Kultúra 2025. 03. 14.

JÓKAI 200: március 15-e, kokárda és egy forró csók a színpadon

Igazán romantikus volt, amikor a magyar romantika két legnagyobb művésze, a 200 éve született Jókai Mór író és első felesége, a tőle 8 évvel idősebb, törvénytelen gyermekkel rendelkező színésznő, Laborfalvi Róza egymásba szeretett. Történt mindez a márciusi forradalom hevében, a színpadon, mindenki szeme láttára.

Mint ahogy az ismeretes, március 15-én kitört a Pest-Budán is kitört a forradalom, melynek vezéralakja kétségkívül az ifjú Petőfi és barátja, Jókai Mór voltak. Az aznapi szédületes események után a tömeg – s velük együtt a márciusi ifjak is – este a Nemzeti Színházba vonultak.

Igy képzelték el Jókai Mórt a Most vagy Soha alkotói (Koltai-Nagy Balázs alakítása):

A Nemzeti Színházban úgy döntöttek, műsorváltozás lesz. Aznap este az idegen elnyomás ellen íródott drámát, a Bánk bánt adják elő, méghozzá ingyenesen. Mialatt a néptömeg kiszabadította Táncsics Mihályt a börtönéből, a színház izgatottan készült a díszelőadásra: a szereplők magyar ruhát öltöttek, és nemzeti szín kokárdát tűztek a mellükre.

Még a kor ünnepelt színésznője, a bálványozott Laborfalvi Róza is, aki egyébként az ellenséges Gertrúdis királyné szerepét alakította. Laborfalvi Róza ekkor már egy törvénytelen kislány édesanyja, aki nős színésztársától, a szintén ünnepelt Lendvay Mártontól született.

A színház nézőtere zsúfolásig megtelt az ingyen-előadás nézőivel, kofák, mesterlegények az egyszerű köznép fiai, és lányai a földszinten, elegáns dámák pedig jobbára a páholyokban ültek. Természetesen a nap hősei, Petőfi, Jókai, Vasváry is ott voltak.

Hogy pontosan ezután mi történt, és milyen sorrendben azon az estén, azt különböző szemtanúk egymástól eltérően írták le. Annyi bizonyos, hogy az előkészített Bánk bánt mégsem lehetett végigjátszani. Az első felvonás után a közönség még időszerűbb, még frissebb szavakat, és érzelmeket követelt. Ekkor előállt Egressy (akkor Petur bán) és elszavalta a Talpra magyart, azután a szereplők mindegyike elénekelte a Szózatot, majd a Rákóczi induló és a Hunyadi László hangjai lelkesítették a tömeget.

A tömeg azonban a frissen kiszabadított Táncsics Mihályt követelte, aki viszont nem volt jelen – végre otthonában tartózkodott, családja körében. Jókai Mórnak ekkor mentő ötelete támadt: hogy lecsendesítse a tömeget, ő fog a színpadról szólni. Egyenesen a színfalak mögé sietett, hogy felvonassa a függönyt. Aztán ott, a színfalak mögött találkozott élete legszebb Gertrudiszával, a gyönyörű Laborfalvi Rózával.

A 31 éves színszénő királynői karcsú termettel megáldva tündökölt, valósággal ragyogott. A 23 esztendős Jókai pedig felpantatt a színpadra. Az egész napos események miatt estére már némiképpen kopott, sáros, átázott ruhában volt, cilindere benyomódott, szalagjába tűzve pedig nagy piros toll lobogott. Teljes lázban szónokolt.

LABORFALVI EGY IDEIG ELBŰVÖLTEN NÉZTE A SZÍNPADON SZÓNOKOLÓ JÓKAIT… AZTÁN ODALÉPETT HOZZÁ, A KOSZTÜMÉRŐL LESZAKÍTOTTA A NEMZETI KOKÁRDÁT, ÉS JÓKAI FELÖLTŐJÉBE FŰZTE AZT. ÓRIÁSI TAPS ÉS ÉLJENZÉS FOGADTA A SPONTÁN CSELEKEDETET. MIKÖZBEN A TÖMEG ÉLJENZETT, A SZÍNÉSZNŐ ÉS AZ IFJÚ CSAK EGYMÁST NÉZTÉK – MAJD FORRÓ CSÓKOT VÁLTOTTAK A SZÍNPADON. MONDANI SE KELL: A TAPS ÉS ÉLJENZÉS MÉG NAGYOBB LETT!

Habár a legenda szerint pár ekkor találkozott először, több kutató úgy véli, már régebben ismerhették egymást. Sőt egyesek szerint már bizonyos ideje működő kapcsolatban álltak egymással (titokban).

Jókai Mór pár hónappal később feleségül vette Laborfalvi Rózát, családja és barátai legnagyobb ellenkezése mellett. A fiatal író és az idősebb, nem túl jó hírű színésznő házassága igazi botrány volt annak idején, a párnak rengeteg kellemetlenséggel kellett szembenéznie. Mindezek ellenére Laborfalvi élete végéig nem csupán hűséges, hanem kifejezetten talpraesett felesége maradt Jókainak. A szabadságharc leverése után ő szerzett neki menlevelet. Írói pályafutását minden téren támogatta. És mivel kiváló gazdasszonynak is bizonyult – jól főzött (ha kellett, csirkét is pucolt), ügyesen kertészkedett (gondozatlan, sziklás területből virágoskertet varázsolt) – idővel még házasságuk legnagyobb ellensége, Jókai Mór édesanyja is megkedvelte.
Horváth-Lugossy Gábor írása alapján