Kultúra 2012. 05. 30.

Törpesün, avagy az új házi kedvenc?

Az afrikai fehérhasú törpesün (Atelerix albiventrisl) néhány éve tűnt fel Európában, mint házikedvenc. Azóta ugrásszerűen nő a népszerűsége ezeknek az elbűvölő, könnyen tartható tüskéshátúaknak. A komáromi Amadeus Süntenyészetnél Havran Istvánt kérdeztük a törpesünök tartásáról.

– Mit kell tudni ezekről a borzasztóan aranyos  sünikről? Hol tarthatók?

– Két afrikai sünfaj keresztezésével hozták létre, kimondottan hobbitartás céljára. Az afrikai fehérhasú törpesün igen változatos színekben fordul elő. Vannak maszkos, fehérarcú, foltos tüskéjű példányok. A standard törpesün súlya 300-700 grammra tehető, mi törekszünk a kisebb termetű sünök tenyésztésére.

A sünök félénk állatok, hirtelen zaj vagy mozdulat hatására összegömbölyödnek. Folyamatos foglalkozás mellett hamar megszelídülnek, és miután megismerték hangunkat és szagunkat, bátran kézbe vehetőek, lesimított tüskéikkel nem szúrnak. A tenyészetünkből barátságos, kézhez szoktatott sünök kerülnek ki.

Minimális helyigényük fél négyzetméternyi terület. Lehet ketrecben és terráriumban is tartani őket. Mindenképpen kell egy házikó vagy egy ruha darab nekik, ahol nappal elbújhatnak, aludhatnak. Szeretnek játszani, a mókuskereket is szívesen használják. A törpesün remekül tartható egyedül is, nem igényli másik süni társaságát. Az afrikai fehérhasú törpesün a nálunk honos sündisznóval – védett állatfaj – ellentétben nem alszik téli álmot, mivel afrikai ősöktől származik. Egész évben szobahőmérsékletet igényelnek.

– Mivel kell etetni a süniket?

– A törpesün táplálkozása teljesen eltér a rágcsálókétól, fő táplálékát a macskaeledel, élő rovarok (pl. lisztkukac) jelentik. Adható nekik zöldség és gyümölcs is, főttojás, főtt máj, hal és darált nyers csirkenyak is. A sünök laktózérzékenyek, tehát tejet nem szabad nekik adni.

– Miért döntöttek a sünök tartása mellett?

Mindig szerettem az állatokat, gyermekkoromban megmentettem egy magára hagyott sünt. Interneten olvastam arról, hogy Angliában és az USA-ban házikedvencként tartanak sünit, ezért úgy döntöttem, hogy külföldről beszerzek egyet. Aztán annyira megtetszett, hogy egyik jött a másik után. Változatos színű, jó vérvonalú szülőkkel alakítottam ki a tenyészetet elsők között Szlovákiában.

A sünijeimet jó szívvel tudom ajánlani házi kedvencnek, mivel kiskoruktól kezdve napi szinten foglalkozunk velük, szelídek és egészségesek. A sünik jó környezetben akár 10 éves korig is elélnek.

Ideális a kevés szabadidővel rendelkező családoknak is, mert a sün a nappalt átalussza, alkonyatkor kezd aktív lenni.  Ennek előnye, hogy nappal, amíg a gazdi dolgozik, iskolában van, lelkifurdalás nélkül magára hagyhatja a törpesünit, ő úgyis az igazak álmát alussza. Egyébként felügyelet mellett nyugodtan kiengedhető a ketrecéből a lakásba, semmit nem rág meg, nem tesz tönkre.

Az afrikai fehérhasú törpesünök nagyon sok örömöt okoznak gazdájuknak.

– Köszönjük a beszélgetést és a szíves vendéglátást !  A kis tüskésekhez pedig a továbbiakban is sok sikert és örömöt kívánunk !

(dunataj.sk, fotó: Jakab Pityu)

Az Amadeus Süntenyészet fogadja az érdeklődőket.

E-mail: jezko.hedgehog@gmail.com, Tel: 0910511257.