Sport Dél-komárom 2024. 08. 29.

Czibor Zoltán emléke tovább él Dél-Komáromban

Nemrégiben ünnepelték Czibor Zoltán születésének 95. évfordulóját Dél-Komáromban. Az Aranycsapat híres balszélsőjének emlékét a város számos pontján megőrizték: a Duna-parti településen több épület, egy szobor, valamint egy utca is viseli a nevét. A hétvégén pedig emléktornával tisztelegtek a legenda előtt.

Bár Czibor Zoltán Kaposváron született, édesapját a vasútnál végzett munkája miatt helyezték oda, a család később visszaköltözött Dél-Komáromba, ahol Czibor gyermek- és fiatalkorát töltötte. Itt, az Árpád utca 13-as számú házánál az önkormányzat korábban emléktáblát helyezett el. Tanulmányait a mai Petőfi iskolában kezdte, és futballkarrierje is Dél-Komáromban indult el.

Az 1956-os forradalom után Czibor külföldre távozott, és a Barcelona csapatának egyik meghatározó játékosa lett. A rendszerváltáskor visszatért Dél-Komáromba, ahol szívügyének tekintette a helyi futball klub felvirágoztatását.

Czibor Zoltán emlékének ápolása és a komáromi labdarúgás jövője mindig is fontos volt számára. Gyakran hívta meg az Aranycsapat korábbi tagjait, hogy támogassák az általa alapított KFC csapatának mérkőzéseit.

Hosszú és küzdelmes betegség után, 1997. szeptember 1-jén, 69 éves korában hunyt el. Temetésén az Aranycsapat több tagja, köztük Grosics Gyula, Puskás Ferenc, Buzánszky Jenő és Hidegkuti Nándor is tiszteletét tette.

A Czibor Zoltán Sporttelep és a mellette található emlékszoba ma is őrzi a legendás játékos emlékét. A szoba a 90. születésnapja alkalmából felújításra került, és olyan különlegességek találhatók benne, mint Czibor festett lábnyoma és egy hatalmas karikatúra, amely Ramon Crespo spanyol újságíró, Czibor sógora által készített rajzokat tartalmazza, és eredetileg a barcelonai Kék Duna Bár falait díszítette. Ez a bár, amelyet Czibor üzemeltetett karrierje befejezése után, sajnos nem volt túl jövedelmező, mivel gyakran ingyen vendégelte meg barátait és magyar vendégeit, ezért végül el kellett adnia.

A Czibor 90 emlékév során számos eseményt rendeztek. A sporttelep bejáratánál felállították a „Rongylábú” szobrát, és Vizeli Csaba rendezésében zenés színdarab is készült Czibor életéről. Az évforduló alkalmából könyv is megjelent, amelyet Számadó Emese múzeumigazgató, Turi Zsolt helytörténész, Szabó Csaba levéltári történész és Pokornyi Gábor múzeumtörténész írtak. Koltay Gábor pedig egy életrajzi filmet rendezett „Czibor, a Rongylábú” címmel, amely szintén az évforduló részeként került bemutatásra.

Hagyományosan minden évben megrendezik a Czibor Zoltán Nemzetközi Utánpótlás Labdarúgó Emléktornát a Komárom Városi Sportegyesület és a Komáromi Sporthagyományokat Őrző Kerekasztal szervezésében. Az idei tornán, amely szombaton 9 órakor kezdődik a sporttelepen, több mint 250 gyermek, 25 utánpótláscsapat mérkőzik meg egymással. Az eredményhirdetés várhatóan 11:45-kor kezdődik. Az esemény célja, hogy méltó módon őrizze a város Pro Urbe díjas, olimpiai bajnok labdarúgójának emlékét.



(A kemma.hu cikke alapján)