Komárom egy város – Erzsébet híd Fesztivál
Augusztus 28-29-én (péntek-szombat) kerül sor az Erzsébet híd Fesztiválra a híd északi hídfőjénél, a Szent István szobornál és a Lehár park körüli térségben. A rendezvény szervezője az Endresz Csoport (Dél-Komárom), illetve a CSEMADOK és az Egy Jobb Komáromért Polgári Társulás (Észak-Komárom). Védnöke Molnár Attila és Stubendek László, Dél- és Észak-Komárom polgármestere, támogatója pedig a Bethlen Gábor Alap.
A rendezvény célja a „Komárom egy város” érzésének erősítése, illetve a határon átnyúló kapcsolatok elmélyítése. A Duna két oldalán elterülő város szerves egészet képez, s a történelmi megemlékezéseken túl szükség van arra is, hogy a kulturális élet szereplői és a lakosok is jobban megismerjék egymást, egymás kulturális értékeit.
„Míg például HON-NAP (amelyet szintén mi szervezünk) egy tematikus fesztivál, az Erzsébet híd Fesztivál kizárólag területi alapon szerveződik, és a műfaji sokszínűség jellemzi. Ezért bármelyik komáromi előadó, illetve csoport jelentkezhetett fellépőnek“ – nyilatkozta Arlett Tamás, főszervező, az Endresz Csoport elnöke a Hírek.sk-nak.
A szereplők augusztus 14-ig jelentkezhettek, 15-30 perces produkcióikkal. Összesen 28-an vállalták a fellépést. A két nap műsora változatosnak ígérkezik, amelyben rock, pop, rap, a ´70-es években divatos tánc, musical, énekelt vers, nóta, katonadal, blues, punk, népdal, acapella, operett, világzene és baranta bemutató is helyet kapott. Valamennyi szereplő ingyen vállalta a fellépést – ezért a közönség számára is ingyenes lesz a rendezvény.
Mivel fedett színpadot állítanak fel, csapadékos időjárás esetén sem marad el a fesztivál. A helyszínen lesz büfé jellegű sörpados vendéglátás – viszont kézművesek és más árusok fogadását a jelenlegi anyagi lehetőségek nem teszik lehetővé.
A két nap alatt a következő programok közül válogathatunk:
Eredetileg úgy tervezték, hogy az Erzsébet híd Fesztivált a dél-komáromi hídfőnél, a Rákóczi rakparton rendezik meg. Ott azonban még nem ért véget a gátépítés, ezért a nyitány átkerült a Duna bal partjára. „Az északi oldalon felmerült a hajdani vámépület melletti lebetonozott térség is, mint lehetséges helyszín, de az élénk forgalom és az ezzel járó balesetveszély miatt elvetették az ötletet. Ezután döntöttünk a Szent István és Lehár Ferenc szobra közti térség mellett.“ – mondta Arlett Tamás.
A következő években felváltva északon, illetve délen, a két helyi polgármester védnökségével tartanák meg a fesztivált, ezzel is hangsúlyozva: mindkét oldalon egyformán fontos a határokon átnyúló régiók, magyar közösségek közti kapcsolatok erősítése, a közösségfejlesztés támogatása. Az Erzsébet híd Fesztivál példa lehet a szlovák-magyar határ mentén közös fesztiválok rendezésére a kettészakított régiók települései számára.
Hírek.sk/SziaKomárom