Megnyitották a Vaklabirintust az erődben
940 tonna szemét helyén fejlesztés
2014. szeptember 26-én az Újvár lőszerraktárában került sor a két Komárom idegenforgalmának jelenét és jövőjét vizsgáló szakmai konferenciára, melynek fókuszában a jövőbeni idegenforgalmi fejlesztések, lehetőségek álltak. A konferencia Bara Zoltán, a Pons Danubii EGTC igazgatójának bevezetőjével vette kezdetét, majd Polhmüllner József, a Komáromi Turisztikai Egyesületet, annak tevékenységét, a Dél-Komáromba érkező turisták számát növelő tervekről beszélt. Lencse Andrea a Monostori erőd tavalyi és az idei évét hasonlította össze úgy a tevékenységek, mind a látogatottság és finanszírozás terén. Ahogy a konferencia résztvevőinek elmondta, 2014 a Monostori erődben a csodák éve már most, hiszen az erődöt szeptember közepéig többen látogatták meg, mint tavaly egész évben. Pozitívumként emelte ki a kerékpárutat, hiszen egyre többen érkeznek az erődbe két keréken. Molnár Pál, a Csallóközi Idegenforgalmi Szervezet vezérigazgatója a elmondta, hogy szervezetük 3,5 éve működik, a szervezethez tartozó hét város, mint pl. Nagymegyer, Dunaszerdahely, Somorja idén már egy millió turistát fogadtak, köszönet a jó PR-nak és marketingnek.
A konferencia utáni sajtótájékoztatón Sebő Beáta, a komáromi városi hivatal nemzetközi kapcsolatokért, információs irodáért és a műemlékek kezelőségért felelős osztályának munkatársa elmondta, hogy a HU-SK Magyarország – Szlovákia Határon Átnyúló együttműködési program 2007-2013 keretében megvalósuló „Észak- és Dél-Komáromi Erődrendszer látogatható kazamatáinak kibővítése” projekt a Komáromi Erődrendszer megújításáért felelős szervezetek több, mint tíz éves együttműködésének gyümölcse. „Észak-Komárom Városa és a Monostori Erőd Kft. 2009 óta tervezte, hogy közösen keres forrást, pályázik a támogatásra az észak-komáromi Öregvár és a komáromi Monostori Erőd kazamatáinak látogathatóvá tételéhez, a kulturált látogatófogadás feltételeinek megteremtéséhez, javításához. Közös munkájuk 2010-ben lett sikeres, amikor is közös projekt több, mint 570 ezer eurós költségvetéshez EU-s támogatást nyert.” – tudtuk meg Sebő Beátától.
A pályázatnak köszönhetően lőszermentesítették az erődöt, majd a Öregvár kazamatáiban kibontották a másodlagos falazatokat, elszállítottak majd 940 tonnányi hulladékot és építkezési törmeléket, áthelyeztek 256 tonna földet, a várfalakon elvégezték a bozótirtást. Ezek után újra képes látogatókat fogadni az Öregvár, újra körbejárható az Öregvár folyosórendszere. Megközelíthetővé váltak a jelenlegi erőd első építési szakaszában, a 16. század során kialakított helyiségek és folyosók.
„A kibontott korabeli téglák nagy része a kis udvar impozáns lépcsőjének felújítására lett felhasználva. A pótlásra kerülő lépcsőfokok és szegélyek a tardosi kőbányából származnak, akárcsak az erőd összes vörös mészkőből készül épületeleme. A felújított lépcső alatt van a Vaklabirintus bejárata, mely olyan látványosság, ami révén a látók betekinthetnek a látássérültek életébe. Kipróbálhatják, hogy nem látó társaink hogyan érzékelik a környezetet, ismerik fel a tárgyakat. A labirintus egy részét a látogató teljes sötétségben járja be és csupán a tapintásra és az egyensúlyérzékére támaszkodhat. A labirintusban kiállított tárgyakra azonban nem érvényes, hogy tilos hozzáérni, hiszen érintés nélkül mindenki elveszik bent.” – mondta el Sebő Beáta.
Az erődben a látogatókat Gráfel Lajos kalauzolta, és idegenvezetése által nagyon sok érdekes információt osztott meg a túrára bejelentkezőkkel.
Ha még nem járt az Öregvárban és az Újvárban, akkor hétfő és a hétvégék kivételével minden nap megteheti 9:00, 11:00 és 14:00 órától. Az idegenvezetésről Pro Castello Comaromiensi non-profit szervezet önkéntesei gondoskodnak. Indulás a szervezet irodájából (a városi rendőrség épületének hátsó része).
-vaan-