Kössük össze értékeinket – együtt vigad a magyar és a szlovák
Közösségépítő kezdeményezést hív életre a Tiki-Taki Polgári Társulás. A kétnyelvűség és a multikulturalizmus jegyében a magyar és a szlovák iskolások és óvodások egymás népdalait és néptáncait tanulják be a közeljövőben, melyekről videó is készül.
Észak-Komáromban a szlovákok és a magyarok úgy élnek együtt, hogy az mások számára is példaértékű lehet. A gyermekeknek is meg kell mutatni a kultúrák kölcsönös közeledését, a kétnyelvű környezet egyediségét és jellegzetességét. A kulturális sokszínűség világnapján ezennel összekapcsolódnak az óvodás és általános iskolás gyermekek,
Ez a nap kiváló alkalom arra, hogy a gyerekek megértsék és megismerjék azokat az értékeket, amelyek a kulturális sokszínűség alapjait képezik. A világnap a fejlődés érdekében minden évben május 21-én emlékezik meg nemcsak a világ kultúráinak gazdagságáról, hanem a kultúrák közötti párbeszéd alapvető szerepéről, mindamellett hangsúlyozza a béke és a fenntarthatóság elérésének reményét.
„Bár idén szervezési okokból nem sikerült személyesen találkozni ezen a májusi napon, hiszünk abban, hogy e meghirdetett közös élmény hozzájárul a különböző kultúrák békés együttélésének fenntartásához Komárom területén.” – mondta el Sýkora Hernády Katalin, a polgári társulás vezetője.
A résztvevőknek, azaz az óvodáknak és általános iskoláknak a következő a teendőjük:
- A koreográfiát/dalt a videófelvétel alapján tudják megtanulni.
- 2024. december 2-án személyesen is találkoznak néhány oktatási intézmény gyermekei, és közösen megtanulják, előadják az egyik és a másik nemzet énekét, illetve táncát.
„A gyerekek számára is lehetővé tesszük egy olyan kulturális esemény megélését, ami egyre inkább eltűnőben van a mai fiatalok életéből. Egy ilyen programnak fontos szerepe van a kulturális örökség megőrzésében.
A beküldött videók az alábbi csatornán lesznek fokozatosan elérhetőek: https://www.facebook.com/TIKITAKI.SK
A projekt fő támogatója Komárom Városa, illetve olyan elhivatott, odaadó pedagógusok és szakemberek, mint Berta Mónika, Madari Katalin, Ortuta Nagy Judit, Ondičová Katarína, Polák Lýdia és Vargová Dominika. Köszönet illeti az Eötvös Utcai Alapiskolát, az Eötvös Utcai Magyar Tanítási Nyelvű Óvodát, az Eötvös Utcai Szlovák Tanítási Nyelvű Óvodát, a Selye János Egyetemet, a Selye János Gimnáziumot és minden partnert, akik felkarolták a projektet, támogatták az ötletet, és segítették a kivitelezést.