Pályázati felhívás: Angolul tanuló falvak
A Learning Enterprises alapítvány 2016-ra is meghirdeti pályázatát Angolul tanuló falvak címmel.
A kezdeményezés egyik hazai támogatója a szlovákiai magyar egyetemistákat képviselő szervezet, az idén fennállásának 25. évfordulóját ünneplő Diákhálózat. Az ingyenes programban önkormányzatok, civilszervezetek és iskolák vehetnek részt.
Amerikából érkező lektorok háromhetes nyelvtanfolyamot tartanak a Learning Enterprises alapítvány képviselője által kiválasztott szlovákiai, főként magyarok lakta falvakban. A nyelvi képzésen túl, a résztvevők megismerkedhetnek az angol nyelvterületek kultúrájával, hagyományaival, az ott élő emberek életstílusával.
Jelentkezési határidő: 2016. március 31.
A jelentkezési lap és a részletes pályázati felhívás a Diákhálózat hivatalos honlapjáról (www.diakhalozat.sk) tölthető le.
A pályázat elnyerésének alapfeltételei közé tartozik az anyanyelvi lektorok családnál való elhelyezése, étkeztetése, szabadidejének megszervezése, 20-30 érdeklődő, valamint a foglalkozások helyszínéül szolgáló terem biztosítása.
A kezdeményezés közhasznú, non-profit jellegű, a résztvevő diákok számára teljes mértékben ingyenes!
A kurzus időtartama: 2016. július 11–29.
További információkért érdeklődni és a jelentkezési lapot leadni Bíró Szilviánál, a Learning Enterprises hazai koordinátoránál lehet e-mailben: silvia.biroova @gmail.com
A szervezők a sikeres pályázókat április végén értesítik, a nyertesek kiválasztásánál az alapítvány figyelembe veszi a jelentkezési sorrendet.
A kezdeményezésről
Immáron 25 éve létezik a Learning Enterprises – Angolul tanuló falvak – közhasznú, non-profit kezdeményezés. A programot 1991-ben Tolnay Ádám jelenleg Ázsiában tevékenykedő washingtoni egyetemi professzor hívta életre. Tolnayban a rendszerváltás utáni hazalátogatása alkalmával fogalmazódott meg az ötlet, hogy amerikai egyetemista diákok által ingyenesen biztosítson nyelvoktatási lehetőséget Magyarországon, majd egész Közép-Kelet-Európában.
A kezdeményezés célja, hogy a régió angol nyelvi tudása fellendüljön. A professzor először 1991-ben egyetemi barátaival együtt látogatott el három hétre Mátraszentistvánra, hogy az ottani falvak gyerekeivel, diákjaival megismertessék, megszerettessék az angol nyelvet.
A Learning Enterprises olyan népszerűségre tett szert, hogy mára világméretűvé nőtte ki magát: Magyarország, Szlovákia, Románia, Horvátország, Lengyelország, Mauritius, Kína, Mongólia, Brazília és India kapcsolódott be a kezdeményezésbe. Magyarország és Szlovákiával közösen szervezi a programot.
Az Amerikából érkező lektorok két turnusban, kétszer háromhetes kommunikációt serkentő, fejlesztő nyelvtanfolyamot tartanak több csoportban: kicsiknek, diákoknak, fiataloknak és felnőtteknek is, a kezdőtől a haladó szintig.
Mindez nem csak tanulásról és tanításról szól, hanem a különböző kultúrák találkozójáról is, hiszen az amerikai lektorok a tanítási óráik után együtt töltik szabadidejüket diákjaikkal, befogadó családjaikkal közös programok keretén belül mesélnek saját szokásaikról, hagyományaikról, kultúrájukról, a diákok pedig az itteni életmódról.
Az Amerikából érkező önkéntes lektorok a két turnus között találkoznak, megosztják, kicserélik tapasztalataikat társaikkal. Az amerikai lektorok a program után kedves emlékekkel, élettapasztalattal gazdagabban és azzal a tudattal térnek haza, hogy hozzájárultak falvaink angol nyelvtudásának fejlesztéséhez. A lektorok és befogadó családjaik között sokszor mély, életre szóló barátságok köttetnek. 2014-től a szlovákiai programot a Learning Enterprises és a Diákhálózat együttműködve szervezi.
Tovább információt a www.learningenterprises.org
weboldalon találnak.
(dh, bzs)