Prevenció és rehabilitáció felsőfokon. Deák Mártával beszélgettünk.
A komáromi születésű fiatal személyi edző álmait keresve ment Magyarországra, számításait mégis itthon találta meg. Gyógytornászként dolgozik és munka után még szakszerű tanácsokkal látja el a hozzá fordulókat egészségük megőrzésében, és edzéstervek kidolgozásával járul hozzá testük karbantartásához. A fáradhatatlan Deák Mártával beszélgettem.
Pápán jártál középiskolába, majd a főiskolát Zalaegerszegen végezted el. Hogyhogy mégis hazajöttél?
Az iskolák elvégzése után Magyarországon kezdtem el dolgozni, ott is szerettem volna maradni, mindig is így terveztem, de megelégeltem a mindennapos utazást. Aztán adódott egy lehetőség Komáromban, amit szerettem volna kihasználni. Ez pedig, amit most csinálok, az, amire mindig is vágytam.
Gyógytornászként és rekreáció irányítóként végeztél. Az egész életedet áthatja a fittség és az egészséges életmód. Folyamatosan továbbképzéseken is részt veszel. Miért tartod ezeket ennyire fontosnak?
Talán mert ez kísérte végig az életemet egész gyerekkorom óta. Fiatalként sok dolgot kipróbáltam, apukámmal eljártam edzeni, aztán az megtetszett. Onnantól kezdve már a gimnáziumban is én voltam az, aki csoportos tornákat tartott lent a pincében a csajoknak. Ők már akkor is mondták, hogy ezzel kéne foglalkoznom. A gyógytorna a biológiából és a testnevelésből jött össze, mert ezek voltak a kedvenc tantárgyaim. A szakdolgozatomat pedig az egészség témaköréből írtam.
A továbbképzést azért tartom fontosnak, mert az alapjaim megvannak, de mindig jönnek új eszközök, új módszerek, akár a gyógyításban, akár a prevencióban is. Az emberek is mindig az újat keresik, én pedig szeretnék lépést tartani a fejlődéssel.
Munkád során emberekkel foglalkozol, napi kapcsolatban vagy velük, segíted a felépülésüket és hogy fittek maradjanak. Mik a tapasztalataid, mennyire nyitottak az emberek erre az életmódra? Érezhető valamilyen generációs különbség?
Akik hozzám jönnek és idősebbek, azért jönnek, mert van valamilyen problémájuk, akár porckorongsérv, vagy magas vérnyomás és ezen szeretnének változtatni és a mozgás erre a legmegfelelőbb. A fiatalok meg azért jönnek, mert kíváncsiak az újra. Összefoglalva, az idősebbek főleg egészségük megőrzése és javítása érdekében tornáznak, a fiatalok meg főként a testük karbantartása miatt. A gyógytornában nincs különbség, ha valaki balesetet szenvedett, akkor kortól függetlenül szüksége lehet rá.
Fiatal vagy, mégis komoly eredményeket értél már el. Mire vagy a legbüszkébb?
Talán arra, hogy az eddig a befektettet munkának, tanulásnak, felkészülésnek meglett a gyümölcse. Mindent, amit csináltam, a tanulás, a versenyek, a gyakorlat, most tudom kamatoztatni abban, amit mindig is szerettem volna, nem volt hát hiábavaló.
A versenyek közül melyik a legkedvesebb díjad, elismerésed?
2011-ben Csehországban megrendezett Európa bajnokságon az összes női versenyző közül nekem adták a legjobb női fenék különdíjat. Amikor közölték velem a hírt, nevettem egy jót, azt hittem viccelnek. Azért találtam viccesnek, mert ez az egyetlen testrészem, amivel soha nem voltam megelégedve, és ez a mai napig így van. Következő évben Karlovy Varyban a Világbajnokságon Fitness Modell kategóriában 4. helyezést értem el. Ezért az eredményért sokat dolgoztam, és igaz, hogy nem lettem világbajnok, de nekem ez az eredmény felér azzal, mert tudom mennyit tettem érte. Persze sok ember segítsége kellett hozzá, ami Anyukámat illeti az ételek elkészítésében, a körülöttem lévők biztatása, és az edzőpartnerem hite bennem.
Mit tanácsolnál az olvasóknak, hogyan őrizhetik meg az egészségüket?
Nem szabadna elkényelmesedni, ami ott kezdődik, hogy nem autóval kellene járni, mert Komáromban nincsenek leküzdhetetlen távolságok. A város könnyedén bejárható biciklivel. Beszélhetnék az elhízásról, vagy a szív- és érrendszeri problémákról. Az előző munkahelyemen is azt vettem észre, hogy egyre fiatalabbak estek át szívműtéten. Ezeknek az alapja a mozgásszegény életmód, az elhízás, a helytelen táplálkozás és a stressz. Ha valaki ezekre a dolgokra odafigyel, ha javít az étkezésen, a mozgáson, akkor ezek a dolgok megelőzhetőek. Nem feltétlenül kell az, hogy valaki elmenjen terembe edzeni, vagy akár valamilyen órára. Ehhez nem kell sok pénz, külön edző és hasonlók, hanem azon kellene változtatni, és ez nem kerül semmibe, hogy nem autóval fogok mostantól kezdve közlekedni, hanem biciklivel. Étkezésben sem kell nagy dolgokra gondolni, ha valaki diétázni akar. Ugyanúgy lehet enni mindent, bármit, csak mértékkel. Nyilván mindenki a saját céljának megfelelően. Persze egy elhízottnak nem fogom azt mondani, hogy ugyanúgy étkezzen, mint eddig, de egy átlagember, ha csak simán egészségmegőrzésről beszélünk, akkor ehet mindent, de mértékkel. Jobb megelőzni a betegségeket, mint gyógyítani.
kép és szöveg: Ozgyin Erika