A Selye János Gimnázium tanári karának tanulmányi kirándulása Budapestre
Iskolánk, a Selye János Gimnázium igazgatója, Andruskó Imre, 2004. október 15-én együttműködési szerződést írt alá a budapesti Szent István Gimnáziummal, amit egy évvel később a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnáziummal hármas testvériskolai szerződéssé bővítettünk. Ez a kapcsolatfelvétel, barátság a Szent István Gimnázium igazgatóhelyettesének, Libárdi Péternek a kezdeményezésére jött létre, aki egykor iskolánk diákja volt és gimnáziumunkban érettségizett.
Az együttműködés keretében minden évben szervezünk közös sítáborokat, a budapestiek pedig a Tisza-táborba várják diákjainkat. Évente egy-két osztály ellátogat Erdélybe is, ahol néhány nap alatt megismerhetik az ottani szokásokat, hagyományokat, életkörülményeket, barátokat találhatnak, ismerkedhetnek egymással. Ezen kívül természetesen a tanárok és az iskolák vezetése is szoros kapcsolatot tart, rendszeresen vesznek részt egymás jeles iskolai ünnepélyein.
Találkozásunk hozadéka egy meghívás volt, melyre 2013. április 27-től 30-ig Székelyudvarhelyen került sor. Itt találkozott mind a három testvériskola, ahol négy napot eltöltve a tanárok kötetlen formában, szórakozva véleményt cserélhettek különböző szakmai kérdésekben. A következő találkozóra, amelynek célja, hogy a három iskola a határokon átívelő szakmai és kulturális együttműködése jelképezze szellemi műhelyeink összetartozását, 2015. április 30-tól május 3-ig került sor Komáromban, amikoris gimnáziumunk tanári kara és igazgatósága látta vendégül a két testvériskola küldöttségét, 42 budapesti és 36 erdélyi kollégát. A kollégákkal való baráti beszélgetések során kiderült, hogy sok közös vonás van a két intézmény elképzeléseiben és mindkét részről fontosnak tartjuk a kapcsolat fenntartását.
A harmadik találkozóra pedig idén, október 28-án került sor a budapesti Szent István Gimnázium meghívására. Lázár Tibor igazgató úr és tanári kara nagyszabású kulturális összejövetelt szervezett a komáromi, erdélyi pedagógusoknak. A nagytalálkozó hivatalos megnyitása , köszöntése , majd fogadás – terülj, terülj asztalkám – után a sportolni vágyók röplabdában mérhették össze tudásukat, ügyességüket. Mindhárom iskola 9 fős csapatot állított fel. Amíg a sportolók röpiztek, addig a többiek városnézésen vettek részt Szent István nyomán. Minden emlékműhöz, épülethez, szoborhoz játékos, kreatív feladatokkal tudtak a csapatok eljutni. A végcél a Szent István Bazilika megtekintése volt. A vacsora után az egyik csoport színházlátogatáson vett részt, a József Attila Színház Kaviár és lencse darabjára tapsolhattak kollégáink, míg a másik csapat a Várbazár megtekintése után hajókázhatott a Dunán. Másnap egész napos kirándulásra került sor Egerbe. Profi idegenvezető segítségével sok-sok érdekességet láthattunk, hallhattunk a városról, s annak nevezetességeiről. Jól elfáradva a Szépasszony-völgyben ebédeltünk, s borkóstolóval zártuk az egri kirándulást. Késő este a Szent István Gimnázium aulája színházteremmé alakult, kollégáim: Elek József, Fonód Tibor, Musitz Marietta, Szabó Endre és Szabó Gábor humorra épülő színpadi játékkal örvendeztettek meg bennünket, melynek fő témája Shakespeare Hamletje volt, aki pedagógus szeretett volna lenni. Vendéglátóink egy közös kései vacsorával, s egy rögtönzött koncerttel – melynek tagjai a budapesti kollégák voltak – búcsúztak tőlünk.
Vasárnap délelőtt számos élménnyel gazdagodva tértünk haza, amely remélhetőleg elősegíti a három iskola partneri kapcsolatának további sikeres működését. Az évek során sok változáson ment át ez a testvériskola kapcsolat. Sok ismeretség és barátság szövődött, tanár és diák kapcsolódott be és vált ennek a testvériségnek oszlopos tagjává. A háromnapos együttlét alatt nemcsak barátságok szövődtek, de távlati tervek is kovácsolódtak. Az egymás megismerését szolgáló közös tevékenységek, a jól szervezett tanulmányi kirándulások, a kialakult barátságok arról biztosítanak, hogy az ilyen kapcsolatot érdemes ápolni.
PaedDr. Králik Zsuzsanna