Fergeteges gyereknappal indul a Komáromi Nyár – fesztiválok, ingyenes programok, és élő zene egész nyáron
Május 31-én egy hatalmas, városszerte zajló gyereknappal veszi kezdetét a Komáromi Nyár, amely egészen szeptember 15-ig kínál gazdag programsorozatot az érdeklődőknek. A város és az Egressy Béni Művelődési Központ (VMK) összefogásának köszönhetően a nyár folyamán a belváros minden hétvégén élő zenétől lesz hangos, a szezont pedig új kulturális központ nyitása, tematikus borfesztiválok és újságíró-találkozók színesítik.
Színes szigetek és ingyenes élmények a Gyereknapon
A Komáromi Nyár nyitóeseménye a május 31-i, vasárnapi gyereknap, amelynek legintenzívebb része délután 14:00 és 18:00 óra között zajlik a belvárosban. Ez a környék egyik legnagyobb gyereknapi bulija lesz, amely kulturális és zenés műsorokkal, valamint interaktív játékokkal várja a családokat. A rendezvényen összesen nyolc állomást alakítanak ki a város különböző pontjain, az Anglia parktól a Klapka téren át a Városházáig. A Városházánál sportválogató lesz, ahol a gyerekek öt különböző sportágat is kipróbálhatnak, sőt, még az is megtörténhet, hogy egy kis időre polgármesterek lehetnek.
Keszegh Béla polgármester kiemelte a rendezvény szociális dimenzióját és a különleges programokat: „Szeretnénk, hogy a gyerekekről szóljon ez a nap… Most, amikor néhány családnak szűkösebb a költségvetése, fontos számunkra, hogy mindenki számára elérhető legyen. Számtalan program kínálkozik és számtalan ajándék”. A polgármester hozzátette, hogy a helyi vállalatok is interaktív módon vesznek részt: „A gyereknapra érkezők kipróbálhatják a robotkaszálót, felülhetnek a hulladékelszállító autóra vagy a söprögetőre. A gyerekek fogják lenyírni a füvet, a vízművek jóvoltából pedig vízbuborékok fognak keringeni”.
Ezen a napon 15 éves kor alatt teljesen ingyenes lesz a belépés a megújuló termálfürdőbe, a csónakkölcsönzőbe és a Neon Rollers Parkba is. A szponzorok támogatásának köszönhetően a gyerekek egy-egy játékos kihívás teljesítése után ingyen fagyit, fánkot vagy gofrit kapnak jutalmul.
Élő zene a belvárosban: közösségépítés a fókuszban
A Komáromi Nyár gerincét a hétvégi élő zenei koncertek adják, amelyekre a város idén is 30 000 eurót különített el.
Lakatos Róbert, az Egressy Béni Művelődési Központ igazgatója az állandó kulturális jelenlét fontosságát hangsúlyozta: „Kitaláltuk azt, hogy legyen folyamatosan muzsika a belvárosban… Péntek, szombat, vasárnap akárki bejön a belvárosba, mindenhol élő, minőségi zene szól. Kilencvenkilenc százalékban élő muzsikusok, főleg helyi művészek zenélnek, ami egy win-win helyzet: ők lehetőséget kapnak, mi pedig minőségi helyi kultúrát”. Lakatos szerint ez a modell hosszú távon épít közösséget, szemben az egyszeri, hatalmas tömegeket vonzó, ám hamar lecsengő ingyenes eseményekkel.
Fesztiválok, Kárpát-medencei újságírók és a hiánypótló „Kultúrpont”
A nyár folyamán a zenei programokat olyan nívós események egészítik ki, mint a Jazz and Wine fesztivál – ahol fellép a Kispál és a Borz is –, a hétköznapi zsidó kultúrát bemutató Kultfest, valamint a szezont záró szeptemberi Borkorzó. A rendezvényekre 40 Kárpát-medencei újságírót is várnak, akiknek június 20-án bemutatják Komárom kulturális értékeit és a helyi személyiségekhez kötődő borokat (Jókai, Lehár, Klapka és a pezsgő Seres Rezső bor), emellett felavatják az 1789-ben indult Mindenes Gyűjtemény (az első magyar ismeretterjesztő hetilap) emléktábláját a Ferencesek utcájában.
A nyár zárásával egy időben, szeptember közepén egy új, jelenleg „Lyuk” munkanevű alternatív kulturális tér, az úgynevezett Kultúrpont is megnyitja kapuit. Lakatos Róbert igazgató erről így nyilatkozott: „Ez egy hiánypótló kezdeményezés… egy stabil pont lesz megint a városban, amely azt a réteget fogja megszólítani, aki minőségi kultúrára vágyik, és oda szívesen fognak járni”.
Keszegh Béla polgármester kiegészítve a terveket elmondta: „Célunk az amatőr zenekaroknak, kisebb alternatív színházaknak helyet adni, akik nem találják a helyüket. Már úgy néz ki, hogy kialakul egy intenzív együttműködés a hallgatói önkormányzattal is. Ezeket a helyeket próbáljuk felkarolni, hogy éljenek és működjenek”.
