Kultúra 2018. 06. 25.

Megvolt a nagy áttörés? – interjú a Carnegie Hall-ban is álló tapsot kapó Kristóf Rékával

A komáromi Kristóf Réka megjárta Amerikát, de a remények szerint egyre többet láthatjuk majd itthon is. A tavalyi Virtuózok tehetségkutató verseny győztese a tengerentúlon is elvarázsolta a hallgatóságot. Nem sokan mondhatják el magukról, hogy világszinten cikkeznek róluk, és ennyire színes publikum előtt mutathatják meg magukat, mint ahogy a fiatal lánynak máris sikerült.

Lehet ez egy nagy áttörés a komolyzenei világpiacon? Eleve nem hittem volna, hogy valaha eljutok Amerikába, így mondhatjuk, hogy a saját álmaimat áttörtem. Ráadásul ilyen fiatalon, énekesi pályám legelején. Fantasztikus ajándék az Armel Opera Festivaltól és a Virtuózoktól, hogy a kezdő muzsikusokat ezzel a lehetőséggel jutalmazzák, mélységesen hálás vagyok érte. A helybéli szakmai közönség elismerését fejezte ki felénk, a konzulátusról pedig ígéretet kaptam egy közelgő felkérésre. Ettől függetlenül nagyon jól érzem magam Európában, s már a németországi és magyarországi fellépéseim összeegyeztetése is kihívás. Szeretnék először idehaza helytállni, tehát egyelőre nem szomorít el, ha nem kell azonnal Amerikába költöznöm.“(nevet)

A csapat egy rettentően pörgős hetet töltött el New Yorkban. „Minden nap próbáltunk, a koncert előtt fotózásokra, interjúkra jártunk. A Central Park-beli, illetve a Time Squaren zajló fotózás is maradandó élmény. Nem is bánom, hogy a városból keveset láttam, elvégre dolgozni mentünk ki. Bátyám is csatlakozott az utazáshoz, így vele reggelente, illetve esténként azért sietve megnéztük, amit tudtunk. Elég korán, már novemberben nekiláttunk az előkészületeknek, hiszen az alapos munkához idő kell. Először Vajda Gergővel kezdtük meg a próbákat, mert az eredeti elgondolás szerint az ő vezényletével kísért volna egy kamarazenekar. Azonban a terem adottságai miatt mégis a zongorakíséret mellett döntöttünk. Nagy örömömre Bogányi Gergely elvállalta a szereplést, s így februártól vele egyeztettünk. Hihetetlenül nagy megtiszteltetés számomra, hogy együtt állhattunk színpadra. Fantasztikus művész, s minden próbát, ahol a szóló darabjait hallottam gyakorolni, személyes kis koncertként éltem meg.“

A Carnegie Hall-beli előadást Äneas Humm énekessel közösen adták elő. „Äneassal Brémában ismerkedtem meg, együtt jártunk főiskolára. Már akkor is felettébb szerettünk együtt dolgozni, igencsak hasonló a munkamorálunk, a zenei ízlésünk és a hangi elvárásaink. Így, amikor az Armel Opera Festival javasolta, hogy tegyük egy vendégénekessel színesebbé a programot, rögtön rá gondoltam. Nagyon jó döntésnek bizonyult, hiszen már az első perctől úgy éreztem, mintha együtt lélegeznénk.. Boldogan daloltuk együtt a duetteket – magyar nyelven is. Fontosnak tartom, hogy a magyar zenei kincseket is elvigyem a közönségnek, ezért Kodály és Bartók művekkel is készültünk, és ezeket természetesen itthon is előadjuk majd.“

Réka legközelebb június 20-án a BMC-ben (Budapest Music Center) lép a nagyérdemű elé. „Sajnos, Bogányi Gergely,  egyéb elfoglaltságai miatt, nem tud majd kísérni, viszont annál jobb hír, hogy Szüts Apor, a Virtuózok tehetsége csatlakozik a produkcióhoz. Aporral már dolgoztunk együtt, ezért tapasztalatból tudom, hogy kiváló művész. Érti az énekeseket, és fantasztikusan játszik. A koncert második felében azonban már teljesen egyenrangú az ének- és a zongoraszólam, így én ezt már nem is kíséretnek nevezem. Örülök, hogy együtt, egyenrangú partnerekként muzsikálhatunk. Mivel Äneas sem tud Budapestre utazni, ezért úgy gondoltuk, hogy a magyarságra – a hazaiaknak ajándékként – még  nagyobb hangsúlyt fektetünk  a műsorban, az elhangzott duettek helyett Ligeti-dalokat adunk elő.“ 

Melyik előadás, milyen érzéseket kelt a művésznőben? Leginkább a megelőző napokban szoktam izgulni, az igazi érzésekről pedig csak a koncertek után tudok szólni. Különleges élmény volt számomra az amerikai szereplés, viszont idehaza minden bemutató magában hordoz egy furcsa bizsergést, amivel úgy gondolom, még Amerika sem ér fel. Összességében elmondhatom, hogy mérhetetlenül boldoggá tesz, amikor itthon énekelhetek. “

Réka jelenleg Münchenben él, ám a júliusi diplomakoncertje után a trieri társulat énekesnőjeként láthatjuk, hallhatjuk. Több vendégszereplésem is lesz az elkövetkező évadban, és persze a magyar hallgatósághoz is szívesen hazalátogatok. Számtalan dolog történt az elmúlt egy évben, rengeteg szép élményben volt részem. Sok-sok régi darabot elővettünk, melyek a szívemhez a legközelebb állnak. A Bajor Állami Operaház színpadán fellépve pedig még közelebb kerültem az operajátszáshoz, ami szintén egy mérföldkő az életemben. Az idén már kétszer is énekelhettem Richard Strauss Négy utolsó dalát, amelyek szintén a kedvenceimmé váltak, de azt hiszem, ezzel mindenki így van, aki közönség elé viszi őket.“

Réka továbbálmodik, munkálkodik, és tekintve eddigi sikereit, nagy valószínűséggel hamarosan többi vágya is teljesül majd. A legboldogabb akkor lennék, ha a Magyar Állami Operaház színpadán szerepelhetnék. Remélem, hogy erre a felújítás után lehetőségem nyílik majd. Idén felléptem többek között még a Müpában és a Zeneakadémia Nagytermében is. Ezek a helyszínek mind kellemes emlékként élnek bennem, kifejezetten örülnék neki, ha visszatérhetnék.“ A múltkori interjú alkalmával kiderült, mennyire hiányzik neki a Felvidék, ám hogy merre viszi őt az élet, az nem rajta múlik. Bármikor jövök, ha jöhetek. Járok meghallgatásokra, élek minden koncertlehetőséggel, felkéréssel, ami időben lehetséges. Emellett természetesen örömmel dolgozom kint, Németországban is. Ott azért valamivel könnyebb élete van egy művésznek, mint idehaza. A jövőben viszont remélem sikerül megfordítanom az itthoni és külföldi tartózkodásaimnak arányát.“

(Milány Kincső, Fotó: Kállai-Tóth Anett, Facebook;

megjelent az AhojSzia havilap júniusi számában)