Felvidéki Tehetségnap Izsán és Pathon
Megrendezték az első Felvidéki Tehetségnapot, amelyet A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége mellett működő Felvidéki Tehetségsegítő Tanács szervezett. A május 22-i esemény helyszíne Izsa és Patfürdő volt.
Az eseményen a Felvidéki Tehetségsegítő Tanácshoz kapcsolódó „tehetségpontok” mutatkoztak be. 18 ilyen pont működik a felvidéki magyar iskolákban, amelyek a tanács támogatásával különféle, specifikus programokat dolgoztak ki, amelyeknek célja a tehetségek felkutatása és felkarolása. E programok eredményeit mutatták be a május 22-i rendezvényen. A nap első felében az izsai kultúrházban mutatkoztak be a művészeti irányultságú tehetségek. A nap második felében pedig a patfürdői konferencia központban a tudományos tehetségek vázolták fel a kutatási eredményeiket.
A megnyitón Fekete Irén, a SZMPSZ Komáromi Központi Irodájának vezetője kiemelte a tehetséggondozás fontosságát. „A gyerekeknek hozzáértő szakemberre van szükségük, aki tudja, mikor kell gyámolítani, mikor bátorítani, mikor erőt adni. Támogató védelemre van szükségük, hogy tehetségük kiteljesedhessék. A tehetségpontok kialakítása ezt a célt szolgálja.”
A művészetetet felkaroló alapiskolák, „tehetségpontok” közül bemutatkoztak: a hetényi Tarczy Lajos Alapiskola, a búcsi Katona Mihály Alapiskola, a nemesócsai Móra Ferenc Alapiskola, a gútai II. Rákóczi Ferenc Alapiskola, valamint a komáromi Jókai Mór Alapiskola. Többek közt táncot, akrobatikus gyakorlatokat, szavalatokat adtak elő, de a gútai Médiasztár tavalyai győztesei is prezentálták magukat. A délelőtt folyamán fellépett a magyarországi Csobolyó néptánccsoport is.
Patfürdőn a Tarczy Lajos Alapiskola diákjai helytörténeti kutatómunkájukat mutatták be, ők a 2. világháborúba elhurcolt lányok és leventék történetét dolgozták fel. A bátkai iskola tanulói a Böllérmesterség Bátkában címmel tartottak előadást, a dunaszerdahelyi Sághy Péter saját kémiai kutatásainak eredményéről számolt be. Bemutatkoztak a királyhelmeci és a nagykaposi vizuális tehetségfejlesztő műhelyek, valamint kisfilmmel érkezett Patfürdőre a Dunaszerdahelyi Magán Szabadidőközpont és a Kodály Zoltán Alapiskola. A délután a kassai Talentum „Lego, programozás, informatika” című gyakorlati prezentációjával zárult. Kísérőprogramként a győri Mobilis – Felfedezések háza kísérletekkel tarkított interaktív előadást tartott.
„Történelmi pillanat volt a pénteki. Szeretnénk hagyományt teremteni, úgy látjuk az ilyen fajta prezentációnak nagy jelentősége van mind a gyermekek, mind a pedagógusok részére” – summázta Fekete Irén.
Felvidék.ma alapján