Dunajszky Géza író kapta a Szlovákiai Civil Becsületrend kitüntetést
Szombaton, április 9-én került sor a Szlovákiai Civil Becsületrend ünnepélyes díjátadójára. A második alkalommal kiosztott kitüntetést Dunajszky Géza író vehette át az észak-komáromi Kultúrpalota dísztermében.
A Szlovákiai Civil Becsületrend célja, hogy nemes emberi alapértékeket felmutató cselekedeteket, a közösség érdekében végzett munkát díjazzon. „Ehhez a kitüntetéshez nem jár pénzjutalom, nem számít sem a politikai hovatartozás, sem a bőrszín. Csak az számít, hogy a díjazott tisztességes, becsületes, és minden körülmények között talpig ember legyen” – hangsúlyozta Klemen Terézia, a becsületrend alapítója megnyitó beszédében.
A Kuratórium – melynek tagjai olyan köztiszteletben álló személyek, mint Albert Sándor, Csiffáry Károly, Dusza János, Fibi Sándor, Élesztős Pál, Hulkó Gábor, Katona Márta, Kollár Zoltán, Klemen Diána, Vasík János, Klemen Terézia – idén úgy döntött, hogy a Szlovákiai Civil Becsületrend megtisztelő címét Dunajszky Gézának ítéli meg.
A pozsonyi Dunajszky Géza rendkívül sokoldalú egyéniség: pedagógus, zenei szakíró, kórusvezető, publicista és amatőr helytörténész is, a pozsonyligetfalui Emlékmű-előkészítő Bizottság alapítója.
Rendkívüli jelentőséggel bír Dunajszky Géza helytörténeti munkája, mellyel a második világháború után a pozsonyligetfalui gyűjtőtáborban ártatlanul legyilkolt magyaroknak, szlovákoknak és németeknek igyekszik igazságot szolgáltatni.
Az eseményem Csáky Pál méltatta Dunajszky Géza munkásságát, fellépett Boráros Imre, Kossuth-díjas és Dráfi Mátyás, Jászai Mari-díjas színművész. Pfeiferlik Tamás előadásában magyar népdalokat hallhatott a közönség; zongorán Kalmár Zsuzsanna, hegedűn Kulin Eduard kísérte. Végezetül Stubendek István vezényletével fellépett a Concordia Vegyeskar, akik az ünnepi esemény lezárásaként a Himnuszt adták elő.
Dunajszky Gézát idén más megtiszteltetés is érte: március 15-én a magyar állam magas kitüntetéssel ismerte el munkásságát: a Magyar Köztársaság Ezüst Érdemkeresztjét vehette át Czimbalmosné Molnár Éva pozsonyi nagykövettől.
Forrás: Felvidék.ma
Fotók: Klemen Terézia FB, Dunatáj