Egyedülálló kerékpáros teljesítménytúra szeptember 23-án – Még jelentkezhetsz!
I. Világháborús Centenáriumi Kerékpáros Teljesítménytúra
2017. 09. 23. szombat 9.00 / Szabadság tér (Dél-Komárom)
Több tekintetben egyedülálló – 1 városban, 2 országban, 15 I. világháborús emlékhely érintésével, 19 magyar és szlovákiai magyar egyesület, polgári társulás, intézmény közreműködésével zajló – kerékpáros teljesítménytúrára várják a felső tagozatos és középiskolás csoportokat, családokat és egyéni résztvevőket a Duna két partjáról.
A résztvevők két 27 és egy 14 km-es túra közül választhatnak. Az út során felkeresik Észak- és Dél-Komárom legszebb emlékhelyeit, műemlékeit, ahol szakavatott önkéntesektől történelmi, helytörténeti, kulturális ismereteket, információkat kapnak.
A részvétel ingyenes, a teljesítést névre szóló oklevél bizonyítja. A 15 főnél nagyobb előjelentkező csoportok egy tortát is kapnak.
A rendezvény védnökei: Dr. Kreft-Horváth Loránd és PhDr. Knirs Imre, Dél és Észak-Komárom alpolgármesterei. A rendezvényt a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium „Kerékpárral 7 határon át” programja támogatja és kapcsolódik az Európai Mobilitási Hét és Autómentes Nap rendezvénysorozathoz is.
Mindenkit szeretettel várnak a rendezők: Endresz Csoport Egyesület, Szőnyi Alkotókör, Egy Jobb Komáromért Polgári Társulás Kárpátia Sport Polgári Társulás, Komáromi Sporthagyományokat Őrző Kerekasztal, Szőnyi Lovas Sportegyesület, Kemence Gasztro-kulturális és Közösségfejlesztő Egyesület, 1848-49-es Forradalom és Szabadságharc Egyesület, Komárom Város Önkormányzata, Komáromi Erődök Barátainak Egyesülete, Komárom-Európa Futó Egyesület, Villa Camarum Polgári Társulás, Komáromi Szakállasok Közhasznú Egyesület, Brigetio Kerékpáros Egyesület, Jókai Mór Városi Könyvtár, Komáromi Szekeresgazdák Hagyományőrző Egyesülete, Komáromi Zsidó Hitközség, Komáromi Klapka György Múzeum, Szőnyi Kulturális Egyesület.
További információk többek között az Endresz Csoport FB-oldalán és honlapján.
A hősi halottak emlékének megőrzéséről még az első világháború alatt törvény született Magyarországon. Az 1917. évi VIII. törvénycikk 2. §-a szerint: „Minden község (város) anyagi erejének megfelelő, méltó emléken örökíti meg mindazoknak nevét, akik lakói közül a most dúló háborúban a hazáért életüket áldozták fel.” Az I. világháború hősi halottaira minden év május utolsó vasárnapján a Hősök napján emlékezünk.
Komáromban a két világháború között mindkét városrészen állítottak emléket az első világháború hősi halottainak. A legtöbb komáromi a Komárom hadkiegészítés központú cs. és kir. 12. gyalogezred, és a cs. és kir. 19. tábori vadászzászlóalj kötelékében, valamint a Komárom hadkiegészítés körzetű m. kir 31. veszprémi honvéd gyalogezredben szolgált. Ezen kívül a tüzér, huszár, műszaki és ellátó alakulatokban, sőt a haditengerészet és az akkor még újdonságnak számító repülőcsapatok kötelékében is. Gyakorlatilag a világháború valamennyi nagyobb harcterén küzdöttek komáromi katonák. Dél-Komáromban az itteni laktanyákban, erődökben állomásozó – nem komáromi lakosokkal feltöltött – alakulatok is állítottak emlékművet saját hősi halottaik emlékére. Ezen emlékművekhez sorolhatók az első világháborút követő tragikus események emlékművei, mint az 1919-es áttörés, és a trianoni békediktátum emlékművei, mivel mindegyik esemény a világháború következménye volt, és Komáromot súlyosan érintette.