Szia Podcast Molnár Krisztával a tanár-szülő-diák háromszögről
Molnár Kriszta, a Tandem n.o. egyik vezetője. Szociológus, családanya, szervezetfejlesztő, pszichodramatikus, és ugyan nem pedagógus, ám nem formális oktatással foglalkozóként is jócskán rálátása van a témára. Vele beszélgettünk a tanári hivatás megmentéséről a Szia Podcastben.
- Hogyan lehet leginkább megvédeni a tanári hivatást? „Hogy megvédeni szükséges-e vagy sem, az vitatható, mindenesetre a legfontosabbnak azt tartom, hogy a tanári szerepek tudjanak alakulni azzal a változással, ami a világban zajlik, és azzal, ahogyan a generációk változnak.”
- Milyen konkrét kihívásokkal szembesülnek a tanárok jelenleg Szlovákiában, és hogyan befolyásolják ezek a diákok tanulmányi teljesítményét? „Az egész világ nagyot fordult. Sokfelől lehet hallani manapság, hogy „rosszabb a gyerekanyag”, gyengébbek a képességeik.
- Melyek azok a legfontosabb változások, amelyeket a tanári szakma védelmében szükségesek? „Ha azt tapasztalja valaki, hogy már csak egy lépésre van a kiégéstől, nagyon fontos, hogy legyen valaki, akivel legalább a ventilálás szintjén meg tudja osztani a nehézségeit, aki meghallgatja. Másfelől, ha egy tanár meghozza a döntést, hogy nemcsak a diákok teljesítményére figyel, hanem foglalkozik azzal is, hogy a diákok érzelmileg jól legyenek, a tudásanyagot is hamarabb és hatékonyabban át lehetne adni, még ha ehhez lassítani is kell a tanrendet.”
- Milyen tantárgyakat kellene beemelni az oktatási rendszerbe mindannyiunk érdekében? „A pályaorientáció témáján már nagyon régóta dolgozunk, de például
- Vajon milyen egy szeretetteljes és hatékony tanár-diák kapcsolat? „Olyan, amelyben a valódi kapcsolódásnak legalább akkora szerepe van, mint a teljesítménynek, ami hiteles jelenléten alapul. Amelybe belefér, hogy nem csak feladatokat teljesítünk, hanem helye van az érzelmekről való kommunikációnak is. Ahogyan egy diáknak, egy tanárnak is lehet rossz napja, és ezt ki is mondhatja. Nem kell mindig tökéletesnek mutatkozni!”
- Az élménykonferencia hogyan tud segíteni ebben az átalakulási folyamatban? „Olyan módszereket mutatunk, melyek által a tanárok kiaknázhatják a szupererejüket. Szerencsére nyitottságot látok részükről erre. Az idei rendezvény fókuszában a szülői szerepek is felszínre kerülnek. Van az a szülői réteg, akiben hatalmas az igény arra, hogy tudatosan készüljön fel a generációs kihívásokra, és megtanuljon partnerként viszonyulni a tanárokhoz is, hiszen mindkettőnek ugyanaz az érdeke: sikeres gyerekeket kinevelni.”
A tanári szakma változott meg vagy a generációs problémák okozzák a romlást az oktatásban? Miért kulcsfontosságú az oktatási rendszer fejlesztése a tanári szakma fennmaradása érdekében is? Miben más ennek megközelítése nálunk, mint kisebbségi oktatás? Hogyan lehetne növelni a tanári pálya vonzerejét a fiatalok körében úgy, hogy azok válasszák, akik tényleg hivatásként tekintenek rá?
Iratkozz fel Youtube csatornánkra – ne csak olvass, hanem hallgass, és nézz is minket!
Spotify: https://bit.ly/SpotifySziaPodcast
Apple podcast: https://bit.ly/AppleSziaPodcast