„Csak az nem lehet a miénk, amit nem akarunk eléggé…“
Zakar Ágiék a szlovák bajnoki cím megszerzése után nemzetközi sikerekre hajtanak
Valahol a Milano, Chivasso és Komárom közötti száguldásban értem utol az idei latin-amerikai táncok szlovákiai bajnokságának női győztesét, Zakar Ágit. A 23 éves lány tavaly került össze párjával, Shonnal, és alig egy év után elsöprő győzelmet arattak. Már javában készülődnek a Szardínián tartandó első nemzetközi szintű megmérettetésükre.
Ági viszonylag későn, 12 éves korában kezdett a szexi, tüzes táncokkal foglalkozni, míg jelenlegi párja, az izraeli származású srác már 7 éves kora óta űzi e sportot. „Kislány koromban csodálattal néztem a varázslatos ruhákat, cipőket, sminkeket, a gyönyörű elegáns táncosnőket és éreztem, hogy én is ilyen akarok lenni. Több műfajt kipróbáltam, de szabadabb műfaja és a ritmusos zenék miatt a latin-amerikai táncokba szerettem bele. Itt ugyanis mindenki ki tudja alakítani a saját stílusát.“ A fiatal lány Kulesa Kati komáromi tánciskolájából került át az érsekújvári Talent Factory (volt Keller tánciskola) táncklubba, ahol az akkori szlovák bajnokokkal, Tomáš Tankával és Dominika Feketovával edzettek. „Ők mindig nagy inspirációt jelentettek számomra ahhoz, hogy egyszer én is bajnok legyek.“ Majd amikor Shon edzője felkereste Ágit, hogy tartsanak Bécsben egy közös táncpróbát, rögtön érezte, hogy meg van a megfelelő partner számára. „Szerencsére sikerült viszonylag gyorsan összeszoknunk, jó párost alkotunk. Shon már 6 éve kiköltözött Olaszországba, korábban egy litván lánnyal táncolt, így hát én is úgy döntöttem, hogy az álmaim után még külföldre is kimegyek.“
Hogy minek köszönhető a siker? Először is a rengeteg edzésnek és áldozatnak. Napi 5-8 órát töltenek mozgással, ami a táncon kívül a fizikai felkészülést, balettet és sok más egyebet is magába foglal. „A hét folyamán csak vasárnap pihenünk, hacsak nincs épp verseny, fellépés vagy tábor. Az ünnepeket, így a karácsonyt és az újévet is beleértve, az elmúlt egy évben a teremben töltöttük. Szabadidőm tehát sajnos nem sok akad, egy átlagos napot eleve este 10 órakor fejezünk be.“ Nem is csoda, hogy térdfájás és lábfejjel kapcsolatos gondok kísérik őt a parketten. „Őszintén szólva megfordul néha a fejemben, ha nagyon fáradtnak érzem magam, hogy rám férne már egy hosszabb pihenő, ám tudom, hogy olyankor
az első napot még élvezem, de a második nap már úgy hiányzik a mozgás…
Hiába, szeretem, ha pörög az élet és mindig van mit csinálni.“ Hetente több típusú edzésre is szükségük van a megfelelő fizikai erőnléthez, tehát a konditerem, illetve az úgynevezett spartan edzések azok, melyek segítik a táncosokat a koordinációban. „Szinte minden reggelt balettel vagy gimnasztikával kezdünk, és egy specialista által személyre szabott étrendet is követnünk kell.“
Samba, chachacha, rumba, paso doble és jive alkotják az általuk eljárt táncok sorát. „Nagyban függ a hangulatunktól, hogy éppen mit szeretnénk próbálni, így kedvencünk nincs. A közönség viszont a pörgősebb, ritmusosabb táncokat kedveli, tehát a nézők körében a drámai paso doble a legkedveltebb.“
A tánc sport és művészet is egyben. Nem elég fizikailag a maximumot nyújtani, de szépnek, megnyerőnek és szórakoztatónak is kell lenni közben. „Márpedig napi szinten hosszú órákig magassarkú tánccipőben edzeni, majd a versenyeken tetőtől talpig kikövezett ruhákban helyt állni, mindezt mosolyogva, a problémákat félretéve, nem egyszerű.“ Sajnos a fellépőruhák a mindenféle díszek miatt nehezek és kényelmetlenek is, így a versenyen olykor duplán nehéz dolguk van a fellépőknek az edzésekhez képest, ahol a kényelmesebb öltözékhez vannak szokva.
Nem is gondolná az ember, hogy mennyire megterhelő a versenytánc anyagi oldala is: egy új táncruha 1000 Eurónál, míg egy tánccipő 150 Eurónál kezdődik. A nemzetközi szinten elismert, neves edzőkkel 60 perc táncóra 100-150 Euró, a rengeteg utazásról és nemzetközi tánctáborok kiadásairól már nem is beszélve. „Támogatók híján bizony nagyon nehezen kivitelezhető a dolog.“ A táncoslány Európa nagy részét beutazta már, augusztusban a latin-amerikai táncok felnőtt kategóriájában megnyerték a Szlovák Bajnokságot, így a közelgő világversenyeken Szlovákiát fogják képviselni. „Most teljes erővel készülünk az októberi Európa-bajnokságra, Szardíniára, majd decemberben Németországba utazunk a világbajnokságra.“
Ági régóta dédelgetett álma, hogy saját tánciskolája legyen. „Szeretek tanítani egyéneket, párokat és különféle kurzusokat egyaránt, így számomra ez lenne a tökéletes hivatás. Mivel számos tanárral dolgoztam együtt a világ minden tájáról, sikerült többféle tanítási módszert elsajátítanom. Azt mondják, ha olyan munkád van, amit szívből szeretsz csinálni, egész életedben nem kell dolgoznod – én is pontosan ezt a célomat szeretném megvalósítani.“
A fiatal lány diplomáját a pozsonyi Comenius Egyetem Menedzsment Karán szerezte, idéntől pedig a Selye János Egyetem Gazdaságtudományi és Informatikai Karán folytatja. „Ha némi szabadidőm akad, azt szívesen töltöm a barátaimmal. Az olasz és román, szintén versenytáncos lakótársnőimmel itt-ott beiktatunk egy kávézással egybekötött sétát, amihez a jó olasz fagyi is jár. A rengeteg lemondás ellenére elmondhatom, hogy az álmaimat élem. A legfontosabbnak a kitartást, szorgalmat, alázatot és a tánc iránti elhivatottságot tartom. A céljaink elérése felé vezető úton viszont természetesen nem csak siker, de kudarc is előfordul… Mégis mindenkit arra biztatok: legyetek kitartóak, ne adjátok fel az álmaitokat, hiszen csak az nem lehet a miénk, amit nem akarunk eléggé.“