Sport 2013. 10. 05.

Vörös Márta könyvek és súlyok között

Sportol az egész család

A Diderot könyvesbolt vásárlói nem is sejtik, hogy többszörös országos bajnok fekvenyomó hölgy szolgálja ki őket. A komáromi Vörös Márta két éve űzi versenyszerűen ezt a sportot az amatőrök világában. Amikor felkerestem, kiderült, náluk minden családtag a mozgás megszállottja.

Honnan a mozgás iránti szenvedélye?
Szüleimtől. Fiatalkorukban mindketten fiatalkorukban örökmozgók voltak! Az alapiskolában távolugró és futóversenyekre jártam, a középiskolában a labdajátékok kerültek hozzám közel, a felépítményi iskolában pedig futottam. Hobbifutó voltam. Minden nap legalább három kilométer. Jó kondícióban voltam.

Régóta árusít könyveket, a város különböző könyvesboltjaiban.
Imádjuk a könyveket. Édesapám, édesanyám, testvérem, valamennyien olvasunk. Most az Amerikai isteneket, Neil Gaiman angol sci-fi író remek regényét lapozgatom. Amint este hat órakor végzek az üzletben, már megyek is a tornaterembe. Háromnegyed nyolcig vagyok ott. Azután jöhet a vacsorakészítés, majd minden este egy kis olvasás. Volt úgy, hogy belealudtam.

Mikor fordult tudatosan a sport felé?
Az első lányom születése után, 1994-ben. Tornázni kezdtem, Bedecs Gyula írta az első tréningtervemet. Sokat segített. Férjem, Lajos, akivel 1992-ben házasodtunk össze, elkísért. Ő régebben  kezdte a súlyzós tornát. 2010-ben Vörös Sándor, férjem unokaöccse ajánlotta a komáromi erőemelők klubját, a Power Club Urbant. Vladimír Urban klubelnök megörült nekem. Szinte azonnal javasolta, hogy kezdjem el versenyszerűen a fekvenyomást. Janko Habardík edző támogatta ezt az elképzelést. Elkezdtük a felkészülést. 2011-ben indultam először a szlovák bajnokságon, és megnyertem. Minden ismerősöm mosolygott. „Márti berobbant”. Mondogatták.

Vörös Márti akcióban

Hány kilót nyomott ki?
Hetven kilót, a saját súlyomat. Így volt tavaly és az idén is. Háromszoros országos bajnok lettem a kategóriámban. Két és fél kiló hiányzott az Európa-bajnokságon való induláshoz.

Kik segítik?
Janko Habardík edző és Vörös Sándor, meg persze a férjem. Egyedül fel sem tudnám venni a speciális, műszálas, sűrűszövésű, kemény ruhát.

Sok nő választja a fekvenyomást?
Úgy harmincat tippelnék az országban –de ez csak tipp. A legutóbbi országos bajnokságon tizenkét hölgy indult.

A családja szeret sportolni?
Nagy örömömre igen. A lányaim futnak, a férjem velem jár tornára. A tévében atlétikát, tornát, úszást nézünk. Ezt a három sportot különösen szeretjük.

Most mire készül?
A jövő évi országos viadalra. És titkon arra, hogy kijussak az Európa-bajnokságra.
(bárány, fotó: a szerző (1) és archívum)