes és egyenrangú” kapcsolatot kialakítani a magyar kormánnyal. Kijelentette: „Mióta megalakítottuk a Most-Híd pártot, nincs kapcsolatunk Orbán Viktorral, ők találták ki azt is, hogy leárulózzanak”. Bugár szerint „a magyar félnek kell lépnie ahhoz, hogy a viszonyban változás álljon be”.
(forrás: MTI)