Tűzkeresztség – Endresz Györgyre az első magyar óceánrepülőre emlékezünk
A Magyar Királyi Honvéd Légierő és a Szlovák Légierő első harci tapasztalatai, 1939 márciusa – címmel Dr. B. Stenge Csaba a Tatabányai Városi Levéltár igazgatója tart előadást 2014. január 6-án hétfőn 17.00 órai kezdettel a Jókai Mór Városi Könyvtárban Dél-Komáromban.
A rendezvénnyel Endresz György első magyar óceánrepülő születésének 121. évfordulójáról is megemlékeznek. Ki volt Endresz György?
A „Justice for Hungary” 1931. július 15-én startolt az új-foundlandi Harbour Grace (a Kegyelem Kikötője) repülőteréről, Endresz György pilótával és Magyar Sándor navigátorral a fedélzetén. A tökéletesen működő motor és a profi páros már a táv első felén rekordot döntött: 13 óra 50 perc alatt érték el az ír partokat, annak ellenére, hogy korszerű, földindukciós iránytűjük már indulás után kevéssel felmondta a szolgálatot, és az óceán fölött sűrű köd akadályozta a tájékozódást. Az út további szakaszában a navigálás – a rossz időjárás miatt – még nehezebbnek bizonyult. A kényszerű manőverezés és a viharzónák kerülgetése miatt meghiúsult a mátyásföldre tervezett landolás, pedig ott már ezrek várták türelmetlenül a Lockheed Sirius feltűnését. Már magyar területen, Győr közelében az óceánrepülők észlelték, hogy az üzemanyag-ellátás akadozik, további hetven kilométer megtétele után benzinhiány miatt leállt a motor. Siklórepülésben közelítették meg a talajt, és 1931. július 16-án délután, Bicskétől nem messze, Felcsút határában, egy kukoricatáblában kényszerleszállást hajtottak végre. A Harbour Grace-től Felcsútig megtett 5770 km-es utat a két magyar óceánrepülő pontosan 25 óra 20 perc alatt teljesítette, gyorsabban, mint addig bárki, óránként csaknem 230 kilométeres átlagsebességgel. Továbbá a korábbi óceánrepülők közül senki sem hatolt ilyen mélységig az európai kontinens belsejébe, így három világrekord is megdőlt ezen a napon.
Az előadás után megkoszorúzzák az óceánrepülés emlékkövét a Vasmacska étterem parkolójában.
(forrás: komárom.hu, fotó: wikipédia)